صفحه نخست / فیلم های آموزشی / همدلی در کسب و کار (قسمت پنجم)
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

همدلی در کسب و کار (قسمت پنجم)

درس پنجم از دوره همدلی و اهمیت اون در کسب و کار

رو با چهارمین قانون به نام زمان گذاشتن و فرهنگ سازی

و صبوری کردن ادامه می دهیم.

 

 

 

فرض کنید در حال نقل مکان به خانه ی جدید هستید. یکی از دوستان شما برای اینکه کمکی به شما کرده باشه؛ صورت حساب مربوط به هزینه حمل و نقل رو پرداخت می کنه.

دوستی دیگه به خانه شما می یاد و در جمع کردن وسایل ها و در بارگیری وسایل تون به شما کمک می کنه و علاوه بر اون به مقصد شما که خونه جدید هست هم می یاد و اون جا هم در تخلیه اسباب تون به شما کمک می کنه.

بعد از گذشت چند روز بعد از اتمام کار هر دو دوست در یک روز به کمک احتیاج دارند؛ برای کمک به کدام یک از اونها تمایل بیشتری دارید؛ کسی که کمک مالی به شما کرد و هزینه حمل و نقل رو پرداخت کرد و یا کسی که زمان و انرژی خود را صرف کمک به شما کرد؟

پول تصویر غیر واقعی از تلاش انسانی است.

پول ماهیتی انتزاعی داره و برای مغز ما ارزش واقعی نداره.

اگر برداشت مغزمون رو بخواهیم تفسیر کنیم؛ اینطوری که کسی که؛ مقدار زیادی پول در اختیار ما می گذاره در برابر با کسی که زمان و انرژی برای ما صرف می کنم؛ جایگاه بالایی یا حداقل اینکه جایگاه بالاتری ندارد.

همه ما ۲۴ ساعت در طی یک روز و ۳۶۵ روز در مدت یک سال در اختیار داریم. اگر کسی حاضر باشه چیزی به ما ببخشه که خودش مقدار ثابت و محدودی از آن رو داره و آن چیز اساسا نشود جبرانش کرد؛ ما بطور ناخودآگاه ارزش بیشتری رو برای او قائل هستیم.

در محیط کار هم وقتی که مشغول خواندن یک مطلبی بر روی سیستم کامپیوتر هستیم و شروع کنیم به صحبت کردن و یا هنگام حضور در جلسه مدام حواسمون به تلفن همراهمان باشه این هم دقیقا رفتاری و یا مسئله ای شبیه به زمانه که در اختیار فرد دیگری می گذاریم.

شاید تمام صحبت های که در جلسه شده رو شنیده باشیم؛ اما کسی که در حال صحبت است متوجه این موضوع میشه که ما به انجام کاری دیگه ای مشغولیم و یا حواسمون رو به جایی دیگه ای مشغول کردیم و به دنبال اون فرصت ایجاد اعتماد و همدل شدن هم از بین می رود.

هیچ شرکتی نمی تونه با حقوق و مزایا و پاداش؛ وفاداری کارکنانش رو خریداری کنه. وفاداری میل و گرایشی بی معنی نسبت به انجام کارهای سازمان است که حتی در صورت دریافت پیشنهاد کار با درآمد بالاتری همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

آنچه حس وفاداری به وجود می آورد؛ درک این احساس است که رهبران شرکت به هنگام نیاز؛ زمان و انرژی خود را فدای کمک به کارمندان می کنند. در نظر ما رئیسی که بعد از ساعات اداری برای کمک به ما وقت می گذارد؛‌ ارزشمندتر از رئیسی است که فقط هنگامی که به هدفی دست پیدا می کنیم؛‌ به ما پاداش می دهد.

یکی از دلایلی که کسب و کار هم تحت عنوان شرکت نام گذاری می کنند همین ایجاد همدلی در کسب و کار است. چون کسب و کار متشکل از مجموعه ای از افراد با همراهی افراد دیگه ست. این همراهی و همدلیه که اهمیت ویژه ای در کسب و کار داره.

برای اینکه بتونیم همدلی رو نهادینه کنیم باید اون رو بصورت فرهنگ سازمانی تبدیلش کنیم. داشتن یک فرهنگ سازمانی کامل میتونه حس همدلی و یکپارچگی رو در مجموعه گسترش بده.

طبق اظهارنظر مختصر و مفیدی که به آقای گوته؛ متفکر بزرگ قرن نوزدهم نسبت می دهند؛ به راحتی می توان شخصیت یک نفر رو بر مبنای رفتار او با افرادی ارزیابی کرد که نمی توانند کاری برای او انجام دهند.

چنانچه شخصیت فردی نحوه ی تفکر و عملکرد او را توصیف کند.
فرهنگ سازمانی؛ وصف کننده ی خصوصیات گروهی مردم و نحوه ی تفکر و کار مشترک گروهی آنها خواهد بود.

شرکت قوی؛ فرهنگی خواهد داشت که؛ به تشویق و ترویج برخورد محترمانه با همه ی مردم می پردازد. در این فرهنگ احترام فقط مختص کسانی نیست که در حال حاضر به آنها حقوق می دهند یا برای آنها در آمد زا هستند.

در فرهنگی قوی؛‌ افراد درون سازمان احساس می کنند که مورد حمایت رهبران خودشون قرار دارند و احساس می کنند همکاران شان پشتیبان آنها هستند.

در شرکت هایی که فرهنگی سازمانی ضعیف تری دارند؛ احساس کارکنان این است که امنیتی که دارند؛ در در جه ی اول ناشی از تدبیر خود آنها در امور؛ گسترش و ارتقای موفقیت های شخصی و مراقبت از خودشان است.

فرهنگ یک شرکت؛ معرف ارزش آن برای کسانیه که؛ آن شرکت را می شناسند.

میزان عملکرد و کارایی در کسب و کارها بیشتر اوقات تغییر پیدا می کند.

‌تنها چیزی که میشه به اون متکی بود؛ قدرت فرهنگ سازمانیه؛ که در اون کسب و کار جاریه.

کاری نکنیم که کارکنان شرکت این جملات رو تکرار کنند :::: احساس امنیت نمی کنم :::: هر لحظه ای ممکن است شغلم رو از دست بدهم:::: روسای شرکت رحم ندارند.

بیان این مطلب که روسای شرکت رحم و مروت ندارند؛ اعلام رسمی فقدان حس همدلی در فرهنگ این شرکت است. هنگامی که احساس همدلی در فرهنگی وجود نداشته باشد؛ خشونت؛ ترس و سایر احساسات و اعمال مخرب بر آن چیره میشه؛ و باعث فاصله گرفتن کارکنان از یکدیگه می شه.

این ایجاد فاصله باعث عدم اشتراک گذاری اطلاعات بین کارکنان میشه و کارکنان بدلیل ایجاد ترس که ممکن موقعیت شغلی شون به خطر بیفته بیشتر از هم دور می شوند و این اتفاق به راحتی می تونه مانع از بروز نوآوری در کسب وکار بشه.

حالا که به دنبال کسب اعتماد و همدلی در کسب و کار هستیم یکی از رازهای بزرگ دیگه صبوری کردن است.

بارها و بارها برای همه پیش اومده که اقدام به عملی کردیم؛ وسیله ای رو خریداری کردیم و یا کارمندی رو در مجموعه استخدام کردیم ولی با گذشت زمان متوجه این داستان شدیم که باید بیشتر صبر می کردیم.

این که ما بتونیم در برابر عکس العمل های اشتباه احتمالی پیش اومده توسط کارکنان در مجموعه صبوری داشته باشیم و عجولانه قضاوت نکنیم و دست به اقدام نزنیم می تونه این حس اعتماد مدیر به کارکنان رو ایجاد کنه در نتیجه می تونیم تیم همدل و یک رنگ تری هم در کسب و کار خودمون داشته باشیم؛ واقعا ببینیم که آیا بابت انجام این کاری که به کارمندمون سپردیم آیا آموزشی هم براش در نظر گرفتیم که؛ انتظار داریم خطا یا اشتباهی رو مرتکب نشه؛ بهتره واقعا در کسب و کارمون صبور باشیم و بابت آموزش کارکنان وقت بذاریم تا احتمال ایجاد خطا ها کاهش پیدا کنه و در نتیجه عملکرد قابل قبول تری داشته باشیم و روند حرکتمون رو به سمت دستیابی به هدف رو محکم تر ادامه بدیم.

هیچ اطلاعات درستی وجود نداره؛ که بطور قطعی نشان بده که برای کسب اعتماد بین طرفین چقدر زمان لازم داره ولی میشه به این موضوع استدلال کرد که شکل گیری اعتماد؛ بین افراد بیشتر از هفت روز و کمتر از هفت سال طول می کشد.

می دانم که بعضی ها می توانند در مدت زمان کمتری به دیگران اعتماد کنند؛ در حالی که این کار برای سایر افراد؛ نیازمند زمان بیشتری است.

هیچ کس نمی داند پیدایش حس اعتماد چقدر زمان می برد؛ اما برای تحقق اون باید صبور باشید.

در این درس هم این موضوع رو تکرار می کنم که ایجاد همدلی می تونه نزدیکی رو بین کارکنان یک مجموعه بیشتر کنه و این نزدیک بودن می تونه اونها رو به یک خانواده تبدیل کنه و همونطور که گفتیم اعضای خانواده برای رشد و توسعه خانواده بیشتر تلاش می کنند و این رشد و توسعه هم باعث افزایش درآمد کسب و کار ما می شود.

علیرضا جعفری

مشاور کسب وکار در بندرعباس
مدیر وب سایت کسب و کار شما

نظر شما درباره «همدلی در کسب و کار (قسمت پنجم)» منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

برای دانلود ویدئو، اینجا کلیک کنید.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

نقشه کسب و کار

بخش پنجم از فیلم طراحی نقشه کسب و کار

طراحی نقشه کسب و کار در بخش پنجم به عنوان آخرین بخش از فیلم های …

۲ پیام ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *