کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

آرایشگر کیست ؟

آرایشگری

آرایشگر

 

به آرایش و پیرایش و خدمات زیبایی که در مکان های مشخصی به نام آرایشگاه انجام میشود، آرایشگری میگویند

آرایشگر کیست ؟

آرایشگر “Barber” فردی است که پس از کسب مهارت های لازم، خدمات متنوع آرایشی و بهداشتی را به مشتریان ارایه میدهد.

  • ویژگی های آرایشگر 

با ذوق و سلیقه است : مشتریان آرایشگری را می پسندند که برای هر چه زیبا تر کردن آن ها ذوق و سلیقه به خرج بدهد.

گشاده رو است : آرایشگر با مشتریان به طور رو در رو در ارتباط است، بنابراین برخورد خوب او در جذب و حفظ مشتریان اهمیت بسیار دارد.

صبور است : آرایشگر گاهی باید چندین ساعت برای انجام درخواست های یک مشتری وقت بگذارد و بنا به سلیقه او عمل کند.

به آراستگی خود اهمیت می دهد : کسی که با زیبایی سر و کار دارد، باید به آراستگی ظاهر خود نیز اهمیت بدهد.

  • ورود به شغل 

شما با داشتن هر نوع مدرک پس از گذراندن دوره ای ۳ تا ۴ ماهه در آموزشگاه های آرایشگری، مهارت های اولیه برای این شغل را کسب میکنید. پس از اتمام چنین دوره هایی میتوانید در آزمون وزارت کار شرکت کرده و در صورت قبولی، مدرک فنی و حرفه ای دریافت کنید. اگر دوست داشته باشید به طور حرفه ای به این شغل بپردازید، باید دوره تخصصی این رشته را (که اغلب برای بانوان است) بگذرانید.

زمانی که این دوره ها را به خوبی بگذرانید، میتوانید مجوز تاسیس آرایشگاه را دریافت کنید.

  • پیشرفت شغلی 

آرایشگری، که دوره های تخصصی را بیشتر بگذراند، به دلیل مهارت های خود میتواند مشتریان بیشتری داشته باشد و امکان تاسیس آمورشگاه آرایشگری را پیدا میکند.

  • فضای شغلی 

آرایشگاه باید سرپوشیده، بهداشتی و مرتب باشد. معمولا بین آرایشگران یک آرایشگاه و مشتریان روابط دوستانه حاکم است. محیط آرایشگاه باید به تایید وزارت بهداشت برسد. دیوار های بخش هایی از آرایشگاه باید به طور کامل یا نیمه با سرامیک یا سنگ پوشیده باشد. کف آن ها نیز باید از سنگ باشد و راه آب هم داشته باشد.

آرایشگران با فروشندگان لوازم آرایشی و بهداشتی ارتباط شغلی دارند.

  • وظایف و مسئولیت ها

وظایف آرایشگران خانم و آقا با هم تفاوت هایی دارد ولی در کل، آرایشگر باید بتواند رضایت مشتریان را جلب کند و از عهده تمامی درخواست های آن ها بر آید. البته در بعضی از آرایشگاه های زنانه هر فرد در کاری تخصص دارد ولی تمامی خدمات لازم در آن جا ارایه می شود. رعایت اصول بهداشتی- مثل ضد عفونی کردن وسایل و استفاده از تیغ یکبار مصرف- و به طور کلی مراقبت از حفظ سلامتی مردم از وظایف اصلی آرایشگر است. به علاوه، آرایشگر باید به دقت به درخواست های مشتری گوش دهد و دقیقا همان چیزی را که او میخواهد انجام دهد.

  • مطلوبیت های آرایشگاه

آرایشگاه های زنانه درآمد بسیار خوبی دارند، زیرا علاوه بر آرایشگری، خدمات بهداشتی و زیبا سازی و ترمیم پوست هم انجام می دهند. از دیگر مزیت های شغل آرایشگری تعیین ساعت کاری توسط آرایشگر است. او اختیار دارد ساعت کاری خود را مشخص کند. اگر آرایشگر خود محل مستقلی نداشته باشد، معمولاً در آرایشگاه های دیگر به صورت درصدی کار می کنند، و به این صورت که از سود به دست آمده درصدی به صاحب آرایشگاه و درصدی به آرایشگر تعلق می گیرد.

البته حالت دیگری هم وجود دارد و آن این است که چند نفر با هم یک آرایشگاه را اجاره می کنند و به طور مساوی بین آن ها تقسیم می شود.

  • محدودیت های شغلی

در بلند مدت ممکن است آرایشگر دچار ناراحتی هایی در ناحیه گردن، کمر و پا شود.

اهمیت شغلی به دلیل ضروریت پاکیزگی،‌ زیبایی و حفظ بهداشت و با توجه به اهمیتی که دین مبین اسلام به این مسائل می دهد، وجود این شغل ضروریست. همچنین،‌ با افزایش حجم تبلیغات در مورد زیبایی و توجه روز افزونی که افراد به زیباتر شدن دارند، اگر این شغل نباشد، نیاز های مردم در این مورد رفع نمی شود.

  • منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

اگر با مراجعه به سالن های «« آموزش آرایشگری»» پاسخ هایتان را پیدا نکردید، می توانید «« اتحادیه صنف آرایشگران»» سری بزنید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *