صفحه نخست / اخبار علمی / تشخیص زوال عقل با آزمایش خون
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

تشخیص زوال عقل با آزمایش خون

پژوهشگران ژاپنی و استرالیایی، روشی ابداع کرده اند که با آزمایش خون، می تواند افرادی را شناسایی کند که مقادیر بالایی از پروتئین های مرتبط با بیماری آلزایمر در بدن شان وجود دارد. اگر این روش در آزمایش های بعدی هم تایید شود، روشی ساده و ارزان را برای شناسایی بیماران مستعد آلزایمر، آن هم پیش از شروع بیماری و ظهور علائم فراهم می کند.

چه کار می کند؟

در این روش، پژوهشگران با ترکیب روش های ایمنی سازی و طیف سنجی جرمی، سطح پروتئین آمیلوید بتا را اندازه گیری می کنند. این پروتئین نقشی کلیدی در بیماری آلزایمر دارد و به نظر می رسد که یا عامل زوال عقل است یا یکی از علائم آن.

چه فرقی با روش های فعلی دارد؟

در حال حاضر، تشخیص آمیلوید بتا در مغز به دو روش انجام می شود: نخست، تصویربرداری از مغز با استفاده از روش PET (توموگرافی تابش پوزیترون) و اندازه گیری مستقیم سطح پروتئین با نمونه برداری از مایع مغزی – نخاعی. این دو روش بسیار گران قیمت و برای بیمار، آزار دهنده است.

چرا مهم است؟

پژوهشگران ۱۵ سال است که در جستجوی آزمایش خون ساده ای برای تشخیص زودهنگام آلزایمر هستند؛ زیرا یافتن افراد مستعد این بیماری برای آزمایش داروهای آلزایمر کلیدی است. متاسفانه تاکنون همه داروهایی که برای متوقف کردن پیشرفت آلزایمر پیشنهاد شده اند، در آزمایش های بالینی شکست خورده اند و به همین دلیل، بسیاری از شرکت های داروسازی بین المللی تحقیقات خود را روی این بیماری متوقف کرده اند. پژوهشگران معتقدند که مشکل اصلی شکست این آزمایش ها، طراحی اشتباه آزمایش و انتخاب نادرست داوطلبان است. با انتخاب درست داوطلبان، می توان آزمایش های بالینی دارو را به درستی هدایت کرد.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *