کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

آشپز کیست؟

آشپز
آشپز

آشپز کسی است که با دقت و ظرافت، مواد غذایی خام را به انواع غذاهای خوش مزه و مقوی تبدیل می کند.

 

«« آشپزی »» هنر آماده سازی و پختن مواد غذایی است.

ویژگی های آشپز

      • مدیر و مدبر است:

این ویژگی برای سرآشپزها ضروری است. آن ها باید در هر شرایطی قادر به کنترل آشپزخانه باشند و بتوانند به مشتریان پاسخ قعانع کننده ای بدهند.

• خلاق و خوش ذوق است:

آشپزی نه تنها یک شغل بلکه یک هنر است. با داشتن این خصوصیت ها آشپز زودتر در کارش پیشرفت می کند، چرا که مشتری ها دوست دارند غذایی خوش طعم، متفاوت و زیبا بخورند.

• سرعت عمل بالایی دارد:

آشپز ها باید بتوانند مقدار زیادی غذا را در زمان کوتاهی آماده کند؛ بنابراین، سرعت عمل از ویژگی های اصلی این افراد است.

• منظم است:

رعایت نظم برای یک آشپز حرفه ای از ملزومات است.

• با حوصله است:

اگر آشپز با حوصله آشپزی نکند، غذایش خوش مزه نخواهد شد.

ورود به شغل آشپزی

شما می توانید در هنرستان و در شاخه کار و دانش، رشته ی آشپزی بخوانید؛ علاوه بر این می توانید در آموزشگاه های آشپزی دوره های آشپزی را بگذارنید. این دوره ها شامل آشنایی با خواص خوراکی ها، نحوه ی جلوگیری از فاسد شدن غذاها، انواع تزیین (سفره آرایی)، آشنایی با نحوه ی پختن غذاهای گوناگون و همین طور دوره های بهداشت محیط و بهداشت مواد غذایی است. پس از گذراندن این دوره ها، شما از سازمان فنی و حرفه ای کشور گواهی نامه ی رسمی دریافت می کنید.

یادتان باشد هر شش ماه یک بار باید کارت بهداشت خود را تمدید کنید و هر دو سال یک بار هم برای دوره هایی که  گذرانده اید، باز آموزی شوید و پروانه ی دوره ها را تمدید کنید. اگر دوست دارید تحصیلات دانشگاهی داشته باشید،‌ می توانید در درشته های مدیریت هتل داری یا مدیریت جهان گردی ادامه ی تحصیل دهید. در واقع آشپزی زیر مجموعه ی هتل داری است.

پیشرفت شغلی

درست است که کلاس های آشپزی اساس کار را به شما آموزش می دهند اما یادتان باشد که تجربه در این شغل، معلم نهایی است. در حقیقت، کسب تجربه راه اصلی پیشرفت در این شغل است و با کسب تجربه می توانید تبحر و مهارت لازم را به دست آورید. البته در مسیر ارتقای شغلی، تحصیلات مرتبط و گذراندن دوره های آموزشی می تواند شما را با طیف گسترده ای از غذا ها آشنا کند و مهم تر از آن، فرهنگ حاکم بر محیط های حرفه ای تر را به شما نشان دهد.

در این شغل در نهایت می توانید سرآشپز شوید. البته مسیر پیشرفت در شغل آشپزی زمان بر است. ممکن است سال ها تنها یک کار را در آشپز خانه انجام دهید تا تخصص لازم را به دست آورید. برای پیشرفت در این شغل می توانید به طور شخصی اقدام به تاسیس رستوران کنید که در این صورت، مسلما باید سرمایه لازم ردا داشته باشید.

فضای شغلی

فضای این کار محیط آشپز خانه هاست که گرم و شلوغ اند. نظافت و بهداشت در محیط آشپز خانه اهمیت زیادی دارد. همه ی آشپزها باید لباس واحد و تمیز به تن داشته باشند. در فضای آشپز خانه همه چیز نظم خاص خود را دارد و در واقع، هیاهوی سازمان یافته در این فضای کاری مشاهده می شود.

آشپز ها می توانند در رستوران ها، هتل ها، بیمارستان ها، مزاکز تهیه غذا( کیترینگ ها)،‌ کافی شاپ ها و مراکز آموزشی و اداری مانند دانشگاه ها و شرکت های دولتی مشغول به کار می شوند.

آن ها با نانوا ها، فروشندگان میوه و تربار و فروشندگان ظروف یک بار مصرف در ارتباط اند.

وظایف  و مسئولیت ها

• انتخاب مواد اولیه

• شناخت مواد اولیه و خواص آن ها

• آماده سازی مواد اولیه مانند شست و شو، خرد کردن، پوست گیری و …

• ترکیت مواد اولیه با یکدیگر

• پخت غذا

• کشیدن غذا شامل انتخاب ظرف، تنظیم مقدار غذا، طراحی و آراستن غذا

مطلوبیت های شغلی

آشپزی هم نوعی خلق کردن است و همین لذت بزرگ است که آشپزها را به ادامه ی کارشان تشویق می کند. این شغل بیشتر از انکه حرفه باشد، هنر است؛ بنابراین، مهم ترین حسن آن، رضایت خاطری است که پس از انجام دادن این کار در شاغلان آن به وجود می آید. اگر فردی به این حرفه ی هنری علاقه مند باشد،‌ از انجام دادن آن بسیار لذت خواهد برد. این نکته ای است که شاید در کمتر شغلی به این اندازه عمومیت داشته باشد.

محدودیت های شغلی

ساعت کاری آشپز ها زیاد است. آن ها در حدود ۱۲ تا ۱۳ ساعت کار می کنند و تعطیلی ندارند؛ چون در روزهای تعطیل مشتریان رستوران ها بیشترند( البته به جز آشپزهایی که در جاهای دولتی کار می کنند). آن ها برای داشتن روز تعطیل مجبور می شوند مرخصی بگیرند. مسیر پیشترفت در این شغل بسیار کند و طولانی است.

اهمیت شغلی

غذا از نیازهای اولیه ی ماست اما امروزه در جهان پرداختن به این نیاز از حد پایه ای ان فراتر رفته و همین موضوع، طبخ غذا را به کاری تخصصی تبدیل کرده است. توجه به غذاها و خوراکی ها، هم به دلیل تاثیر مستقیمی است که بر سلامت انسان ها دارندو هم به این دلیل که مردم دوست دارند تنوع و گستردگی انواع خوراکی ها — حتی غذا های مربوط به فرهنگ ها و ملل دیگر — را نیز تجربه کنند.

این آشپزها هستند که می توانند با طبخ غذاهای مختلف و ایجاد تنوع در نوع پخت غذاها، یک نواختی تغذیه ی روزمره را از بین ببرند.

آن ها با هنر و تخصصی که دارند، خواص غذایی مواد را در طول پخت حفظ می کنند. بنابر این با وجود آن ها می توانیم غذاهای خوش مزه و رنگارنگ و انسان هایی سالم داشته باشیم.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

مراجعه به وب سایت های تخصصی آشپزی یا مطالعه کتاب ها و مجلات در این زمینه هم مفید است.

http://www.roozmenu.com/

 

 

 

 

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *