صفحه نخست / اخبار علمی / در صورت محدود نشدن گرمایش به زیر ۱.۵ درجه، یک چهارم زمین خشک می شود
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

در صورت محدود نشدن گرمایش به زیر ۱.۵ درجه، یک چهارم زمین خشک می شود

محققان پیش بینی کردند اگر دمای متوسط زمین به بالای ۲ درجه نسبت به پیش از دوران صنعتی شدن صعود کند، بیشتر از یک چهارم زمین خشک خواهد شد. نتیجه این پژوهش که در Nature Climate Change منتشر شده، یکی از دقیق ترین تحقیقات در زمینه ارزیابی خشکیدگی در آینده است و پیش بینی می کند نواحی زیادی دچار افزایش بروز آتش وحشی یا خشکسالی خواهند شد.

این پژوهش همچنین توصیه می کند برای پرهیز از بروز چنین رخدادی در حداقل دو سوم از این سرزمین های تحت خطر، باید افزایش دما به زیر ۱.۵ درجه محدود شود.

چانگ ائو پارک نویسنده ارشد از دانشگاه جنوبی علوم و فناوری در شنژن چین می گوید: «خشکیدگی تهدید بسیار جدی است، چون می تواند به شدت بر کشاورزی، کیفیت آب و تنوع زیستی تاثیر بگذارد. این پدیده همچنین می تواند باعث خشکسالی های بیشتر و آتش سوزی های وحشی شود، شبیه آنچه امسال کالیفرنیا را درنوردید.»

خشکیدگی، مقیاس سنجش خشکی سطح زمین است که با ترکیب، پیش بینی هوا، میزان بارش و تبخیر قابل پیش بینی است. این محققان برای اینکار خروجی بیشتر از ۲۷ مدل اقلیمی جهان را بررسی کردند تا زمین هایی را مشخص کنند که در صورت افزایش دما به بالای ۱.۵ درجه، انتظار خشکیدگی بسیار زیاد در آنها می رود.

مائوج جوشی نویسنده دوم از دانشگاه آنگیلای شرقی در انگلستان می گوید: «نتیجه تحقیق ما پیش بینی می کند که در صورت رسیدن متوسط دما به سطح ۲ درجه بیشتر، خشکیدگی بیشتر از ۲۰ تا ۳۰ درصد سطح زمین را تحت تاثیر قرار خواهد داد اما دو سوم این مناطق در صورت محدود شدن گرمایش به ۱.۵ درجه از خشکیدگی شَدید در امان خواهند بود.»

شدت خشکسالی همین حالا در تمام مدیترانه، خاورمیانه، جنوب آفریقا و سواحل شرقی استرالیا بیشتر شده است. این در حالی است که نواحی نیمه خشک در همین مناطق، همین حالا بر اثر گرم شدن در حال تبدیل شدن به بیابان هستند.

این مطالعه همچنین پیش بینی می کند کشورهای استوایی و شمالی، احتمالاً مرطوب تر از گذشته خواهند شد. پرفسور تیم آزبورن نویسنده دیگر این مقاله از دانشگاه آنگیلای شرقی هم می گوید: «مناطقی از جهان که بیشترین بهره را از محدود کردن گرمایش به زیر ۱.۵ درجه می برند، بخش هایی از جنوب شرق آسیا، جنوب اروپا، جنوب آفریقا، آمریکای مرکزی و جنوب استرالیا است که در حال حاضر ۲۰ درصد جمعیت جهان را در خودشان جای داده اند.»

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *