صفحه نخست / اخبار علمی / صاعقه های هسته ای
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

صاعقه های هسته ای

پژوهشگران ژاپنی توانسته اند آثار تولید پوزیترون (پاد ذره الکترون) و ایزوتوپ پرتوزای کربن ۱۴ را پس از وقوع رعد و برقی مهیب بر فراز این کشور ردیابی کنند. این یافته، اثباتی برای پیش بینی نظری وقوع واکنش های هسته ای در جو زمین است که لئونید بابیچ فیزیکدان روس در سال ۲۰۰۶ مطرح کرده بود.

پیش بینی بابیچ چه بود؟
صاعقه می تواند به برخی الکترون ها تا سرعت های نزدیک به سرعت نور شتاب بدهد و آنها را به تابش پرتو گاما وادار کند. وقتی یکی از این فوتون های گاما به هسته اتم نیتروژن برخورد می کند، نوترونی آزاد می شود که بلافاصله جذب هسته نیتروژن دیگری می شود و آن را برانگیخته می کند. اتم برانگیخته برای بازگشت به حالت پایه، پرتوی گاما منتشر می کند. اتم نیتروژنی هم که نوترون از دست داده بود، پایداری خود را از دست می دهد و طی حدود یک دقیقه وا می پاشد و یک پوزیترون گسیل می کند. علاوه بر این، برخی نوترون های آزاد شده هم واکنش دیگری را به راه می اندازند که یک اتم نیتروژن را به کربن ۱۴ تبدیل می کند.

ژاپنی ها چه دیده اند؟
دکتر ترواکی انوتو، اختر فیزیکدان در دانشگاه کیوتو آرایه ای از آشکارسازهای پرتوی گاما را نزدیک به نیروگاه هسته ای کاشی وازاکی – کاریوا بر پا کردند و به انتظار طوفان های زمستانی نشستند. در زمستان، صاعقه ها و رعد و برق های عظیمی در ژاپن اتفاق می افتد و ارتفاع پایین ابرها، شانس بررسی دقیق تر آنها را افزایش می دهد. به دنبال صاعقه ای دوتایی در ۶ فوریه سال گذشته، افزایشی در پرتوهای گاما به مدت یک هزارم ثانیه دیده شد.

پس از آن پس تابی از پرتوهای گاما تا نیم ثانیه طول کشید و سپس به مدت حدود یک دقیقه، سیگنالی از پرتوهای گاما ثبت شد که روی انرژی ۵۱۱ کیلو الکترون ولت متمرکز بود که همان انرژی نابودی پوزیترون در برخورد با الکترون است. این الگوهای سه گانه تابش گاما دقیقاً همان الگویی است که بابیچ پیش بینی کرده بود و آشکارسازی آنها به لطف فاصله نزدیک ابرها و صاعقه با آشکارسازها امکان پذیر شد.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *