صفحه نخست / اخبار علمی / آزمایش محققان برای کنترل رویاهای صادقانه
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

آزمایش محققان برای کنترل رویاهای صادقانه

تحقیقات جدید دانشگاه آدلاید نشان می دهد ترکیب خاصی از چند تکنیک می تواند شانس افراد در دیدن رویاهای صادقانه (فرد از خوابی که می بیند آگاه است و می تواند آن را کنترل کند) را افزایش دهد. تکنیک های فراوانی برای دیدن رویاهای صادقانه وجود دارد که سه مورد از آنها عبارتند از:

  1. تست واقعیت: شامل چندین بار چک کردن محیط پیرامون خودتان در طول روز است تا بدانید خواب می بینید یا خیر.
  2. بیدار شدن و دوباره خوابیدن: بعد از ۵ ساعت خواب، بیدار شوید و مدت زمان کوتاهی بیدار بمانید؛ سپس به رختخواب برگردید تا وارد فاز REM خواب (مرحله ای که احتمال خواب دیدن در آن بیشتر است)، شوید.
  3. خفیف: شامل بیدار شدن پس از ۵ ساعت خواب و سپس قصد کردن برای به خاطر آوردن خوابی است که دیده اید؛ بعد با تکرار این عبارت که «دفعه بعد که خواب می بینم، آن را به یاد خواهم آورد» و تصور اینکه در حال دیدن رویای صادقانه هستید، دوباره به خواب می روید.

از تعداد ۴۷ نفر شرکت کننده ای که این سه تکنیک را با هم ترکیب کرده بودند، ظرف یک هفته ۱۷ درصد آمار موفقیت در دیدن رویای صادقانه افزایش یافت. این آمار در گروهی که با استفاده از تکنیک سوم تنها ظرف ۵ دقیقه به خواب رفته بودند، بالاتر بود.

تکنیک سوم روی چیزی کار می کند که ما به آن حافظه آینده می گوییم که توانایی ما در به یاد داشتن انجام کاری در آینده است. با تکرار عبارت «دفعه بعد که خواب می بینم، آن را به یاد خواهم آورد»، نیتی در ذهن شما شکل می گیرد که در واقع همین به خاطر آوردن خواب تان به دیدن رویای صادقانه منجر خواهد شد.

مهم تر از آن، کسانی که با استفاده از این تکنیک به موفقیت رسیدند، به طرز چشمگیری کمتر از دیگران در صبح روز بعد کمبود خواب داشتند که نشان می دهد دیدن رویای صادقانه هیچگونه تاثیر منفی بر کیفیت خواب آنها نداشته است. این نتایج ما را یک قدم به توسعه تکنیک های دیدن رویای صادقانه نزدیک تر می کند و به ما اجازه می دهد روی فواید احتمالی آن مانند درمان کابوس های شبانه و بهبود مهارت های جسمی از طریق تمرین در محیط خواب، مطالعه کنیم.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *