صفحه نخست / اخبار علمی / سردترین آب مایع جهان
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

سردترین آب مایع جهان

محققان به رکوردی تازه در سرد کردن آب مایع دست یافتند و توانستند آب مایع را تا دمای منفی ۴۵ درجه سرد کنند. این درجه بسیار بسیار کمتر از دمای یخ زدن آب است و نشان داد هنوز چیزهای زیادی برای یاد گرفتن درباره فیزیک این ماده بسیار فراوان، باقی مانده است.

بر اساس نتایج منتشر شده در Nature، در دو آزمایش جداگانه آب مایع به شدت سرد شد که کمترین دما به منفی ۴۵.۴۵ درجه سلسیوس رسید. در چنین دمایی آب مایع عملاً بین دو حالت مختلف ماده در نوسان است. می دانیم که آب می تواند در شرایط معینی در دمای سفر درجه همچنان مایع باقی بماند، مانند ابرهای پر ارتقاع.

در واقع یخ زدن به عوامل مختلفی درون مولکول آب و سرعت تشکیل کریستال ها بستگی دارد. محققان پیش از این با ایجاد تاخیر در شکل گیری این هسته های اولیه یخی از یخ زدن آب جلوگیری کرده بودند اما هیچکس نمی دانست تا چه اندازه می توان آب را بدون یخ زدن سرد کرد.

آندرس نیلسون یکی از محققان از دانشگاه استکهلم سوئد می گوید: یافته مهم جدید این است، که وقتی کریستال شدن کند می شود، در دماهای پایین آب تبدیل به دو مایع مختلف می شود. وجود دو چگالی مختلف از آب مایع در دمای بسیار پایین، چیزی است که قبلاً هم پیش بینی شده بود. موفقیت در انجام این کار اما شانس بررسی ذرات و قطرات آب در اتمسفر زمین و فهم اتمسفر در حال تغییر آن را افزایش داده است.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *