صفحه نخست / اخبار علمی / ذخیره سازی اطلاعات درون سلولی با کریسپر
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

ذخیره سازی اطلاعات درون سلولی با کریسپر

پژوهشگران انستیتو Broad هاروارد – ام آی تی با استفاده از ویرایشگر ژنتیکی CRISPR-Cas9 DNA را به ابزار حساسی برای ذخیره سازی رویدادهای درون سلول و توالی زمانی آنها تبدیل کرده اند. این ابزار حتی می تواند اطلاعات روی ژنی خاص را پاک و دوباره ضبط کند.

کریسپر چیست؟

کریسپر، مکانیسم دفاعی برخی از باکتری ها است که DNA موجود مهاجم را قطعه قطعه می کند. پژوهشگران توانسته اند با استفاده از آنزیم Cas9، این مکانیسم را به روشی برای ویرایش DNA تبدیل کنند. با استفاده از قطعه کوتاهی از RNA که RNA راهنما خوانده می شود، پژوهشگران می توانند DNA را در نقطه مشخص شده برش دهند و پس از تغییر در DNA، آن را به هم بچسبانند.

پژوهشگران چه کرده اند؟

پژوهشگران با استفاده از ویرایشگر کریسپر و بهره گیری از مولکول های حلقوی DNA به نام پلاسمیدها که به وفور درون سلول های باکتری تکثیر می شوند، این ذخیره کننده سلولی را طراحی کردند. آنها کدهای DNA خاصی را در پلاسمید تغییر دادند تا RNA راهنما بتواند آن را شناسایی کند و تغییراتی در باکتری ایجاد کردند تا آنزیم Cas9 را تنها در حضور آنتی بیوتیکی خاص آزاد کند. به این ترتیب در سلول هایی که مورد حلمه آنتی بیوتیک قرار می گرفتند، پلاسمیدها متلاشی می شدند. با مقایسه نسبت پلاسمیدها در ۱۰ سلول، پژوهشگران توانستند میزان آنتی بیوتیک رسیده به هر سلول و زمان حضور آنها را تعیین کنند.

به چه درد می خورد؟

امید می رود با چنین ابزارهایی بتوان تغییرات بیان ژن، تغییرات شرایط محیطی سلول و توالی نسل تک تک سلول ها را زیر نظر گرفت. ثبت محرک هایی که سلول در معرض آنها قرار می گیرد و تغییرات در سیگنال دهی سلول هم با چنین ابزارهایی امکان پذیر است.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *