صفحه نخست / مقالات / بازاریابی / تبلیغات ترغیبی
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

تبلیغات ترغیبی

تبلیغات ترغیبی (Persuasive advertising)

هنگامی که رقابت افزایش می یابد اهمیت بیشتری پیدا می کند. در این حالت، هدف شرکت پدید آوردن تقاضای گزینشی است.

مثلا هنگامی که سی دی ها جای خود را در بازار پیدا کردند و مورد قبول مصرف کنندگان قرار گرفتند، شرکت سازنده می تواند مصرف کنندگان را نسبت به نام تجاری خودش ترغیب کند و ادعای کیفیت بهتر در مقابل پولی که پرداخت می شود داشته باشد.

تبلیغات ترغیبی

گاهی تبلیغات ترغیبی شکل تبلیغات مقایسه ای (Comparative advertising) به خود می گیرد که طی آن، شرکت به طور مستقیم یا غیرمستقیم، نام تجاری خود را با یک یا چند نام تجاری دیگر مقایسه می کند. در استفاده از تبلیغات مقایسه ای خطرهای بالقوه ای وجود دارد، به ویژه هنگامی که مقایسه ها غیرمنصفانه است و به گذرگاهی برای افترا بستن و بدنام کردن نام تجاری رقیبت تبدیل شود.

منع برخی از کشور ها در استفاده از تبلیغات ترغیبی

در برخی از کشورها، از جمله آمریکا و انگلیس، ضوابط و مقرراتی برای این نوع تبلیغات، تدوین شده است اما در تعدادی از دیگر کشورهای اروپایی، اینگونه تبلیغات، تحریم شده است. بلژیک و آلمان، تبلیغات مقایسه ای را در حکم مقایسه ناجوانمردانه می دانند.

مثلا اگر در یک آگهی گفته شود: «شاید بهترین در جهان است» امکان پخش در آن کشورها را نخواهد داشت. همینطور شعار «ما سخت تر تلاش می کنیم» نمیتواند در آلمان پخش شود زیرا گرچه از هیچ کس نامی برده نشده، اما به طور ضمنی شماره یش بودن در آن مفروض است.

تلاشهایی در جهت هماهنگ کردن تبلیغات مقایسه ای و تدوین ضوابط و مقرراتی برای آن در محدوده جامعه اروپایی انجام گرفته اما تاکنون موفقیت آمیز نبوده است. تا زمانی که این مجموعه راهنما تدوین و تصویب شود، آگهی دهندگان در این منطقه باید نسبت به ضوابط و مقررات ملی در هر کشور، حساس باشند و آنها را مراعات کنند.

این شیوه تبلیغ، به هر حال همیشه به شکلی وجود دارد و می توان گفت که بخش عمده ای از تبلیغات، به سبک مقایسه ای انجام می شود؛ همه می خواهند مردم را به مصرف کالای خودشان ترغیب کنند، نه کالای دیگران.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *