صفحه نخست / دانلود رایگان / اینفوگرافیک / اینفوگرافیک انتخاب هدف گذاری قیمت
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

اینفوگرافیک انتخاب هدف گذاری قیمت

golden1

انتخاب هدف قیمت گذاری محصول

برای بقا

اگر قیمت را افزایش و یا کاهش ندهیم؛‌ چرخه کسب و کار از بین می رود.

حداکثر کردن سود کنونی

با توجه به نیاز بازار و تقاضای مشتریان قیمت را با حداکثر سود مجاز بفروش برسانیم.

رسیدن به سطح رهبری و کیفیت محصول

قیمت رو بر اساس برند محصول و کیفیت محصول مشخص کنیم.

استفاده از حداکثر قسمت پر مایه بازار

قیمت را طوری تنظیم کنیم که بخش بزرگی از بازار رو به خودمان اختصاص بدهیم.

بدست آوردن حداکثر سهم بازار

قیمت محصولاتمان به میزانی باشد که عمده مردم و مشتریان توان خرید آن را داشته باشند.

همانطور که می دانید برای اینکه بتوانیم در عرصه رقابت کسب و کار فعالیت داشته باشیم یکی از شروط اصلی این است که مشتری داشته باشیم و مشتری محصول ما را خریداری بکند.

مشتری برای خرید محصول ما برای خودش ارزیابی هایی دارد.

ما باید قدرت این را داشته باشیم که ارزیابی های مشتری را شناسایی کنیم و این ارزیابی را با استراتژی های فعالیت کسب و کار خودمان منطبق بکنیم.

در عرصه قیمت گذاری هم باید به همین گونه رفتار کنیم یعنی استدلال و توجیهی برای قیمت محصول و یا خدمات برای مشتری داشته باشیم.

در تصویر بالا برای نمونه چهار استدلال و استراتژی برای قیمت گذاری مشخص شده است که در هر کدام از آنها باید بتوانیم رابطه ای بین ارزیابی مشتری و استراتژی های انتخابی خودمان را داشته باشیم.

برای بقا به این منظور است که در بدانیم کسب وکار ما در چه شرایطی قرار داریم و بدانیم که برای حفظ و بقا باید محصول را در صورت امکان با نقطه سر به سر یا کاهش سود قرار دهیم تا چرخه کسب و کار خود را مدیریت کنیم.

حداکثر کردن سود به این معنی است که محصول و یا کسب و کار شما در شرایطی قرار دارد که مردم متقاضی این برند هستند و حاضر اند با هر قیمتی این محصول را خریداری کنند بعنوان مثال شرکت اپل که مشتریان برای خرید این محصول مدت ها در صف و یا نوبت دریافت محصول قرار می گیرند.

استفاده از قسمت پر مایه بازار (پر مایه منظور این است که قشر زیادی از مشتریان در آن دسته قرار می گیرند) همانطور که میدانید از لحاظ میزان کسب درآمد اقشار مردم به دسته های مختلف تبدیل می شوند و به طبع یک گروه میزان بزرگتری را نسبت به سایرین دارند؛‌ منظور دقیق در اینجا این است که ما محصول مان را طوری قیمت گذاری کنیم که سهم بزرگ بازار یا همان دسته از گروه مشتریان که میزان بزرگتری دارند از محصول ما خریداری کنند.

یعنی اینکه ما با توجه به نوع محصول مان و اینکه قشر زیادی از مردم جز متقاضیان این نوع محصول هستند و مجبورند محصول را خریداری کنند یک قیمتی را برای محصول انتخاب کنیم که همه تمایل داشته باشند که برند ما را خریداری کنند.

بعنوان مثال اگر محصول مایع ظرفشویی تولید می کنید باید نوعی قیمت گذاری کنید که اقشار جامعه؛ و یا افرادی که در گروه بزرگ میزان درآمدی در آن قرار دارند از محصول ما خریداری کنند.

استفاده از حداکثر سهم بازار یعنی که در شرایطی باشیم استراتژی توسعه و شناخت برند کسب و کارمان را داشته باشیم و بدون در نظر گرفتن میزان سود دریافتی شرایطی را برای قیمت محصولاتمان اتخاذ کنیم که مشتری تمایل داشته باشد محصول ما را خریداری کند و ما به دلایل همین خرید محصول کاری کنیم که در میان همه قشر و عموم مردم حضور داشته باشیم و بطورکلی جزئی از انتخاب های مشتری در همه شرایط باشیم.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

مدل زنجیره ارزش مایکل پورتر

مدل زنجیره ارزش مایکل پورتر

مدل زنجیره ارزش مایکل پورتر کمک می کند تا بتوانیم تحلیل دقیق تری از سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *