صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / استراتژی موفق برای یک مدیر موفق (قسمت اول)
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

استراتژی موفق برای یک مدیر موفق (قسمت اول)

مدیر موفق کسی است که:

۱- مسئولیت پذیری در برابر کارها، فعالیتها و شکستها

۲- تمایل براى بهبود انجام کارها و به کار گیری ابتکار عمل

۳- قلمداد کردن کارها به عنوان سرگرمی لذت بخش نه به عنوان بارى بر دوش

۴- برخورداری از توانایى کافى در زمان بندى مناسب براى انجام فعالیتها

۵- توانایى انجام کارها در فشرده ترین زمان ممکن

۶- درک و پذیرش منطقی شرایط و پشتکار فراوان برای انجام فعالیتها

۷- اعتماد وافر نسبت به سایر افراد و مردم

۸- انجام فعالیت به منظور دستیابى و تحقق موفقیت

۹- فرا گرفتن ابزارها و روشهاى تقویت حافظه

۱۰- برخورداری از نیروی جسمانی و سلامت بدنی

۱۱- داشتن دیدگاه های روشن و آشکار و اندیشه ی نافذ و بینشی فراگیر

۱۲- داشتن آرزوهایی هدفمند و قابل دستیابی و به عبارتی نزدیک به حقایق

۱۳- انعطاف پذیری در عین استواری و پایداری در رسیدن به اهداف

۱۴- میانه روی و پرهیز از افراط و تفریط

۱۵- برخورداری از شخصیت پایدار و غیر متزلزل

۱۶- بردباری و صبر در حل مشکلات

۱۷- خویشتن داری در جایگاه ها و موقعیت های سخت و برانگیزاننده

۱۸- آرامش در برابر بحران

۱۹- واقع بینی در برخورد با مسائل

۲۰- رعایت اصول و موازینی (ارزش) چون نظم، ترتیب و احترام به زمان بندی ها، احترام به مقررات و آئین نامه های سازمانی

۲۱- یکسان نگری به حال و آینده (چرا که نبایستی این دو را فدای یکدیگر کرد)

۲۲- قاطع بودن در تصمیم گیری و درگیر شک و تردید نگشتن

۲۳- پایبندی به تصمیماتی که با اندیشه و مشاوره اتخاذ گردیده اند

۲۴- روحیه همکارى و هم بستگی در سیستم مدیریتى

۲۵- داشتن روحیه انتقاد پذیر

۲۶- سیستم مدیریتی هدف گرا و واقع گرا.

۲۷- گوش فرا دادن به صحبت ها و نظرات دیگران و احترام به آنها

حال شخصی که مدیریت یک اداره و یا مدرسه را بعهده دارد باید همه ی صفات ممتاز را نسبت به سائرین باید داشته باشد، در این امر تنها خود پیامبر (ص) بعد از خداوند (ج) شارع دین و معصوم است، باقی همه جانشینان ایشان از این امر مستثنی نیستند و باید در صفات ایمان، تقوی، دانش، عدالت، طهارت، راستی، وفا، شجاعت، همت، مدیریت، قاطعیت، فصاحت، بلاغت، حکمت، درایت، شناخت و… در آخر حتی در حسن صورت نسبت به همه افراد جامعه برتر باشد.

برای تشخیص چنین شخصی چه چیزی لازم است و چگونه می توان آن را از دیگران تمییز داد؟ این یک سؤال اساسی است. در جوامع عقب مانده که سطح دانش و بینش پایان است، حتی مردم در شناخت اصول و قوانین خود از آگاهی اندکی برخوردار نیستند این انتخاب خیلی مشکل است.

راه حل اینست که مردم با یک اخلاص و دید درست کسانی را از میان خود که به ایشان گمان نیک دارند انتخاب نمایند و آنها را ملزم بسازند که از میان خود کسی را برای ادای این امر خطرناک و بسیار دشوار بر گزینند، این یگانه راهست.

اگر در انتخاب مردم صفات غیر از صفات در بالا ذکر شده، مثل قوم، قبیله، نژاد، زبان، پول و… مقصود و منوط بود اینجاست که از ابتدا ما به سوء مدیریت دچار میشویم، چون در یک بینش بسیار ابتدائی مدیر باید ارضای خاطر کسانی را که برایش بخاطر قوم، قبیله، نژاد، زبان، پول و… رأی داده اند نگاهدارد، در غیر این صورت بقایی خود را ناممکن میداند.

هرچه اگر انتخاب به اساس شروط و ارزش های خوب یاد شده قبلی باشد، چنین رئیسی هیچگاه ارزشهای مطرح نزد خود را بخاطر ارضای دیگران زیر پای نمیگذارد و در صورت بکار گرفتن عدالت اجتماعی حامیان بیشتر و صادقتر پیدا میکند.

منبع: http://www.edunews.ir
 

استراتژی-های-موفق-در-مدیریت-موفق-kasbokareshoma.com-a-successful-manager-who-is-trying

استراتژی موفق برای یک مدیر موفق

استیو جابز به اپل بازگشت. غرایزش را به کار گرفت. انتخاب برای جابز روشن بود: ساده سازی یا مرگ. او تقریبا تولید را متوقف کرد. او داراییهای شرکت را تا ۸۰ درصد کاهش داد. توسط یک وب سایت جدید محصولات اپل را به طور مستقیم عرضه کرد و بدین وسیله توزیع کنندگان و فروشندگان را از زنجیره فروش حذف کرد. مطمئنا در آن دوران جابز تحت فشار بود. کار او بی منطق نبود، بلکه او در آن زمان به طراحی مجدد شرکتی پرداخت که بعدها تبدیل به بزرگترین شرکت در زمان خودش شد. چنین استراتژی هایی ممکن است سیاستی رنج آور با خود داشته باشند. اما وقتی جواب می دهند، دیگر به جای احتمالات کنار گذاشته شده، فقط چیزهای خوب انجام شده به یادمان می آید.

یشتر سازمانها استراتژی را نمی شناسند. مدیران ارشد آن را با تعیین اهداف اشتباه میگیرند. «استراتژی ما رشد تا حد فلان مقدار است. ما می خواهیم در زمینه بهمان، اول بازار باشیم.» این اشتباه است. استراتژی در مورد چگونگی رسیدن به نقطه مورد نظر بحث میکند. با تعریف مشکل شروع میشود و برنامه ایی شامل عملکردهای ضروری برای غلبه بر مشکل در اختیار شما قرار می دهد.

تلاش و اراده ابزارهای مناسبی هستند، اما هم معنی با استراتژی نیستند. استراتژی مانند اهرمیست که عزم و اراده را در مسیر درست قرار میدهد. بعضی ها اعتقاد دارند شر چیزی بیش از نبود خیر و دارای یک نیروی فعال است. به همین ترتیب، داشتن استراتژی بد، تنها به معنی نداشتن استراتژی خوب نیست.

یکی از مهم ترین نکات در داشتن استراتژی موفق برای یک مدیر داشتن بهره وری شخصی است!

استراتژی-های-موفق-در-مدیریت-موفق-kasbokareshoma.the-image-of-someone-who-is-thinking-many-plans-in-mind

بهره‌وری شخصی یک مدیر موفق

تمرکز عمیق مهم‌ترین سلاح برای یک مدیر موفق است. تام پیترز نویسنده کتاب پرفروش «در جستجوی برتری» معتقد است که باید «شیفته ماموریت» خود باشید. حداقل یک بار در ماه «روز تمرکز»‌ داشته باشید و در آن روز فقط به مسائل اساسی شرکت خود فکر کنید. در آن‌روز هیچ کار دیگری انجام ندهید. از چهار گام اصلی مدیریت زمان استفاده کنید: فهرستی از وظایف و فعالیت‌های برنامه‌ریزی ‌شده خود تهیه کنید. آنها را اولویت‌بندی کنید. پیشرفت روزانه خود را کنترل کنید. برای یافتن روش‌های افزایش بهره وری، نتایج را تحلیل کنید. هر روز از خود بپرسید: «۵ مورد مهمی که باید امروز انجام دهم کدامند؟» وقتی آن‌ها ‌را پیدا کردید، انجامشان دهید. تمرکز خود را با این پنج روش حفظ کنید:

۱. تصور کنید به‌جای یک روز کاری معمولی، فقط دو ساعت وقت دارید. فقط روی وظایفی حیاتی کار کنید که در این محدوده زمانی می‌گنجند.

۲. خود را از «جنون پیام‌ها» ‌خلاص کنید. فقط دوبار در روز ایمیل‌های خود را کنترل کنید.

۳. فهرست اولویت های خود را به عنوان یک یادآوری کننده دائمی در معرض دید قرار دهید.

۴. قبل از شروع کار خوراکی مختصری بخورید. وقتی گرسنه هستید، نمی‌توانید تمرکز کنید.

۵. از زمان‌سنج استفاده کنید تا به کارایی شما کمک کند.

وقتی هیات مشاوران خود را ایجاد می‌کنید، به دنبال «شرکت‌سازانی» باشید که می‌توانند روش‌های گسترش شرکت را به شما نشان دهند، نه وکیل‌ها و حسابدارانی که بر کارهایی که نمی‌توانید انجام دهید، تمرکز می کنند. در جستجوی کارشناسان «بازاریابی، تبلیغات، منابع انسانی، ائتلاف‌های استراتژیک، اعطای امتیاز چند واحدی یا کسب و کارهای بین المللی» باشید. تصویر رنگی خود را به مشاوران نشان دهید. هر چند ماه یکبار با آن‌ها ملاقات کنید. مربیان و مشاوران کسب و کار نیز می‌توانند به‌شما کمک کنند.

کسب و کار شما مهم است، اما زندگی شما اهمیت بیشتری دارد. برای هر دو مورد، زمان بگذارید. اول زمان خانوادگی را در تقویم خود یادداشت کنید و هر چیز دیگری را در اطراف آن برنامه‌ریزی کنید. این‌کار شامل اختصاص پیشاپیش زمان برای گذران تعطیلات، بازی با بچه‌ها و رفتن به کنسرت است. از استرس اجتناب کنید. مودب باشید. هوشمندانه از زمان استفاده کنید. مشکلات کاری خود را به خانه نبرید. ورزش کنید، حتی اگر نرمش در اتاق هتل باشد. «سخت کار کنید،‌ سخت بازی کنید.» شب‌ها و آخر هفته‌ها را استراحت کنید تا باتری بدنتان دوباره شارژ شود.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *