صفحه نخست / فیلم های آموزشی / همدلی در کسب و کار (قسمت چهارم)
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

همدلی در کسب و کار (قسمت چهارم)

ابتدا یک مروری داشته باشیم از سه درس قبل.

درس اول در مورد شناخت همدلی بود. درس دوم در مورد اولین قانون؛ واقعیت پذیری؛ صحبت کردیم و گفتیم که میشه در دنیای کسب و کار سنتی و کسب و کار اینترنتی به واسطه ایجاد روابط و صداقت داشتن و رساندن ارزش؛ و سود و منفعت و رفاه واقعی؛ به مشتریان میتونیم رشد و توسعه کسب و کار خودمون رو لمس کنیم. که بهتره این موضوع رو اضافه کنم که پر اهمیت ترین سود اینه که اگر مشتری از خدمات و یا محصول ما استفاده می کنه در نهایت باعث کاهش هزینه های مشتری بشیم.

عنوان و موضوعی که در درس دوم از دوره همدلی در کسب و کار که در موردش صحبت کردیم در مورد دومین قانون طلایی یعنی کنترل شرایط موجود با استفاده از فرمول حذف دیوارهای فیزیکی و ذهنی در کسب و کاره.

در درس سوم درباره اهمیت داشتن گروه های کوچک تر برای ایجاد برقراری روابط به شکل عمیق تر و شناخت نیازهای همدیگه و اینکه بتونیم در مواقع ضروری همدیگه رو یاری کنیم صحبت کردیم.

و اینکه در مجموعه های کوچک تر؛ ایجاد این حس عمیق باعث می شه که هم مدیر وهم کارکنان؛ یک تعامل دوطرفه داشته باشند و همدیگه رو جز نزدیکان و خانواده خودشون بدونند و گفتیم که این امر هم؛ طبیعیه که ما انسان ها برای یاری رساندن به نزدیکان خودمون تلاش مضاعفی رو خواهیم کرد و در نتیجه این رفتارها باعث رونق گرفتن و افزایش درآمد مجموعه میشه.

و اما این درس و قانون سوم همدلی در کسب و کار

 

بعد از یک سال کار و تلاش وقتی که تراز مالی شرکت رو مشاهده می کنی؛ می بینی که از لحاظ اعداد و ارقام عملکرد نسبتا خوبی داشتی؛ این موقع ست که تو ذهن خودت یک چیزی رو زمزمه می کنی؛ پس چرا این آمار و ارقام اعداد و این تراز مالی مثبت رو؛ مشاهده نمی کنم.

باید به عنوان موجوداتی اجتماعی؛ اثر واقعی و عینی صرف زمان و تلاش خود را مشاهده کنیم تا کارمان معنا پیدا کند و برای ارائه عملکردی بهتر انگیزه پیدا کنیم.

همین موضوع و نگاه در بخش کارکنان هم وجود داره؛ کارکنان هستند که مجموعه دستورالعمل های ترسیم شده توسط فرد مدیر رو اجرایی می کنند.

عوامل زیادی وجود دارند که باعث افزایش عملکرد و بهره بری کارکنان می شه که من اون رو در یک فایل صوتی تحت عنوان افزایش عملکرد و بهره بری کارکنان کاملا این موضوع رو توضیح دادم.

ولی بین تمام اونها یک عامل؛ خیلی پر رنگ تره و تاثیرگذاری بیشتری رو داره و اونم اینه که کارکنان می خوان موقع انجام کار دیده بشن.

دقیقا از دید کارکنان تفاوت داره که طی تماس تلفنی و یا طی یک نامه از آنها تقدیر و تشکر بشه یا اینکه مدیر مجموعه اون کارمند رو در حال انجام کار ببینه و از اون تشکر کنه.

با مشاهده ی تاثیر مثبت ظاهری تصمیمات خودمون یا آثار مثبت کاری که انجام می دهیم نه تنها احساس می کنیم کارمان ارزش صرف زمان و انرژی داشت؛ بلکه باعث تشویق و ترغیب ما به سخت کوشی و تلاش بیشتر می شود.

تاثیرگذاری سخنرانی روسا؛ درباره ی میزان اهمیت شغل ما به هیچ وجه به قدرتمندی و تاثیرگذاری مشاهده ی عینی نتایج تلاش هایمان نبوده.

کاری کنید که هدف بسیاری از کارکنان از آمدن به محل کار ؛ دریافت حقوق نباشه ؛ بلکه به این دلیل بیاند که تا به مردم کمک کنند.

یک نکته کلیدی که مدیر مجموعه همیشه باید بهش دقت بکنه؛ اینه که فرهنگی رو دربین کارکنان ایجاد بکنه که کارکنان در کنار ذکر منافعی که در نتیجه ی کار و تلاش آنها؛ نصیب خودشون می شه؛ به شرح مزایا و منافعی که در صورت دستیابی به هدف نصیب مشتریان می شه بپردازند.

فراموش نکنیم به طور طبیعی موجوداتی هستیم که روحیه ی همکاری بالایی رو داریم و چنانچه آگاهانه به دیگران کمک کنیم؛ این حقیقت برای ما بسیار الهام بخش خواهد بود و در نتیجه انگیزه کاری ما افزایش می یابد.

صادقانه و ماهیت داستان اینه که دنیای کسب و کار هم یک تعامل دوطرفه ست. این که ما سعی کنیم کارکنان مون رو ملاقات کنیم. این حس دوری و در دسترس نبودن رو از نگاه کارکنان حذف خواهیم کرد.

خیلی از مدیران برای ایجاد حس همدلی در کارکنان و اعتماد به کارکنان و اینکه من یک مدیر متفاوتیم و همیشه و در همه حال با شما همراه هستم درب اتاق شان و یا زمان شان رو همیشه برای شنیدن صحبت با کارکنان شون باز نگه می دارند.

اما بحث ما امروز درباره همدلی ست؛‌ همدلی ای که قراره تعامل و شرایطی رو برای ما ایجاد کنه که هم برای کارمندان و هم برای مجموعه رشد و در آمد بیشتری رو به همراه داشته باشه.

پس انتظار یک شرایط متمایزتری هست.

این درس رو من کوتاه تر خدمت تون عرض می کنم و به عنوان جمع بندی آخر پیشنهاد اینکه چطوری متمایز باشیم رو عرض خواهم کرد.

پیشنهاد من اینه که به جای درب اتاق رو باز نگه داشتند؛ ما به عنوان مدیر در بیرون از اتاق خودمان و در محل انجام کار کارمند؛ زمانی رو سپری کنیم و اگر امکانش هست و شرایطش رو داریم بخش کوچکی از کار کارمند رو انجام دهیم.

مطمئن باشید نتیجه این متمایز بودنتان؛ همدلی بیشتر و ایجاد حس نزدیکتری رو برای شما به همراه خواهد داشت.

و باز تکرار می کنم ما برای افرادی که حس نزدیکتری بهشون داریم برای انجام دادن کارشون تلاش بیشتری خواهیم کرد.

پس برنامه ریزی کنید و در محل کار؛ کارمندان حضور پیدا کنید تا برای آنها مدیر و دوست متمایزی باشید.

آرزوی موفقیت و پایداری رو برای شما دارم.

متشکر از اینکه در این درس هم همراه من من بودید.

علیرضا جعفری

مشاور کسب وکار در بندرعباس
مدیر وب سایت کسب و کار شما

نظر شما درباره «همدلی در کسب و کار (قسمت چهارم)» منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

برای دانلود ویدئو، اینجا کلیک کنید.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

نقشه کسب و کار

بخش پنجم از فیلم طراحی نقشه کسب و کار

طراحی نقشه کسب و کار در بخش پنجم به عنوان آخرین بخش از فیلم های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *