صفحه نخست / اخبار علمی / چرا تعداد اختراعات زنان بسیار کمتر از مردان است؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

چرا تعداد اختراعات زنان بسیار کمتر از مردان است؟

محققان می گویند اگر با همین سرعت کنونی به پیش برویم، تا سال ۲۰۹۲ میلادی، تعداد اختراعات ثبت شده توسط زنان با مردان برابر نخواهد شد. زنانی مانند لیزا سیکت دلوکا که رکوددار ثبت ایده و اختراعات در IBM است، باعث شده اند شتاب ثبت اختراعات توسط زنان از سال ۱۹۷۷ به بعد حدود ۵ برابر شود. او که روی ابزارهای ایمنی پوشیدنی و قابل حمل کار می کند حدود ۴۰۰ اختراع و ابداع در فهرست تایید را در کارنامه خود دارد.

بررسی ها نشان می دهد سهم زنان در ۴ دهه گذشته، تنها ۳ درصد از اختراعات ثبت شده بوده است، این عدد در سال ۲۰۱۰ به ۱۹ درصد رسیده و باز هم نشان می دهد ۸۱ درصد از اختراعات توسط مردان یا شرکای کاری ای که در بین آنها زنی وجود نداشته، ثبت شده اند. تامل برانگیزتر اینکه در کمتر از ۸ درصد از اختراعات ثبت شده ای که نام زنان در آنها به چشم می خورد، ایده پرداز اصلی یک زن بوده است.

محققان می گویند محدودیت های متعددی سر راه زنان مخترع وجود دارد. یکی از آنها به این نکته بر می گردد که با ثبت اختراع می توان سرمایه گذاری جسورانه را حفظ کرده و به مشارکت مالی گروه ها و سرمایه گذاران امیدوار بود. بررسی ها نشان می دهد نه تنها سهم زنان در توسعه استارت آپ ها بسیار اندک است، بلکه مردان در جذب سرمایه گذاران، ۴ برابر شانس دارند. بسیاری از محققان علت این تفاوت فاحش را در شبکه های حرفه ای گسترده ای می دانند که مردان به خوبی ایجاد کرده و از آنها بهره می برند. زنان اغلب به شبکه های حرفه ای کوچک و بسیار محدودتری دسترسی دارند.

یکی دیگر از علل فاصله بسیار زیاد میان تعداد زنان و مردانی که اختراعات خود را به ثبت رسانده اند، می توان هزینه های سنگین ثبت اختراع دانست. اغلب زنان درآمد کمتری نسبت به همکاران مرد خود دارند و همین نکته باعث می شود برای هزینه کردن دست به عصاتر حرکت کنند. جالب است بدانید تحقیقات نشان می دهد اختراعاتی که توسط تیمی متشکل از هر دو جنس به ثبت رسیده اند، اغلب کاربردی تر بوده و در طول زمان بهتر عمل کرده اند. شاید شرکت های بزرگ تحقیقاتی بتوانند با حمایت بیشتر زنان و توسعه تیم های پژوهشی که متشکل از زنان و مردان پژوهشگر هستند، این فاصله عمیق را زودتر پُر کرده و علاوه بر آن به خلق ابزارها و ایده هایی به مراتب کارآتر و موفق تر نائل شوند.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره admin

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *