صفحه نخست / فیلم های آموزشی / همدلی در کسب و کار (قسمت دوم)
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

همدلی در کسب و کار (قسمت دوم)

درس دوم از دوره همدلی در کسب و کار رو؛ در مورد

اولین قانون طلایی یعنی واقعیت اعتماد پذیر بودن

در کسب و کار صحبت خواهیم کرد.

 

 

 

اگر بخواهیم که یک کسب و کار یا سازمانی رو اداره کنیم؛ علاوه بر کشمکش و درگیری هایی که باید بابت مسائل مالی و اعداد و ارقام داشته باشیم؛ به مسائل و موضوعات کاملا پیچیده ای مثل دنیای مجازی هم باید بپردازیم.

به ویژه در شرایط حال حاضرمون که دنیای کسب و کار اینترنتی؛ سرعت بسیار بالایی رو؛ برای رشد و توسعه ایجاد کرده.

دنیای کسب و کار اینترنتی که بوسیله مهره اصلی و ابر قدرت اینترنت در حال اجراست؛ موضوعی دست نیافتنی یا منحصر به گروه خاصی نیست. اینترنت؛ قدرت محاسبه و اجرایی کردن برنامه های سازمان ها و کسب و کارها رو؛ در هر اندازه ای در اختیار مردم گذاشته.

این جا به جایی اطلاعات و قدرتی که اینترنت در اختیار مردم گذاشته؛ برای همه بدون محاسبه میزان بزرگی کسب و کار و تعداد کارکنان یک کسب و کار؛ شرایط کاملا متوازنی رو ایجاد کرده؛ و امکان برقراری ارتباط با مشتریان و دنیای تجارت رو سهل و آسان کرده است.

اغلب کسب و کارها از این وسیله قدرتمند به همین منظور روابط و مبادرات اقتصادی و انتقال پول؛ بدون حضورفیزیکی خودشون در محل معامله استفاده می کنند.

یک نگاه ساده به اطرافمون داشته باشیم؛ مردم برای خریدهاشون دارند چه کاری رو انجام می دن؟ فرقی نمی کنه که این خرید یک دست لباس یا کفش و یا کتاب یا یخچال و یا کامپیوتر و یا خودرو باشه در هر صورت برای تعداد زیادی از مردم اولین گزینه خرید و یا کسب اطلاعات برای کالا ابزار قدرتمند اینترنت شده و باز تعداد زیادی از همین مشتریان از همین طریق خریدشون رو قطعی هم می کنند.

خب در نقطه مقابل گروهی هم نمی توانند پایه ریزی اعتماد و تبادل کالا یا وجه و یا بطورکلی تجارت رو در دنیای مجازی قبول کنند؛ شاید یکی از دلایل وجود عدم اعتماد در دنیای کسب و کار اینترنتی؛ این موضوع باشه که ما انسانها موجوداتی هستیم که اغلب از روی مشاهداتمون تصمیم میگیرم.

این موضوع رو در یک مثال کاملا کوتاه براتون بازگو می کنم.

احساس خوشی که از تماشای تعداد لایک هایی که پست هامون در دنیای مجازی دریافت میکنه هیچ وقت قابل مقایسه با احساس شادی که ناشی از تحسین و شایستگی فرزندانمان؛ توسط دیگران؛ اون هم در مقابل چشمان ما صورت میگیره قابل مقایسه نیست.

یک فرصت کاملا متمایزی که دنیای کسب و کار اینترنتی بوجود میاره اینه؛‌ افرادی که به راحتی به صورت حضوری؛ با مشتریان نمی توانند ارتباط برقرار کنند در این دنیای مجازی به راحتی می توانند ابراز وجود کنند و نقصی تحت عنوان کمرویی و خجالت کشیدن رو از بین ببرند.

بعد از فروش یک خدمت در دنیای کسب و کار اینترنتی؛ احساس خوب شاید بوجود بیاد؛ ولی مطمئنا بعد از گذشت مدت کوتاهی این حس خوب از بین میره؛ ولی در فروش هایی که ارتباط مستقیم با مشتریانمون داریم و این اعتماد بر پایه ی عشق و همدلی شکل گرفته؛ حس شادی پایدار تری رو برای ما ایجاد میکنه.

زمانی که درباره این واقعیت صحبت می کنیم؛ که هر چقدر این رسانه های اجتماعی فوق العاده باشند؛ نمی تونند به اندازه تماس واقعی انسان ها؛‌ برای برقراری ارتباطات قوی و بر پایه اعتماد تاثیرگذار باشند؛ به نظر میاد که بحث و جدال شروع میشه.

کسانی که طرفداران شبکه های اجتماعی هستند این واقعیت رو انکار می کنند. حتی زمانی که بهشون می گی چرا مردم برای شنیدن یک آهنگ جدید حاضرند در یک کنسرت شرکت کنند؛ در صورتیکه می تونند به راحتی همون آهنگ رو در شبکه های اجتماعی و رسانه ها داشته باشند و یا حضور برای تماشای مسابقات فوتبال در ورزشگاه در صورتی که به راحتی می توانند در تلویزیون مسابقه رو بهتر تماشا کنند؛ باز هم این قضیه رو قبول نمی کنند.

این یک واقعیته که ما دوست داریم با مردمی مثل خودمان وقت بگذرانیم. به همین دلیله که هیچ وقت برگزاری یک ویدئو کنفرانس نتونسته جایگزین مناسبی برای سفر های تجاری بشه.

اعتمادی که ما به دنبالش هستیم از روی صفحه های نمایش رسانه هامون ایجاد نمیشه؛ زمانی که جلسه دور یک میز برگزار میشه شکل گیری اعتماد راحت تر صورت میگیره.

این که ما در ملاقاتمون دست میدیم هم به همین دلیله که ارتباط و اعتماد راحت تر شکل میگیره و هنوز هیچ فناوری نتونسته برای این کار جایگزنی مناسب باشه.

یک جمله ای تکراری وجود داره «که دنیا با سرعت در حال تغییره و اگر ما هم به دنبال موفقیت هستیم باید همگام با دنیا در رفتارهامون و نگرش هامون و کسب وکارمون تغییر ایجاد کنیم.»

با توجه به صحبت هایی که انجام شد در مورد این جمله چی فکر می کنید.

چیزی به اسم اعتماد مجازی وجود ندارد.

خب من می خواهم بحث رو اینطوری ادامه بدم که خیر؛ می شود گاهی اوقات بین مردم‌؛ همونطور که اعتماد در روابط مستقیم وجود داره؛ اعتماد در دنیای مجازی هم ایجاد کرد و لازمه ش اینه در کاری که انجام میدید این رویکرد رو همیشه داشته باشی؛ فرقی نمی کند در دنیای تجارت سنتی باشی یا تجارت روز اینترنتی؛ تنها راه ایجاد اعتماد؛ نگرش خدمت کردن و صداقت داشتن در کسب و کار است.

یعنی به همین سادگی شروع کنیم آنالیز کردن خدمات و یا محصولاتی که به مردم ارائه میکنیم و به مردم با صداقت کامل بگیم که با استفاده از خدمات و یا محصولات ما چه ارزشی؛‌ چه سود و منفعتی و چه رفاهی رو کسب می کنند.

اگر به دنبال این هستید که مردم بپذیرند که کسب و کار شما قابل اعتماد است، شروع کنید به نوشتن ارزش هایی که محصولات شما برای مشتریانتان ایجاد می کنند و این ارزش ها را با صداقت کامل به مشتریانتان انتقال دهید.

علیرضا جعفری

مدیر وب سایت کسب و کار شما
مشاور کسب و کار در بندرعباس

نظر شما درباره «همدلی در کسب و کار (قسمت دوم)» چیست؟ منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

برای دانلود ویدئو، اینجا کلیک کنید.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

نقشه کسب و کار

بخش پنجم از فیلم طراحی نقشه کسب و کار

طراحی نقشه کسب و کار در بخش پنجم به عنوان آخرین بخش از فیلم های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *