صفحه نخست / اخبار علمی / خبر بد برای کسانی که صبحانه نمی خورند
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

خبر بد برای کسانی که صبحانه نمی خورند

مادرها همیشه می گفتند صبحانه مهم ترین وعده غذایی روز است؛ امروزه مشخص شده که آنها واقعاً راست می گفتند. احتمال تشکیل پلاک در عروق کسانی که صبحانه نمی خورند، بیشتر است و همین عامل سلامتی قلب آنها را به خطر می اندازد.

محققان آمریکایی به این ترتیب روی عادت های غذایی صبحانه بیش از ۴۰۰۰ بیمار قلبی مطالعه کردند که با تقسیم آنها به سه گروه: ۱) کسانی که صبحانه نمی خورند ۲) کسانی که صبحانه سبک می خورند، یعنی ۵ تا ۲۰ درصد از کالری کل روز آنها از طریق صبحانه تامین می شد و ۳) کسانی که صبحانه سنگین می خورند، یعنی ۲۰ درصد یا بیشتر از کالری روزانه آنها شامل صبحانه می شد، به بررسی عروق آنها برای یافتن هر گونه علائم گرفتگی و تشکیل پلاک پرداختند.

آنها کشف کردند کسانی که صبحانه نمی خورند، دو برابر بیشتر از سایرین (حداقل در ۴ قسمت از نواحی راست و چپ گردن، شکم و لگن) به گرفتگی عروق دچار می شوند. افرادی که صبحانه سبک می خورند نیز در معرض خطر هستند؛ البته نه به اندازه کسانی که کلاً قید صبحانه را می زنند. مشکل اینجا است که عروق گردن به مغز خون رسانی می کنند و اگر پلاکی آنها را مسدود کند، این قطع خون رسانی می تواند منجر به بروز سکته مغزی شود.

همچنین افرادی که صبحانه نمی خورند، بیشتر تمایل دارند در ساعات باقیمانده روز گوشت های آماده مصرف کنند یا به خوردن پیش غذا و نوشیدنی های شیرین تمایل دارند. نخوردن صبحانه می تواند موجب بالا رفتن وزن هم بشود که این نیز برای عروق خبر بدی است. هرچه بیشتر چربی داشته باشید، تولید ترکیبات التهاب زا در بدن تان بیشتر خواهد شد و پلاک های بیشتری شکل می گیرند.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *