صفحه نخست / اخبار علمی / تئوری جدید: عالم به ماده و انرژی تاریک نیاز ندارد
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

تئوری جدید: عالم به ماده و انرژی تاریک نیاز ندارد

پیش از فرستادن تلسکوپ هابل به فضا، تصور می شد گسترش عالم در حال کند شدن است و ممکن است روزی فرو بریزد اما بعد مشخص شد نه تنها این ایده درست نیست، بلکه نرخ گسترش عالم رو به افزایش است و ما هنوز نمی دانیم چرا!

یکی از توضیحات ممکن، انرژی تاریک است که به عالم، امکان گسترش سریع را می دهد. تصور می شود این انرژی مرموز ۶۸ درصد محتوای کیهان و ماده تاریک ۲۷ درصد محتوای ماده کیهان را تشکیل داده باشند و بقیه که بخش قابل دیدن و ماده معمولی کیهان است، سهمی در حد ۵ درصد دارد. اما از زمان کشف این مفاهیم و تئوریزه شدن شان، پیشرفت واقعی در کشف آنها پدید نیامده است.

اکنون آندره مائدر، استاد افتخاری دپارتمان اخترفیزیک دانشگاه ژنو تئوری رادیکالی پیشنهاد داده که باعث زمین لرزه در کیهان شناسی شده است. او می گوید هیچکدام از ماده و انرژی تاریک وجود ندارند و اعتقاد به این مفاهیم برای درک جهان لازم نیست. او نشان داد که جهان چطور بدون این مفاهیم کار می کند. تئوری او بر مبنای مفهومی در فیزیک و ریاضیات است، به نام استقلال از مقیاس و به این معنی است که خصوصیات اشیاء با اندازه گیری تغییر نمی کنند و ربطی به مقیاس شئی، ندارند. ما می توانیم مقیاس اندازه گیری انرژی یا طول این اشیاء را چند برابر کنیم و این تغییری در آنها ایجاد نمی کند. این ویژگی بر فضای خالی نیز سازگار است و استقلال از مقیاس، از اصول پذیرفته شده و بنیادین الکترومغناطیس است.

مائدر می گوید ما به جای انرژی تاریک و ماده تاریک به سادگی فراموش کردیم که اثر استقلال از مقیاس را بر مدل استاندارد جهان اعمال کنیم. بنابراین خصوصیات فضای خالی با گسترده شدن یا منقبض شدن تغییر نمی کند و اگر این ایده درست باشد، همه چیزهایی که درباره گرانش و گسترش جهان می دانیم، تغییر خواهند کرد.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

استفاده از گوشی تلفن همراه در پمپ بنزین باعث آتش سوزی می شود؟

استفاده از گوشی تلفن همراه در پمپ بنزین باعث آتش سوزی می شود؟

با اینکه ممکن است در بیشتر پمپ بنزین ها تابلوی صحبت کردن با تلفن ممنوع! …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *