صفحه نخست / فیلم های آموزشی / همدلی در کسب و کار (قسمت اول)
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

همدلی در کسب و کار (قسمت اول)

درس اول از دوره همدلی در کسب و کار رو با توضیحات

کاملی درباره شناخت همدلی شروع می کنیم.

 

 

 

آقای بلانچارد همدلی رو اینطوری تعریف می کنه: «همدلی؛ توازن کلامی یا غیر کلامی داشتن با مردم است طوری که آنها احساس راحتی کنند و به شما اعتماد و اطمینان داشته باشند.»

راز همدل شدن با مردم همگامی است. برای آنکه با مردم همگام شوید لازم است خودمون را با رفتار اونها منطبق کنیم تا با آنها متوازی بشیم؛ تا اونها هم با شما احساس راحتی کنند.

وقتی با کارکنان مجموعه همگام شدید آمادگی اونها برای پیروی از شما هنگام رهبری بیشتر خواهد بود؛ وقتی کارکنان آمادگی پیروی داشته باشند؛ می تونیم به راحتی آنها را به سوی تغییرات مورد نظر هدایت کنیم.

نتیجه پژوهش های زیادی این بوده که مهمترین عامل ایجاد همدلی؛ اعتماد است. و این همدلی در سایه به وجود آوردن حس اعتماد بین همکاران؛ ایجاد تغییر و بروز نو‌آوری را تسهیل می کند.

برای اینکه شناخت بهتری از همدلی داشته باشیم روند کار رو با دو تا داستان ادامه می دیم.

مرگ یک انسان مصیبت است؛ اما مرگ یک میلیون نفر فقط آمار است.

داستان اول: دختری هجده ساله وسط خیابان دراز کشیده بود. با ماشینی که راننده آن دختری هفده ساله بود تصادف کرده بود. بیهوش بود و یک پایش شکسته بود و پاهاش در جهت هایی با زاویه ای غیر طبیعی قرار گرفته بود؛ اون دختر هجده ساله در وضعیت بدی قرار گرفته بود.

فردی که به صورت اتفاقی از محل حادثه عبور می کرد؛ با این فکر؛ که شاید بتواند کمک بکند؛ ماشین خود را کنار خیابان نگه داشت؛ مرد در حالی که کنار دختر مصدوم زانو زده بود؛ علائم حیاتی دختر رو چک کرد.

آن دختر نفس نمی کشید و ضربان نبض اون دختر در بهترین حالت؛ ضعیف بود. اون فرد فورا عملیات سی. پی. آر یعنی باز جان بخشی قلب و ریه و احیای دهان به دهان را برای نجات جان دختر جوان شروع کرد.

چیزی نگذشت که آمبولانس رسید و بهیاران مسئولیت امور را بر عهده گرفتند . آنها وضعیت جسمانی اون دختر جوان را تثبیت کردند و او را به بیمارستان منتقل کردند.

بعد از گذشت چند روز آن مرد جویای حال دختر شد و متوجه شد که دختر فوت شده است. و آن دختر جوان در بهار عمر خود خزان زندگی را چشیده بود.

داستان دوم: شما طبق عادت در جلوی تلویزیون نشستید و در حال تماشای اخبار نیمروزی هستید.

گوینده خبر اعلام می کند ؛ طبق آخرین خبر رسیده؛ در سیلی که در کشور ویتنام اتفاق افتاده؛ آمار کشته شدگان را بیش از ۴۰۰۰ اعلام شده است و اغلب این کشته شدگان افرادی بودند که نتوانستند به موقع جان خود را نجات دهند.

به نظر شما کدام داستان احساس ناراحتی بیشتری را برای ما به همراه داشت. داستان اول یا داستان دوم؟

داستان کشته شدن دختر جوان یا کشته شدن بیش از ۴۰۰۰ نفر از مردم. احساس همدردی ما نسبت به مرگ دختر جوان و ناراحت شدن برای او بسیار زیاد است ولی در مقابل برای کشته شدن مردم کشور ویتنام در سیل این احساس رو نداریم.

این یکی از نقاط ضعفی است که اعداد در زندگی مردم بوجود می آورد و به طبع آن در اعداد و تاثیراتی که میزان بزرگی اعداد در کسب و کار؛ بوجود می آورند؛ همین رویه رو ادامه خواهند داد.

زمانی که این خبر را می شنویم ؛ که یکی از نزدیکان ما که نان آور اصلی خانه هم بوده شغلش رو از دست داده؛ چه حسی پیدا می کنیم؛ حداقلش اینه که ما هم احساس ناراحتی پیدا می کنیم و باهاش؛ همدری می کنیم. ولی در نقطه مقابل اگر بهمون اطلاع بدهند که ۲۰۰۰نفر از کارکنان یک کارخانه بزرگ شغلشون رو از دست دادند؛‌ اتفاقی که این روزها حالا با تعداد نفر متفاوت کمتر یا بیشتر؛ داره در کشور ما اتفاق میفته؛ با این خبر هم احساس همدردی می کنیم ولی این اتفاق؛ خیلی برای ما قابل لمس نیست.

این قابل لمس نبودن چراهایی داره که در این دوره بهش پاسخ خواهیم داد.

اگر فرد سیاسی یا کارمند شرکت باشیم؛ و قصدمان خدمت کردن به طرفداران مون باشه که در عرصه های مختلف انتخاباتی ما رو حمایت کردند و بعنوان یک کارمند قصدمون خدمت کردن به ارباب رجویی باشه که پرونده کاریش دست ماست و قراره ما در مورد درخواستش نظر بدیم؛ با ارزش ترین کاری که می تونیم براشون انجام بدیم؛ آشنایی با شخصیت واقعی اونهاست.

آشنایی با همه افراد غیرممکنه؛ اما آشنایی با نام و شرح داستان زندگی کسی که می خواهیم از راه عرضه خدمات کسب و کارمون به او کمک کنیم؛ تغییر بزرگی رو در روند امور؛ ایجاد می کند؛ اگر بتونیم موضوع مطالعه یا رسم نمودار را به امری ملموس تبدیل کنیم. لحظه ای آمار و اعداد به دنیای واقعیت در کسب و کار تبدیل خواهد شد؛ و توانایی زیادی رو برای حل مسائل و عرضه نوآوری و خلاقیت در کسب و کار خواهیم داشت.

برای ساختن هدف گذاری در کسب و کار هم؛ بهتره به جای استفاده از اعداد و آمار؛ آن رو برای خودمون بصورت توصیفی بنویسیم و حتما اون هدف رو برای خودمان تصویر سازی کنیم.

علیرضا جعفری

مدیر وب سایت کسب و کار شما
مشاور کسب و کار در بندرعباس

نظر شما درباره «همدلی در کسب و کار (قسمت اول)» چیست؟ منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

برای دانلود ویدئو، اینجا کلیک کنید.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

نقشه کسب و کار

بخش پنجم از فیلم طراحی نقشه کسب و کار

طراحی نقشه کسب و کار در بخش پنجم به عنوان آخرین بخش از فیلم های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *