صفحه نخست / اخبار علمی / دایناسورها چقدر بدشانس بودند؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

دایناسورها چقدر بدشانس بودند؟

۶۶ میلیون سال پیش، سیارکی به قطر حدود ۱۰ کیلومتر به چیکسولوب در مکزیک برخورد کرد و انقراض دو سوم از موجودات زنده دوره کرتاسه از جمله دایناسورهای عظیم الجثه را رقم زد. پژوهشگران دانشگاه توهوکو در ژاپن نشان داده اند که اگر این سیارک به جای دیگری از زمین برخورد می کرد، انقراض موجودات در این حد اتفاق نمی افتاد.

انقراض چگونه رخ داد؟

انقراض گسترده پس از آتش سوزی اولیه آغاز شد، زمانی که مقادیر عظیمی از سنگ های تبخیر شده و گرد و غبار به آسمان برخاست، نور خورشید را سد کرد و در پدیده ای که به زمستان اتمی معروف شده، فتوسنتز و زندگی گیاهان را مختل کرد. بدین سان، چرخه غذایی زمین فرو ریخت و موجودات یکی پس از دیگری تلف شدند.

پژوهشگران چه کرده اند؟

پژوهشگران حدس زدند که شدت تغییرات اقلیمی با نوع موادی که به آسمان برخاسته اند و در نتیجه موقعیت برخورد سیارک ارتباط داشته باشد. آنها نشان دادند مناطقی که سطح بیشتری از مواد رسوبی آلی دارند، غبار بیشتری در جو پراکنده می کنند و زمین را بیشتر خنک می کنند.

به چه نتیجه ای رسیدند؟

مدلسازی ها نشان داد که با آزاد شدن رسوبات از سنگ های غنی از هیدروکربن چیکسولوب، زمین بطور میانگین بین ۸ تا ۱۱ درجه سلسیوس سرد شد. این کاهش دما روی خشکی به ۱۷ درجه سلسیوس و تا عمق ۵۰ متری آب ها تا ۵ تا ۷ درجه سلسیوس رسید. میزان بارندگی روی خشکی هم بین ۷۰ تا ۸۵ درصد کاهش پیدا کرد تا آخرین انقراض بزرگ روی زمین رقم بخورد. جالب تر اینکه مدلسازی ها نشان داد در آن زمان تنها ۱۳ درصد از سطح زمین دارای چنین ساختاری بود و اگر سیارک به آن ۸۷ درصد دیگر از مناطق می خورد، فرگشت روی زمین احتمالاً مسیر دیگری را طی می کرد.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *