صفحه نخست / اخبار علمی / تئوری جدید: عالم به ماده و انرژی تاریک نیاز ندارد
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

تئوری جدید: عالم به ماده و انرژی تاریک نیاز ندارد

پیش از فرستادن تلسکوپ هابل به فضا، تصور می شد گسترش عالم در حال کند شدن است و ممکن است روزی فرو بریزد اما بعد مشخص شد نه تنها این ایده درست نیست، بلکه نرخ گسترش عالم رو به افزایش است و ما هنوز نمی دانیم چرا!

یکی از توضیحات ممکن، انرژی تاریک است که به عالم، امکان گسترش سریع را می دهد. تصور می شود این انرژی مرموز ۶۸ درصد محتوای کیهان و ماده تاریک ۲۷ درصد محتوای ماده کیهان را تشکیل داده باشند و بقیه که بخش قابل دیدن و ماده معمولی کیهان است، سهمی در حد ۵ درصد دارد. اما از زمان کشف این مفاهیم و تئوریزه شدن شان، پیشرفت واقعی در کشف آنها پدید نیامده است.

اکنون آندره مائدر، استاد افتخاری دپارتمان اخترفیزیک دانشگاه ژنو تئوری رادیکالی پیشنهاد داده که باعث زمین لرزه در کیهان شناسی شده است. او می گوید هیچکدام از ماده و انرژی تاریک وجود ندارند و اعتقاد به این مفاهیم برای درک جهان لازم نیست. او نشان داد که جهان چطور بدون این مفاهیم کار می کند. تئوری او بر مبنای مفهومی در فیزیک و ریاضیات است، به نام استقلال از مقیاس و به این معنی است که خصوصیات اشیاء با اندازه گیری تغییر نمی کنند و ربطی به مقیاس شئی، ندارند. ما می توانیم مقیاس اندازه گیری انرژی یا طول این اشیاء را چند برابر کنیم و این تغییری در آنها ایجاد نمی کند. این ویژگی بر فضای خالی نیز سازگار است و استقلال از مقیاس، از اصول پذیرفته شده و بنیادین الکترومغناطیس است.

مائدر می گوید ما به جای انرژی تاریک و ماده تاریک به سادگی فراموش کردیم که اثر استقلال از مقیاس را بر مدل استاندارد جهان اعمال کنیم. بنابراین خصوصیات فضای خالی با گسترده شدن یا منقبض شدن تغییر نمی کند و اگر این ایده درست باشد، همه چیزهایی که درباره گرانش و گسترش جهان می دانیم، تغییر خواهند کرد.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

۴ پیام ها

 1. از طریق لینک زیر می توانید کلیپ مستند علمی تقریبا کاملی درباره ماده تاریک را مشاهده نمایید:

  https://www.aparat.com/v/ztMuV/%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87_%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9

  ولی به نظر من دلایل بسیار محکمی که وجود ماده تاریک را رد می کنند عبارت است از:

  ۱- چرا در هیچ کدام از مراکز تحقیقات ذرات بنیادی که کم جرم ترین و سریع ترین ذرات بنیادی هم کشف می شوند ولی ماده تاریک با وجود اینکه گفته می شود تقریبا ۲۷ درصد جرم جهان را تشکیل می دهد و مقدارش چندین برابر ماده معمولی است و مسئول گرانش اصلی کهکشان ها هستند ، هیچگونه اثری بر هیچ یک از دستگاه های حسگر فوق العاده حساس ندارند در حالی که در کیهان اثرات گرانشی فوق العاده قدرتمندی از خود نشان می دهند؟

  ۲- دلیل اصلی مطرح شدن وجود ماده تاریک در ابتدا این بود که سرعت حرکت مداری بسیاری از ستارگان موجود در کهکشان بیش از حدی بود که گرانش ماده قابل رویت معمولی موجود در کهکشان بتواند آنها را در مدار خود حفظ کند.
  و حالا این سئوال مطرح می شود که چرا هرگاه چیز گردی می بینیم می خواهیم بگوییم که آن گردو است؟
  و چرا هر لحظه که گرانش را در جایی می بینیم می خواهیم بگوییم که حتما ماده ای مسئول ایجاد این گرانش است؟
  و شاید هیچ ماده ای برای ایجاد این گرانش اضافی وجود نداشته باشد و یا شاید حتی مسئول این نیروی نگهدارنده نیروی گرانش نباشد و یک نیروی ناشناخته دیگر باشد.

  این دقیقا مانند این است که گذشتگان وجود هرگونه گرما و نوری را به آتش ربط می دادند در حالی امروزه می دانیم که منابع تولید نور و گرما بسیار متنوع هستند و برای تولید آنها حتما نیازی به آتش حاصله از فرآیندهای شیمیایی و سوختن نیست مانند نیروی الکتریکی و نیروی هسته ای و … که بدون ایجاد هیچ گونه آتش و دودی می توانند گرما و نور را ایجاد کنند.

  ۳- ماده تاریک باید در کدام قسمت کهکشان وجود داشته باشد تا بتواند ستارگان با سرعت بالای موجود در لبه کهکشانی را در مدار خود حفظ کند؟ چون اگر در مرکز کهکشان باشد سرعت حرکت تعداد بسیار زیادی از ستارگان اطراف مرکز کهکشان باید بسیار زیاد باشد و اگر در میانه یا لبه باشد پس مرکز با وجود گرانش لبه های کهکشان و حجم چند برابری ماده تاریک از هم می پاشد و همچنین باید پرسید که در این صورت چه نیرویی مسئول نگه داشتن ماده تاریک در مدار خود است و مانع از پرتاب شده آن به خارج از کهکشان می شود و اگر به طور یکسان در کهکشان توزیع شده باشد پس سرعت ستارگان بخش میانی و مدارهای لبه کهکشان باید کمتر از سرعت ستارگان مرکز کهکشان باشد و در حالتی خواهید دید که با هر فرضی یک تناقض اساسی بوجود خواهد آمد.

  البته دلایل بسیار زیادی در رابطه با عدم وجود ماده تاریک وجود دارد ولی مهمترین سئوال که سئوالی همیشگی است این است که چرا به راحتی مطلبی را فقط به واسطه اینکه عده زیادی آن را تایید می کنند را قبول می کنیم؟

  آیا بهتر نیست به جای اینکه سخن گرا و مدرک گرا باشیم به واقعیت ها و منطق توجه کنیم و حقیقت گرا باشیم؟

  به هر حال به نظر من ماده تاریک به هیچ وجه وجود ندارد و امیدوارم که نظریات دیگری برای توجیه ساختار کهکشان ها و نیروی نگهدارنده ستارگان در مدارهای خارجی کهکشان ها بیان شود.

  به هر حال منتظر شنیدن نظرات و درک و تحلیل شخصی تان برای توضیح چگونگی این مشاهدات نجومی و ماهیت و منبع گرانش اضافی کهکشان ها به صورت ساده و روان هستم.

  البته لینک دانلود مقاله زیر یکی از نظریاتی است که علاوه بر توضیح دلیل رفتار کهکشان ها می تواند بسیاری از پدیده های نجومی دیگر را هم توضیح دهد و با هیچ کدام از اصول فیزیک تداخلی ندارد و باز هم تاکید می کنم که حتی ممکن است که این نظریه هم صحیح نباشد و این اصلا مهم نیست چون من به تنها چیزی که تعصب دارم حقیقت است:
  http://s8.picofile.com/file/8325197276/Change_Gravity.pdf.html

  البته این مقاله را برای سایت و وبلاگ زیر هم ارسال کرده ام:
  http://www.parssky.com/view/FA/72182.aspx
  http://geranesh.blogsky.com

  باز هم تاکید می کنم که ماده تاریک وجود ندارد مثلا اگر کسانی که کارتون لباس جدید پادشاه را دیده باشند می دانند که دو شیاد با ورود به یک شهر توانستند پادشاه آن شهر را فریب بدهند و بگویند که برای پادشاه لباسی خواهند دوخت که نرم تر از هر چیزی و شفاف تر از هر چیزی که تا به حال وجود داشته است را می بافند که در انتها هم پادشاه با این توهم که لباس جدیدی که از هوا لطیف تر و شفاف تر است و توسط آن دو شیاد بافته شده است را به تن کرده است در یک روز عریان در میان مردم شهر حاضر شد و مردم هم برای او و لباس جدیدی که به تن کرده است کف زدند ولی کودکی که در آن بین بود فریاد زد که پادشاه عریان است.
  که البته وجود ماده تاریک هم مانند همین داستان می باشد که با وجود تایید همگان ولی از نظر منطق انسانی دارای تضاد است.

  لازم به ذکر است که در گذشته همه ریاضیدانان وجود نظم در آرایش اعداد اول در ساختار اعداد طبیعی را رد می کردند در حالی که در مقاله ای که در سال ۱۳۹۲ منتشر کردم و به طور کامل جبری است نشان دادم که این نظم به طور کامل وجود دارد و فقط نحوه نگرش و بررسی ریاضیدانان نسبت به اعداد اول بود که از اساس اشتباه بود و آنها هرگز نباید همه اعداد اول در مجموعه اعداد را به یک چشم نگاه می کردند بلکه اعداد اول به جز ۲ و ۵ که یک استثنا هستند باید براساس یکان آنها دسته بندی و بررسی می شد تا ساختار زیبای این نظم در آنها مشاهده شود که برای اطلاعات بیشتر در مورد این مقاله می توانید به وبلاگ زیر مراجعه نمایید:
  http://nvm.blogsky.com

  • علیرضا جعفری

   جناب آقای اختر محققی سلام
   متشکر بابت مطالبی ارزشمندی که ارسال فرمودید
   پاسخ به دیدگاه شما را به عهده کارشناسان و فعالان در این حوزه می گذاریم و از سایر دوستان هم درخواست خواهیم کرد که نظرات و دیدگاه خودشان را در مورد دیدگاه شما اعلام بفرمایند.
   سپاس از شما

 2. ماجرا به مشاهدات فریتس زوئیکی از خوشه کهکشانی کما مربوط می شود که متشکل از حدود هزار کهکشان است و به سال ۱۹۳۳ باز می گردد. زوئیکی می گفت بر اساس محتوای مادی ای که در آن خوشه کهکشانی وجود دارد، انتظار داریم سرعت حرکت کهکشان ها درون خوشه که اتفاقاً مدارشان بسیار پیچیده است و به سادگی مسیر حرکت سیارات به دور خورشید نیست، مقداری قابل پیش بینی باشد. اما آنچه مشاهده و اندازه گیری شد، بسیار بیشتر از مقدار ماده پیش بینی شده بود. به نظر می رسید محتوای مادی خوشه باید تا چهارصد برابر بیشتر از ماده درخشان و قابل رویت باشد تا بتواند اثر گرانشی تولید کند که آن سرعت ها را توجیه کند.
  زوئیکی نام این محتوا را ماده گم شده یا همان ماده تاریک گذاشت که البته امروز مشاهدات دقیق تر مقدار این ماده را کمتر از آنچه زوئیکی یافته بود، نشان می دهد.
  تشکر از محتوای خوب تان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *