صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / آنچه در ارسال اظهار نامه مالیاتی مهم است
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

آنچه در ارسال اظهار نامه مالیاتی مهم است

آنچه در ارسال اظهار نامه مالیاتی مهم است وباید بدانیم این است که حتما یقین پیدا کنیم که در کدام گروه مودیان مالیاتی قرار داریم و مشمول پرداخت مالیات هستیم و چه معافیت هایی به ما تعلق می گیرد و چه تکالیف قانونی در مورد زمان ارسال و تکمیل انواع اظهارنامه داریم و دلیل تاکید بر دقت در این موضوع را بدانیم که اساس رسیدگی مالیاتی در پرونده مودی، همین اظهارنامه مالیاتی بوده و حتما در انجام امر از فرد کار کشته و صاحب تجربه استفاده کنیم.

اظهارنامه مالیاتی
اظهارنامه مالیاتی

بدیهی است تنظیم اظهارنامه مالیاتی اگر با دقت انجام و ارسال آن به موقع صورت پذیرد نه تنها مشکلی برای ما بوجود نخواهد آورد بلکه موجب اطمینان کامل حوزه مالیاتی به مجموعه خواهد شد و بعد از چند سال رسیدگی منصفانه و بر اساس اطلاعات دقیق ما، اگر توافقات در امر پرداخت مالیات انجام شود از برخی معافیت ها و بخشودگی ها هم می توان استفاده کرد و اگر قوانین مالیاتی تغییر یافته و معافیت ها و بخشودگی ها هم برداشته شود، حداقل منافع پیش بینی شده برای فعالیت مجموعه با استفاده از همین اظهارنامه متقن و موجه و مستند مالیاتی، پرداخت کمترین مالیات مربوطه خواهد بود.

قوانین و مواردی که در تکمیل و ارسال اظهارنامه باید مد نظر قرار دهیم

۱- طبق ماده ۱۱۰ قانون مالیات های مستقیم، کلیه اشخاص حقوقی موظف و مکلف هستند تا ۴ ماه بعد از پایان سال مالی اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود و زیان خود را متکی بر اسناد و مدارک به اداره امور مالیاتی تسلیم و مالیات خود را پرداخت کنند.

۲- طبق ماده ۱۱۴ قانون مالیات های مستقیم، در مورد شرکت های که تصمیم به انحلال آن گرفته شود، قبل از تاریخ تشکیل مجمع عمومی، باید اظهارنامه ای که نمونه آن از طرف سازمان امور مالیاتی ارائه می شود را تکمیل و به اداره امور مالیاتی تسلیم نمایند.

۳- طبق ماده ۱۱۶ قانون مالیات های مستقیم، مدیران تصفیه مکلف هستند حداکثر ظرف ۶ ماه از تاریخ انحلال، نسبت به تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی مربوط به آخرین دوره عملکرد اقدام نموده و آن را به اداره امور مالیاتی تسلیم و مالیات اظهار شده را پرداخت نمایند.

۴- طبق ماده ۱۳۷ قانون مالیات های مستقیم، هزینه هایی که برای درمان مودی و افراد تحت تکفل او در طول سال پرداخت و تاییدیه های لازم را در این مورد به صورت مستند قابل ارئه باشد و همچنین حق بیمه پرداختی شخص حقیقی به موسسات و بیمه های ایرانی اعم از بیمه عمر و زندگی و بیمه های درمانی از درآمد مشمول مالیات او کسر خواهد شد. مطالعه این ماده برای عموم افراد را ضروری دانسته و معافیت های این ماده در زمان مناسب برای پرداخت کمتر مالیات قابل استفاده خواهد بود.

۵- طبق تبصره یک و سه ماده ۱۷۷ قانون مالیات های مستقیم، اگر روز آخر برای تسلیم اظهارنامه مصادف با تعطیل رسمی یا عمومی گردد، اولین روز بعد از تعطیلی جزء مهلت تسلیم خواهد بود و نیز صاحبان مشاغل مکلف هستند ظرف ۴ ماه از شروع فعالیت، مراتب را کتبا به اداره امور مالیاتی محل اعلام و در غیر این صورت مشمول جریمه ی ۱۰ درصدی به ماخذ مالیات قطعی شده و از معافیت های مالیاتی تا تاریخ شناسایی توسط اداره امور مالیاتی، محروم خواهند بود.

 

۶- طبق ماده ۱۸۷ قانون مالیات های مستقیم، اگر اظهارنامه یا مواردی که مودی مکلف به تسلیم آن هاست توسط اداره پست ارسال شود، تاریخ تحویل به اداره پست در صورت احراز، تاریخ تسلیم به مراجع تلقی خواهد شد.

 

۷- طبق ماده ۱۷۹ قانون مالیات های مستقیم، در صورتی که مودی چند آدرس دارد، مکلف به اعلام یکی از آن ها به عنوان محل سکونت خود می باشد و در غیر این صورت اداره امور مالیاتی هر کدام از این آدرس ها را می تواند محل سکونت مودی تلقی نماید.

 

۸- طبق ماده ۱۸۱ قانون مالیات های مستقیم، واحدی به نام واحد بازرسی مالیاتی تشکیل شده و حسب مورد برای اعزام هیات های بازرسی به محل فعالیت های مودی مالیاتی و بررسی تمامی اسناد و مدارک و تجهیزات دستی و مکانیکی اقدام خواهد نمود و طبق این ماده و تبصره های آن، این بازرسی در محل و یا با ارائه رسید به مودی انتقال تمام موارد مورد نیاز به اداره امور مالیاتی به انجام خواهد رسید، ضمن این که در صورت انتقال موارد مورد نیاز حداکثر طی دو هفته بایستی تمامی موارد مسترد گردد.

 

۹- طبق ماده ۲۲۶ قانون مالیات های مستقیم، اگر مودی مکلف به ارسال چند اظهارنامه باشد ولی در انجام موضوع قصور نماید، رسیدگی به موارد ارسال شده به انجام و به بقیه موارد حسب قانون عمل خواهد شد، ضمن این که طبق تبصره این ماده که بسیار مهم است، مودی می تواند در صورت بروز اشتباه در تنظیم اظهارنامه و حساب سود و زیان با ارائه اسناد و مدارک مستند حداکثر طی یک ماه بعد از ارسال اظهارنامه اول، نسبت به ارسال اظهارنامه ی اصلاحی اقدام نماید.

 

۱۰- طبق ماده ۲۲۷ قانون مالیات های مستقیم، در صورتی که بعد از ارسال اظهارنامه و قبول آن و همچنین تشخیص علی الرس و صدور برگ تشخیص، اگر ثابت شود فعالیت هایی از مودی کتمان شده و اطلاعات آن در آینده افشا گردد، این بخش از فعالیت های کتمان شده باید محاسبه شده و ما به التفاوت آن از مودی دریافت گردد.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *