صفحه نخست / اخبار علمی / چرا یادگیری زبان چینی سخت است؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

چرا یادگیری زبان چینی سخت است؟

حدود یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون نفر در کشور چین زندگی می کنند که بخش بسیار زیادی از محصولات مورد نیاز مردم جهان را تولید می کنند. با اینکه محصولات چینی در همه جای جهان همه گیر شده است و کشورهای مختلف ارتباطات اقتصادی بسیاری با تجار این کشور دارند، باید بدانید که یاد گرفتن این زبان تقریباً محال است.

شما با زبانی روبرو هستید که مهم ترین شاخصه زبان یعنی الفبا را ندارد. زبان چینی بیش از ۸۰ هزار کاراکتر دارد که خودِ چینی ها هم همه آن را نمی شناسند و بطور روزانه از هزار کاراکتر آن استفاده می کنند. کاراکترهای زبان چینی به چندین نوع هستند؛ بطوریکه زبان روز این کشور با زبان سنتی آن تفاوت های بسیاری دارد و حتی تحصیل کرده های زبان چینی نمی توانند آن را تشخیص دهند.

زبان چینی کاملاً نقاشی است که تبدیل به خط شده است برای همین به زبان اندیشه نگار یا مفهوم گرا نیز شناخته می شود. بطور مثال مفهوم حساب کردن و شمردن کاراکتر اولیه اش شبیه به خانمی است که نشسته و یک سینی جلوی خود دارد و در حال پاک کردن برنج است.

با وجود آنکه عده ای خط کشورهای آسیایی را شبیه به هم می دانند باید گفت که اصلاً این گونه نیست و زبان های کره ای و ژاپنی دارای الفبای مشخص هستند برای مثال توافق شده که یک کاراکتر حرف B را نشان دهد.

از سویی دیگر زبان چینی زبان ادای هجاهای مختلف است و تقریباً هر هجا چندین معنی می دهد. مثلاً هجای ma اگر با تلفظ یکنواخت گفته شود به معنی مادر است و اگر کشیده تلفظ شود به معنی اسب می شود.

چینی ها یک فرهنگستان فرهنگ و ادب خیلی قدرتمند دارند که هیچ کلمه ای بدون اینکه از فرهنگستان رد شود وارد این کشور نمی شود. حتی کلمه تلفن که همه دنیا به آن تلفن می گویند اما در چین این گونه نیست. مثلاً به موبایل، سونگ کی سونگ می گویند که ترجمه لفظی آن گیرنده برقی جیبی است.

اگر فردی بخواهد مدت طولانی در چین زندگی کند باید اسمش را تبدیل کند و اسم چینی بگذارد وگرنه ناراحت می شوند.

در کنار همه این موارد، فکر می کنید برای جستجوی کلمه ای در زبان چینی که الفبا ندارد چه باید کرد؟ حرکات در زبان چینی ترتیب و مقدم متفاوتی دارند و برای استفاده از دیکشنری ترتیب این حرکات بسیار مهم است. مثلاً اگر کلمه ای را خواستید در دیکشنری جستجو کنید باید بدانید که از چند حرکت قلم تشکیل شده است. مثلاً ۷ حرکتی ها را بشناسید و بعد رادیکال مشخص را پیدا کنید و بعد از پیدا کردن رادیکال زیر مجموعه اش را ببینید و کلمه مورد نظر را پیدا کنید.

در فرهنگ غذایی چینی ها مثلی وجود دارد که می گوید: «چینی ها هر چیزی که چهار تا پا دارد را می خورند به جز میز و هر چیزی که پرواز می کند را می خورند به جز هواپیما» یعنی هیچ حد و مرز و چهارچوبی ندارند که می گویند این موضوع دلایل فرهنگی دارد. چون چین سال های زیادی با امپراطوری های مختلف جنگ داشته و از لحاظ تامین مواد غذایی به مشکل می خورده، برای همین همه چیز را می خورند.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

بازیافت گجت ها راحت تر خواهد شد

تقریباً تمام کاری که صنعت لوازم الکترونیک مصرفی در مورد یک محصول انجام می دهد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *