صفحه نخست / اخبار علمی / سلاح های مایکروویو چگونه کار می کنند؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

سلاح های مایکروویو چگونه کار می کنند؟

اگرچه طول موج امواج مایکروویو از نور مرئی خیلی بیشتر است، اما در مقایسه با امواج رادیویی، طول موج کوتاه (یک میلی متر تا یک متر) و انرژی بیشتری دارند. از این امواج در سامانه های مخابراتی، سامانه های راداری و لوازم خانگی مانند اجاق های مایکروویو استفاده می شود.

در اجاق های مایکروویو، انرژی زیاد این امواج باعث افزایش فعالیت مولکول ها بخصوص آب شده که منجر به گرم شدن و پختن غذا می شود.

در کاربرد نظامی، همین توان و انرژی بالا برای آزار نیروهای دشمن یا ایجاد آسیب در تجهیزات آنها بکار می رود. نحوه عملکرد سلاح های مایکروویو بر اساس اینکه برای مقابله با نیروهای دشمن یا تجهیزات آنها استفاده شود، متفاوت است. از جمله معروف ترین سلاح های مایکروویو ضد نفر می توان سیستم مانع فعال را نام برد. این سلاح طی انفجاری دو ثانیه ای، انرژی مایکروویو متمرکز شده ای را آزاد می کند که ظرف چند ثانیه باعث سوزشی شَدید و غیر قابل تحمل در پوست و موجب فرار غیر ارادی فرد هدف گرفته شده می شود.

از آنجا که این امواج تنها تا زیر سطح پوست و تا عمق حدود دو میلی متر نفوذ می کنند، بهترین راه دفاعی پوشاندن سطح بدن و نقاط برهنه است. همچنین فرد با حفاظت خود از تابش مستقیم، پناه گرفتن پشت وسائل یا درون سنگر، تحرک و جابجایی می تواند مانع از تمرکز امواج و تاثیر سوء آنها شود.

اما گاهی برای از کار انداختن تجهیزات دشمن، از امواج مایکروویو با قدرت بالا استفاده می شود. سلاح هایی که از این امواج قدرت بالا استفاده می کنند، با انتشار انرژی شدید در زمان بسیار کوتاهی موجب می شوند که یک جریان ناپایدار چند هزار ولتی در وسائل نیمه هادی به وجود آید. تجهیزات الکترونیکی، کامپیوترها، رادارها و بی سیم ها اولین آسیب دیدگان این سلاح ها هستند.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *