صفحه نخست / اخبار علمی / با آموزش مغز، در شلوغی هم بشنوید
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

با آموزش مغز، در شلوغی هم بشنوید

بسیاری از کسانی که مشکل شنوایی دارند، وقتی می خواهند در یک رستوران شلوغ یا محیط پر سر و صدا گفتگو کنند، حتی با کمک سمعک هم دچار دردسر می شوند. اکنون محققان خبرهای خوبی دارند: تمرین یک بازی شنوایی با مغز می تواند کمک کننده باشد.

در واقع پس از این بازی، اختلال شنوایی در سالمندان به گونه ای اصلاح شد که توانستند ۲۵ درصد کلمات بیشتری را در پس زمینه سر و صدای زیاد بشنوند. این تمرین ها سه برابر بیشتر از سمعک به تنهایی فایده دارند.

دنیل پولی از دانشگاه هاروارد می گوید: «این یافته ها تاکید دارند که درک کلمات در یک محیط پر سر و صدا صرفاً یک فعالیت مغزی است و لزوماً توسط گوش کنترل نمی شود.» در این آزمایش، شنوایی و قدرت تکلم شرکت کنندگان بهتر نشد، بلکه توانایی آنها در درک آنچه می شنیدند، بهبود یافت. این بهبودها نشانه استفاده بهتر از دیگر منابع ادراکی، از جمله توجه انتخابی در شنوایی است؛ به عبارت دیگر، افراد بهتر می توانستند سر و صدا را فیلتر کنند و کلام مخاطب را از سر و صدای زمینه تمیز دهند.

این مطالعه روی ۲۴ سالمند و داوطلب با سن متوسط ۷۰ سال انجام شد. همه شرکت کنندگان اختلال شنوایی شدید تا خفیف داشتند و از سن ۷ سالگی از سمعک استفاده می کردند. آنها به صورت تصادفی بین دو گروه تقسیم شدند و از اعضای هر دو گروه خواسته شد که به مدت ۸ هفته، هفته ای سه ساعت و نیم، در این بازی شرکت کنند. یک گروه با هدف بهبود توانایی فرد در دنبال کردن گفتگو بازی می کردند. بازی گروه دیگر، چالش حافظه شنوایی افراد بود و از آنها انتظار درک کلام را نداشتند.

افراد هر دو گروه در انجام تمرین های شنوایی بهتر شدند، اما گروهی که بازی حافظه را انجام داده بودند، هیچ نشانه ای از بهبود توانایی در تشخیص کلمات بروز ندادند و گروه دیگر پیشرفت قابل توجهی داشتند و توانستند ۲۵ درصد بیشتر کلمات گفته شده در جملات را شناسایی کنند.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *