صفحه نخست / اخبار علمی / تپ اخترهای دور دست و GPS جدید ناسا
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

تپ اخترهای دور دست و GPS جدید ناسا

پژوهشگران ناسا با استفاده از ابزارهای جدیدی که روی ایستگاه فضایی بین المللی نصب کرده اند، روش جدیدی برای هدایت ماموریت های رباتیک به ژرفای فضا بدون دخالت انسان ابداع کرده اند. در این روش، فضاپیما با مثلث بندی بین تپ اخترها که سیگنال های الکترومغناطیسی بسیار منظمی گسیل می کنند، موقعیت دقیق خود را در فضا تعیین می کنند.

تپ اخپر چیست؟

تپ اخترها یا ستارگان تپنده، نوعی از ستارگان نوترونی هستند که بواسطه دوران خود، باریکه هایی متمرکز از تابش های الکترومغناطیسی را ساطع می کنند و عملکردی شبیه به فانوس های دریایی دارند. عملکرد تپ اخترها در ارسال علائم الکترومغناطیسی به قدری دقیق است که می توان از آنها به عنوان ساعت های معیار کیهانی استفاده کرد.

چه دقتی دارد؟

نوامبر سال گذشته، کاوشگر ترکیب داخلی ستارگان نوترونی یا به اختصار NICER، یک و نیم روز را به جستجوی تپ اخترها گذراند و با اندازه گیری تغییرات اندک در زمان دریافت علائم تپ اخترها توانست موقعیت خودش را با دقت ۵ کیلومتر تعیین کند. محاسبات نشان می دهد که دقت موقعیت سنجی فضاپیماهای دور دست با استفاده از این تپ اخترها می تواند به دو کیلومتر کاهش پیدا کند.

چگونه کار می کند؟

در حال حاضر، موقعیت تپ اخترها نسبت به زمین و ویژگی های علائم الکترومغناطیسی آنها با دقت اندازه گیری شده است. حسگرهای فضاپیما با بررسی این علائم، می توانند تشخیص دهند که هر کدام مربوط به کدام تپ اختر است؛ سپس با مقایسه اندازه گیری ها و بطور مشخص، تفاوت ناچیز در زمان دریافت هر یک از علائم، موقعیت خود را نسبت به یک تپ اختر اندازه گیری می کنند. با مثلث بندی بین سه تپ اختر می توان موقعیت دقیق فضاپیما را در فضا تعیین کرد.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *