صفحه نخست / اخبار علمی / شستشوی مو با گلوتن گندم راز غلبه بر موخوره
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

شستشوی مو با گلوتن گندم راز غلبه بر موخوره

گلوتن گندم یک پروتئین استحصال شده آرد گندم است که معمولاً به عنوان جایگزین گوشت در شرق دور مصرف می شود، ممکن است توانایی بازسازی ترکیبات شکسته شده پروتئین مو را داشته باشد.

نتایج اولیه یک مطالعه نشان می دهد که ممکن است شستشوی مو با گلوتن از شکستن و آسیب دیدن آنها جلوگیری کند، اما محققانی هستند که با این نتایج اولیه قانع نشده و می خواهند نتایج بیشتری ببینند.

موی انسان بیشتر از نوع پروتئین فیبری به نام کراتین ساخته شده است. پیوندهای شیمیایی باعث گره خوردن این پروتئین به هم شده و به آن مقاومت و سختی می دهد. در موهای سالم این پیوندهای شیمیایی که به نام پل های دی سولفید شناخته می شوند، امن و ناگسستنی هستند، اما زندگی روزمره عوارض خودش را بر جای می گذارد؛ قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض نور خورشید یا محصولات رنگ بر، صاف کننده ها و رنگ ها باعث از بین رفتن دی سولفید و شکننده شدن موها می شوند. به همین دلیل است که شرکت های تولید کننده محصولات پوست و مو، دهه ها است برای جایگزین کردن این پیوندها به دنبال پروتئین های انسانی و گیاهی می گردند، اما انجام دادن این کار کمی پیچیده و دشوار است و حتی با یافتن پروتئین صحیح، این جایگزینی به سادگی انجام نمی شود. برای اینکار باید تطابقی بین PH این پروتئین جدید با PH اجزای پروتئینی و پپتیدی کراتین مو انجام شود که به نقطه ایزوالکتریک مشهور است.

این همان اتفاقی است که شوکون ونگ از دانشگاه جیانگ نان در آزمایش روی گلوتن گندم نشان داده است. هر چند این آزمایش بر اساس نتایج منتشر شده نقاط ابهامی دارد، اما در صورت تکرار می تواند صنعت مواد نگهدارنده و بهداشت مو را دگرگون کند.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *