صفحه نخستراهنمای کسب و کار موفقاستراتژی های موفق در مدیریت موفق

استراتژی های موفق در مدیریت موفق

استراتژی-های-موفق-در-مدیریت-موفق-kasbokareshoma.com-Successful-strategies-in-successful-management

استراتژی های موفق در مدیریت موفق

به نام خدا

بهتر است قبل از اینکه درباره استراتژی مدیران موفق در کسب و کار موفق  صحبت کنیم، درباره تفکر استراتژیک بیشتر بدانیم. گاهی پیش می آید که مدیران ما حتی در بخش های کلان سازمان یافته، هدف های یک سیستم را با استراتژی های سازمانی اشتباه می گیرند. تفاوت این دو موضوع را در ادامه باهم بررسی خواهیم کرد.

successful-person

تفکر استراتژیک چیست؟

تفکراستراتژیک ترکیبی از بصیرت و  نوآوری است که در نهایت به چشم انداز کلان شرکت منجر می گردد. در حالی که برنامه ریزی راهبردی نوعی تنظیم برنامه به شیوه سیستماتیک براساس راهبردهای از پیش تعیین شده است. تفکر استراتژیک۱۰ ویژگی به شرح زیر دارد.

۱) مبتنی بر نگرش خلاق است: ایده یابی و ایده زایی خاصیت تفکر استراتژیک است.

 ۲) مبتنی بر نگرش سیستمی است. نگاهی جامع و فراگیر به گستره صنعت و کسب و کار دارد و مربوط به یک واحد سازمان نیست.

۳) مبتنی بر نگرش انتقادی است. نگاهی موشکافانه و پرسشگر دارد و در ودر صورت نیاز به تغییر ایده توجه دارد. این نوع نگرش منجر به ایجاد یادگیری دو حلقه ای خواهد شد.

۴) مبتنی بر دور اندیشی واقعی است. تفکر استراتژیک همواره در تعامل با دنیای واقعی است. برجسته ترین استراتژی ها درصورت عدم توجه به محیط و تغییرات یا بلااستفاده مانده و یا اینکه با ناکامی روبه رو می گردد.

۵) تفکر استراتژیک یک تفکر ترکیبی است.  یعنی هم از داده های سخت ( آمار و اطلاعات) استفاده می کند و هم از داده های نرم (نگرش ها و ایده ها)). برخلاف برنامه ریزی استراتژیک بیشتر مبتنی بر داده های سخت است. تفکر استراتژیک مانند معماری ترکیبی از رویا پردازی و طراحی مهندسی  استفاده می کند و هم از داده های نرم.است.

۶) در جست و جوی دائمی منافع بالقوه استراتژیک است. تفکر استراتژیک کاشف منافعی است که هنوز بالفعل نیستند. اگر عوامل بالفعل شدن فراهم شود سازمان به یک منفعت استراتژیک دست می یابد.

۷) در جست و جوی مزیت است. برای موفقیت در بازار باید امتیاز و برتری مشخصی نسبت به رقیب وجود داشته باشد. در غیر این صورت مشتریان دلیلی برای انتخاب و ترجیح یک سازمان دیگری ندارند.

۸) تفکر استراتژیک کلان نگر است.یعنی بیش از توجه به جزئیات بر ایده ها کلی و تصویر کلان متمرکز است.

۹) تفکر استراتژیک نتیجه گرا است. تفکراستراتژیک نه در دام عمل گرایی محض می افتد و نه ایده آل گرایی رویایی غیرواقعی. تفکر استراتژیک با تجربه و آزمایش های کوچک و هدفمند به برداشت جدید از محیط می رسد.

۱۰) تفکراستراتژیک خاصیت غیر متوازن دارد. یعنی اولویت گذاری داشته و اهمیت حوزه ها در آن یکسان نیست. به جای آن که توان و توجه خود را به صورت مساوی و متوازن بین حوزه های مختلف تقسیم کند، چند ایده مشخص، جذاب و خلاق که مزیت رقابتی، سودآوری و ماندگاری سازمان را در پی دارد.

برگرفته از: کتاب تفکر استراتژیک نوشته سایمون وووتون و تری هورن ترجمه نبی الله دهقان و همکاران، انتشارات فوژان

 

این مطلب را از دست ندهید  هدف گذاری کسب و کار خود را تغییر دهید.

 مشاوره و راه اندازی کسب و کار

 

بزرگترین اشتباه مدیران در تعیین استراتژی چیست؟

یادداشتی از ریچارد روملت، مدرس و مولف حوزه استراتژی

استراتژی به راحتی قابل تعریف است، پس چرا بسیاری از شرکتها برداشت اشتباهی از آن دارند؟

مزیت اصلی یک استراتژی خوب این است که رقبای شما از داشتن چنین چیزی بی بهره اند. ممکن است گمان کنند دارای استراتژی خاصی هستند درحالی که استراتژی اصطلاحیست که گاهی اشتباه تفسیر میشود و به کار میرود. یک استراتژی خوب، برنامه منسجمیست که بتواند از پس مشکل مشخصی بربیاید. شکل خاصی دارد، یک چالش را مشخص میکند و برنامه ای برای مقابله با آن چالش طرح میکند.

بیشتر سازمانها استراتژی را نمی شناسند. مدیران ارشد آن را با تعیین اهداف اشتباه میگیرند. «استراتژی ما رشد تا حد فلان مقدار است. ما میخواهیم در زمینه بهمان، اول بازار باشیم.» این اشتباه است. استراتژی در مورد چگونگی رسیدن به نقطه مورد نظر بحث میکند. با تعریف مشکل شروع میشود و برنامهای شامل عملکردهای ضروری برای غلبه بر مشکل در اختیار شما قرار میدهد.

thinking-to-succeed

تلاش و اراده ابزارهای مناسبی هستند اما هممعنی با استراتژی نیستند. استراتژی مانند اهرمیست که عزم و اراده را در مسیر درست قرار میدهد. بعضیها اعتقاد دارند شر چیزی بیش از نبود خیر و دارای یک نیروی فعال است. به همین ترتیب، داشتن استراتژی بد تنها به معنی نداشتن استراتژی خوب نیست. همه ما از جانب مقامات دولتی ادعاهایی مبنی بر داشتن برنامه در زمینه هایی از قبیل توریسم شنیدهایم ولی عملی از جانب آنها انجام نشده است. آنها حتی مشکل را نیز نتوانستهاند تشخیص دهند. دیدگاه ایالات متحده و انگلیس برای مقابله با بحران مالی ۲۰۰۸ را درنظر بگیرید. عمل خاصی در زمینه تشخیص مشکل انجام نشد، تنها منابع از مردم به بانکها انتقال یافت. تا زمانی که مشکل را مشخص نکنید -و راه حل غلبه بر مشکل را پیدا نکنید- فاقد استراتژی هستید.

مشخصه یک استراتژی خوب قابل فهم ساختن شرایط پیچیده است و نشانه یک استراتژی بد، پیچیدگی بیدلیل آن. به راحتی میتوان استراتژی خوب را از بد تشخیص داد. استراتژی بد، پرشاخ و برگ است و با استفاده از کلمات سنگین در پی این است که بیمحتوایی خود را پنهان کند. اما در واقع استراتژی های مدیر میتواند در داشتن یک پلتفرم تجارت الکترونیکی، در راس بودن و همه چیز بودن خلاصه شود. اما اینها استراتژی نیستند، اینها فقط مثل قصاب، نانوا و… نام و عنوانی بیش نیستند.

استراتژی به معنی اعمال منطق خاصی به سازمان است تا باعث شود سازمان کاری انجام دهد که در غیر این صورت آن کار را انجام نمیداد. به تعبیری دیگر، استراتژی باعث میشود شما کاری را انجام دهید که در نظر اول نشدنی به نظر میرسید. بسیاری از مدیران ارشد ترجیح میدهند همیشه صورت خندان داشته باشند تا نشان دهند: «هیچ مشکلی در کار نیست و همه چیز خوب پیش میرود.» اما استراتژی خوب مستلزم این است که نه تنها شما مشکل را بشناسید؛ بلکه به صورت فعال تالش هایتان را معطوف به حل آن کنید.

director-frustrated-and-confused

البته مدیران ارشد دوست ندارند مجبور شوند تصمیمی بگیرند که برای بعضیها بد تمام شود و ترجیح میدهند رضایت همه را جلب کنند. اما استراتژی خوب، شما را مجبور به انتخاب میکند. زمانی که استیو جابز به اپل بازگشت غرایزش را به کار گرفت. انتخاب برای جابز روشن بود: سادهسازی یا مرگ. او تقریبا تولید را متوقف کرد. او داراییهای شرکت را تا ۸۰ درصد کاهش داد. توسط یک وبسایت جدید محصوالت اپل را به طور مستقیم عرضه کرد و بدین وسیله توزیعکنندگان و فروشندگان را از زنجیره فروش حذف کرد. مطمئنا در آن دوران جابز تحت فشار بود. کار او بیمنطق نبود، بلکه اودر آن زمان به طراحی مجدد شرکتی پرداخت که بعدها تبدیل به بزرگترین شرکت در زمان خودش شد. چنین استراتژیهایی ممکن است سیاستی رنجآور با خود داشته باشند. اما وقتی جواب میدهند دیگر به جای احتمالات کنار گذاشته شده، فقط چیزهای خوب انجام شده به یادمان ما آید.

 

این مطلب را از دست ندهید  چطور می توان در یک سیستم سازمانی، به پیشرفت گروهی رسید؟

دانلود pdf این مقالهامتیاز شما برای این مقاله

alirezajafari249@yahoo.com

تا کنون نظری ثبت نشده است

نظر خود را بنویسید

alirezajafari
دانلود بخشی از کتاب فرمول پی (π)
برای دانلود بخشی از کتاب به صورت رایگان کافیست نام خانوادگی و ایمیل خود را وارد نمایید
دانلود بخشی از کتاب فرمول پی (π)
برای دانلود بخشی از کتاب به صورت رایگان کافیست نام و ایمیل خود را وارد نمایید
ما هیچ وقت اطلاعات شخصی شما را در اختیار عموم قرار نخواهیم داد.