صفحه نخست / اخبار علمی / رابطه توانی چیست؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

رابطه توانی چیست؟

رابطه توانی، روشی برای توصیف رابطه بین دو کیفیت عددی است و بیان می کند تغییر در یکی منجر به تغییری متناسب در دیگری می شود. برای مثال یک مربع را در نظر بگیرید. اگر ضلع آن را دو برابر کنید، مساحتش چهار برابر می شود یا به بیان دیگر، با توان ۲ زیاد می شود. چنین روابطی در تمام پدیده ها وجود دارند. از زمین لرزه گرفته تا سطح درآمد جامعه.

اگر رابطه توانی را روی نمودار رسم کنید، می بینید که متداول ترین موارد مربوط به کمترین مقیاس ها است؛ چه نمودار مربوط به میزان درآمد افراد باشد یا اینکه بزرگی زلزله را نشان دهد. اما تعدادی مورد افراطی هم وجود دارند، مانند زمین لرزه های عظیم یا درآمدهای میلیاردی.

اما چنین قانونی برای بیشتر پدیده ها برقرار نیست؛ برای نمونه اگر نمودار قد یا وزن افراد را رسم کنید، نموداری زنگوله ای بدست می آورید که در آن بیشتر افراد متمایل به میانه نمودار هستند و موارد افراطی بسیار نامحتمل تر می باشند.

وقتی مسئله تروریسم به میان می آید، رابطه توانی رفتار بین تعداد حمله ها و تعداد تلفات را توصیف می کند. طبق این قانون، حوادثی مانند ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ یک ناهنجاری نیستند، بلکه اگر از  نظر آماری نگاه کنیم، مشابه آن دوباره رخ خواهد داد.

فرمول ریاضی رابطه توانی خیلی ساده است Y = kX-a که در آن X و Y دو متغیری هستند که به دنبال رابطه بین آنها هستید؛ مانند تعداد حمله ها و تعداد تلفات در حوادث تروریستی. k مقداری ثابت است که با گذشت زمان تغییری نمی کند و a توان رابطه است؛ مقداری که نشان می دهد شدت تغییرات Y با کاهش یا افزایش X چطور است. برای حوادث تروریستی، این مقدار برابر ۲.۵ بدست آمده است.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *