صفحه نخست / اخبار علمی / آیا امکان دارد زمانی بتوانیم از کانکتوم کامل مغز انسان نقشه برداری کنیم؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

آیا امکان دارد زمانی بتوانیم از کانکتوم کامل مغز انسان نقشه برداری کنیم؟

دانشمندان توانسته اند این کار را برای نوعی کرم و بخش های کوچکی از مغز موش انجام بدهند. یک نقشه بسیار خام و اولیه از ارتباط های موجود در مغز انسان هم موجود است که البته به نقشه کامل تمام نورون ها و سیناپس های موجود در مغز یک انسان واقعی شباهتی ندارد.

موسسه ملی تندرستی ایالات متحده در حال حاضر تامین مالی پروژه Human Connectome را بر عهده دارد که تلاشی است برای نقشه برداری از مغز انسان با بیشترین و دقیق ترین جزئیات ممکن.

فناوری اسکن مغز به مرور زمان پیشرفت می کند. هم اکنون فناوری MRI بهترین مثال ممکن برای اینکار است. اسکن های با کیفیت از مغز افراد داوطلب، اتصال های داخلی مغز انسان را با جزئیاتی دقیق تر از آنچه قابل تصور است، در اختیار محققان می گذارد. فناوری های بهتری هم از راه خواهند رسید.

به نظر می رسد سرانجام خواهیم توانست داده های مربوط به ارتباط تمام نورون های موجود در مغز یک شخص را اسکن، نقشه برداری و ذخیره سازی کنیم. اما کی این اتفاق می افتد؟ این فرآیند تنها نیاز به زمان دارد و شاید طی ۵۰ تا ۱۰۰ سال آینده چنین چیزی ممکن شود.

البته هیچکس نمی داند که آیا کانکتوم واقعاً شامل همه اطلاعات اساسی ذهن خواهد بود یا نه. این احتمال وجود دارد که بخشی از این اطلاعات به شکل دیگری رمزگذاری شده باشد.

هورمون ها می توانند در داخل مغز منتشر شوند. سیگنال ها می توانند از طریق چیزهای به جز سیناپس ها تعامل داشته باشند و منتقل شوند. شاید برای ساختن مدلی دقیق و با کیفیت بالا از ذهن، اسکن جنبه های دیگری از مغز انسان در آینده لازم باشد.

همانطور که حدود یک قرن پیشرفت لازم بود تا صنعت ضبط موسیقی بتواند به استانداردهای چشمگیر امروزی در بازسازی صدای سازها دست پیدا کند، می توان انتظار داشت صنعت ضبط ذهن هم برای رسیدن به شکوفایی نیاز به دوره ای طولانی دارد.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره admin

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *