صفحه نخست / اخبار علمی / آسمان شب در بسیاری از کشورهای جهان در حال نابودی است
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

آسمان شب در بسیاری از کشورهای جهان در حال نابودی است

مطالعه تصاویر زمین در شب نشان می دهد نورهای مصنوعی در حال رشد و درخشان تر شدن هستند و هر سال بر شدت این نورها افزوده می شود. این روند بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ حدود سالانه ۲ درصد بوده است.

به گفته محققانی که نتایج پژوهش شان در Science Advances منتشر شده است، از دست دادن شب و روشن شدن شب ها، تاثیر منفی عظیمی بر حیات جانوری، گیاهی و سلامت انسانی دارد. داده های این پژوهش از نتایج ماهواره رادیومتری ناسا گرفته شده است که مختص سنجش نور شبانه است.

نتایج همچنین نشان می دهند رشد درخشندگی شبانه بطور چشگیری از کشور تا کشور تفاوت دارد و اسپانیا و آمریکا از درخشان ترین کشورهای جهان در شب هستند. نتیجه عجیب دیگر در این پژوهش این بود که کشورهایی مثل یمن و سوریه کاهش نور شبانه را نشان دادند که البته هر دو درگیر جنگ هستند.

در سال ۲۰۱۶ انجمن پزشکی آمریکا بطور رسمی گزارش کرد که نورهای LED آبی برای سلامت انسان مضر هستند و نور آبی تاثیر منفی زیادی بر ترشح هورمون خواب موسوم به ملاتونین دارد. همچنین نتایج یک مطالعه که به تازگی در نیچر منتشر شد، نشان دهنده تاثیر منفی چشمگیر نور شبانه بر گرده افشانی موجودات گرده افشان است. همچنین نتایج یک بررسی در انگلستان نشان داد نورهای شبانه بطور چشمگیری بر الگوی مهاجرتی پرندگان تاثیر دارد.

نور شبانه همچنین رفتارهای شکارگرانه حیوانات شکارچی و همچنین موجوداتی که شب را برای فرار از دست شکارچیان برای زندگی و غذا خوردن انتخاب می کنند، تحت تاثیر قرار می دهد.

مطالعه کنندگان معتقدند روشن بودن شب ها تاثیر منفی بر دید انسان دارد که بیشتر از شدت نور، به کنتراست و اختلاف نور برای دیدن متکی است. همچنین کاهش نورهای شبانه به مصرف کمتر انرژی منجر می شود که از عوامل آلاینده محیط زیست است.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *