صفحه نخست / اخبار علمی / چگونه هیجان تصمیم گیری ما را شکل می دهد؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

چگونه هیجان تصمیم گیری ما را شکل می دهد؟

افراد کمی با این ایده مخالف هستند که تصمیم گیری موثر یکی از مهم ترین تکالیفی است که ما باید در آن به مهارت برسیم و در بخش های مختلف زندگی مان به درستی انجامش دهیم. اگر قرار بود در یک دفترکار معمولی یک نظرسنجی در این باره انجام دهیم که مهم ترین عامل در یک تصمیم گیری موثر چیست، به نظر شما کدام یک از این گزینه ها که همگی از عوامل مهم در فرآیند تصمیم گیری هستند، بیشترین امتیاز را می گرفت: اطلاعات درست، ارزیابی ریسک، یا تفکر واضح و شفاف یا مداخله هیجانی؟

جونا لرر روانشناس و نویسنده آمریکایی در کتاب معروفش به نام «ما چگونه تصمیم می گیریم»، از این ایده حمایت می کند که منطقی بودن به هیجان وابسته است. انگیزه در ما با هیجان برانگیخته می شود، نه هوش. لرر اشاره می کند: «هیجان و انگیزش در زبان لاتین از یک ریشه لغوی سرچشمه می گیرند که معنی آن حرکت است. جهان پر از موضوعات و امور مختلف است و این احساسات ما هستند که کمک می کنند از بین آنها انتخاب کنیم.»

باورهای اشتباه ما درباره اینکه مغزمان چگونه کار می کند، باعث می شود درباره فرآیند تصمیم گیری، ایده های اشتباهی پرورش دهیم. بسیاری از ما سعی می کنیم هیجانات مان را از فرآیند تصمیم گیری کنار بگذاریم، چون فکر می کنیم باعث فلج شدن قدرت تحلیل مان می شود. ما بسیاری از اوقات از اتخاذ تصمیم اجتناب می کنیم؛ به این دلیل که می خواهیم بخش احساسات مان را نادیده بگیریم. در حالی که می دانیم اجتناب از آنها غیر ممکن است.

بحث بر سر برتری استدلال بر شهود که نسخه قدیمی هیجان محسوب می شود، به گذشته های دور می رسد. افلاطون در دیالوگ فایدروس خود ذهن را به یک ارابه ران تشبیه می کند که دو اسب را می راند؛ یکی که غیر منطقی و دیوانه است، در حالی که آن دیگری نجیب و خوش ذات است. وظیفه ارابه ران کنترل اسب ها برای رسیدن به روشنایی و حقیقت است.

جونا لرر اما بر این باور است که مغز هیجانی ما عمیقاً مبتنی بر تجربه عمل می کند؛ «هیجان ها در پیش بینی های سلول های مغزی فوق العاده انعطاف پذیر ما ریشه دارند که دائماً ارتباطات شان را با واقعیت تطبیق می دهند. هر بار که شما اشتباهی مرتکب می شوید یا با امر جدیدی مواجه می شوید، سلول های مغزتان به تغییر خود می پردازند. هیجان ها عمیقاً هوشمند هستند و دائماً در حال یادگیری می باشند. آنها یکسری غرایز صرفاً حیوانی نیستند که به رام شدن نیاز داشته باشند.»

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

۲ پیام ها

  1. مطلب فوق العاده ای بود
    با آرزوی موفقیت برای استاد جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *