صفحه نخست / اخبار علمی / ماجرای فصل تکان دهنده کتاب بهار خاموش چیست؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

ماجرای فصل تکان دهنده کتاب بهار خاموش چیست؟

فصل هشتم کتاب بهار خاموش نوشته راشل کارسون با این جمله ها شروع می شود: «اکنون در بخش وسیعی از آمریکا، بهار بدون منادی بازگشت پرندگان آغاز می شود. صبحگاهان که روزگاری سرشار از آواز دلنشین پرندگان بود، اکنون به طرز غریبی خاموش است.»

در ادامه این فصل خانم کارسون با اشاره به نامه یکی از شهروندان شهر هینسدال در ایالت ایلینوی به یکی از پرنده شناسان مشهور جهان در موزه تاریخ طبیعی آمریکا درباره کمیاب شدن پرنده ها در آن شهر، پرده از اتفاق ناگواری بر می دارد.

ماجرا از این قرار است که شهروندان در برخی از شهرهای آمریکا که در آنها درختان نارون علیه حشره ناقل عامل بیماری هلندی نارون، سمپاشی می شدند، شاهد بدن بی جان سینه سرخ هایی بودند که روی سنگفرش خیابان ها افتاده بودند. دیدن این صحنه ها دل دوستداران طبیعت و این پرندگان زیبا را که از قضا در آمریکا مژده آمدن بهار می دهند و به همین دلیل بسیار مورد علاقه مردم نیز هستند، به درد آورد. با بررسی علت جان باختن این پرنده ها مشخص شد، به دلیل استفاده وسیع از سموم شیمیایی در شهر، خاک به سم آلوده شده و در نتیجه کرم های خاکی که غذای پرندگان بودند، مسموم شده بودند. در نتیجه سینه سرخ ها با خوردن این کرم های خاکی، جان خود را از دست داده اند.

خانم کارسون با ارائه تصویری از این واقعه در این فصل به شدت از سیاست های مبارزه با بیماری های گیاهی انتقاد کرد و خواستار توجه جدی کارشناسان به حفظ محیط زیست شهری شد. انتشار این کتاب باعث شد گیاه پزشکی با ارزش های حفاظت محیط زیست همراه شود و از آن تاریخ تلاش های وسیعی برای کاهش مصرف سموم آفت کش در جهان صورت بگیرد.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *