صفحه نخست / اخبار علمی / فواید خلاقیت برای سلامتی
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

فواید خلاقیت برای سلامتی

عده ای فعالیت های خلاقانه را به منظور سرگرمی دنبال می کنند و برخی این کار را تنها برای امرار معاش انجام می دهند، اما فرقی نمی کند که برای رهاسازی قوه تخیل خود و ابراز احساسات آزادانه کدام راه را انتخاب کرده اید. واضح است که خلق کردن و ساختن بخشی از وجود انسان است.

سالیان سال پیش، اجداد ما اولین نشانه های خطوط دست خود و نقاشی های ابتدایی از حیوانات را روی دیوار غارها بر جای گذاشتند. نیاز به خلق کردن در وجود ما ذاتی است و این نیاز طی سال ها به ما کمک کرده تا یاد بگیریم ابزار بسازیم، غذا بپزیم و برای بیماری های گوناگون دارو تهیه کنیم.

علی رغم همه بحث های فلسفی مخالف، تحقیقات فراوانی در زمینه علوم پزشکی می گویند که هنر و مخصوصاً خلاقیت در واقع برای سلامتی جسمانی و روانی ما سودمند است. طراحی، نقاشی یا سفالگری به افرادی که با آسیب های گوناگون دست و پنجه نرم می کنند، به شدت کمک می کند. تحقیقات همچنین نشان می دهند نوشتن، مخصوصاً احساسات خود را روی کاغذ آوردن که نیاز به روایت کردن یک رویداد و بیان چگونگی تاثیر آن بر خود فرد دارد، کمک می کند افراد بر یک آسیب روانی غلبه کرده و احساسات منفی خود را مدیریت کنند. فرد بلافاصله بعد از نوشتن تجربه های شخصی خود ممکن است احساس کند با یادآوری خاطرات بد احساسات منفی او بازگشته اند، اما تاثیر بلندمدت این کار، مثبت خواهد بود.

مطالعات همچنین نشان می دهند افرادی که تجربه های دردناک خود را روی کاغذ می آورند، به لحاظ آماری بهبود چشمگیرتری در سلامت جسمی، کاهش دفعات مراجعه به پزشک و بهبود عملکرد سیستم ایمنی خود مشاهده خواهند کرد.

موسیقی درمانی نیز سیستم ایمنی را تقویت می کند و موسیقی به شیوه های پیچیده موجب تحریک سیستم اندامی و تعدیل واکنش های ما نسبت به محرک های استرس زا خواهد شد. بر اساس مطالعات، گوش کردن به بازیابی عملکرد موثر سیستم ایمنی کمک می کند.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره admin

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *