صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / استراتژی های موفق در مدیریت موفق
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

استراتژی های موفق در مدیریت موفق

بهتر است قبل از اینکه درباره استراتژی مدیران موفق در کسب و کار موفق  صحبت کنیم، درباره تفکر استراتژیک بیشتر بدانیم. گاهی پیش می آید که مدیران ما حتی در بخش های کلان سازمان یافته، هدف های یک سیستم را با استراتژی های سازمانی اشتباه می گیرند. تفاوت این دو موضوع را در ادامه باهم بررسی خواهیم کرد.

استراتژی - کسب وکار شما
استراتژی موفق در کسب وکار موفق

تفکر استراتژیک چیست؟

تفکر استراتژیک ترکیبی از بصیرت و  نوآوری است که در نهایت به چشم انداز کلان شرکت منجر می گردد. در حالی که برنامه ریزی راهبردی نوعی تنظیم برنامه به شیوه سیستماتیک بر اساس راهبردهای از پیش تعیین شده است. تفکر استراتژیک ۱۰ ویژگی به شرح زیر دارد.

۱) مبتنی بر نگرش خلاق است. ایده یابی و ایده زایی خاصیت تفکر استراتژیک است.

۲) مبتنی بر نگرش سیستمی است. نگاهی جامع و فراگیر به گستره صنعت و کسب و کار دارد و مربوط به یک واحد سازمان نیست.

۳) مبتنی بر نگرش انتقادی است. نگاهی موشکافانه و پرسشگر دارد و در صورت نیاز به تغییر ایده توجه دارد. این نوع نگرش منجر به ایجاد یادگیری دو حلقه ای خواهد شد.

۴) مبتنی بر دور اندیشی واقعی است. تفکر استراتژیک همواره در تعامل با دنیای واقعی است. برجسته ترین استراتژی ها در صورت عدم توجه به محیط و تغییرات یا بلااستفاده مانده و یا اینکه با ناکامی روبه رو می گردد.

۵) تفکر استراتژیک یک تفکر ترکیبی است.  یعنی هم از داده های سخت (آمار و اطلاعات) استفاده می کند و هم از داده های نرم (نگرش ها و ایده ها). برخلاف برنامه ریزی استراتژیک بیشتر مبتنی بر داده های سخت است. تفکر استراتژیک مانند معماری ترکیبی از رویاپردازی و طراحی مهندسی  استفاده می کند و هم از داده های نرم است.

۶) در جست و جوی دائمی منافع بالقوه استراتژیک است. تفکر استراتژیک کاشف منافعی است که هنوز بالفعل نیستند. اگر عوامل بالفعل شدن فراهم شود سازمان به یک منفعت استراتژیک دست می یابد.

۷) در جست و جوی مزیت است. برای موفقیت در بازار باید امتیاز و برتری مشخصی نسبت به رقیب وجود داشته باشد. در غیر این صورت مشتریان دلیلی برای انتخاب و ترجیح یک سازمان دیگری ندارند.

۸) تفکر استراتژیک کلان نگر است.یعنی بیش از توجه به جزئیات بر ایده ها کلی و تصویر کلان متمرکز است.

۹) تفکر استراتژیک نتیجه گرا است. تفکر استراتژیک نه در دام عمل گرایی محض می افتد و نه ایده آل گرایی رویایی غیر واقعی. تفکر استراتژیک با تجربه و آزمایش های کوچک و هدفمند به برداشت جدید از محیط می رسد.

۱۰) تفکر استراتژیک خاصیت غیر متوازن دارد. یعنی اولویت گذاری داشته و اهمیت حوزه ها در آن یکسان نیست. به جای آن که توان و توجه خود را به صورت مساوی و متوازن بین حوزه های مختلف تقسیم کند، چند ایده مشخص، جذاب و خلاق که مزیت رقابتی، سودآوری و ماندگاری سازمان را در پی دارد.

برگرفته از: کتاب تفکر استراتژیک نوشته سایمون وووتون و تری هورن ترجمه نبی الله دهقان و همکاران، انتشارات فوژان

کتاب تفکر استراتژی
کتاب تفکر استراتژی

بزرگترین اشتباه مدیران در تعیین استراتژی چیست؟

یادداشتی از ریچارد روملت، مدرس و مولف حوزه استراتژی

استراتژی به راحتی قابل تعریف است، پس چرا بسیاری از شرکتها برداشت اشتباهی از آن دارند؟

مزیت اصلی یک استراتژی خوب این است که رقبای شما از داشتن چنین چیزی بی بهره اند. ممکن است گمان کنند دارای استراتژی خاصی هستند در حالی که استراتژی اصطلاحیست که گاهی اشتباه تفسیر میشود و به کار میرود. یک استراتژی خوب، برنامه منسجمی است که بتواند از پس مشکل مشخصی بربیاید. شکل خاصی دارد، یک چالش را مشخص میکند و برنامه ای برای مقابله با آن چالش طرح میکند.

بیشتر سازمانها استراتژی را نمی شناسند. مدیران ارشد آن را با تعیین اهداف اشتباه میگیرند. «استراتژی ما رشد تا حد فلان مقدار است. ما میخواهیم در زمینه بهمان، اول بازار باشیم.» این اشتباه است. استراتژی در مورد چگونگی رسیدن به نقطه مورد نظر بحث میکند. با تعریف مشکل شروع میشود و برنامه ای شامل عملکردهای ضروری برای غلبه بر مشکل در اختیار شما قرار میدهد.

مشاوره و راه اندازی کسب وکار
استراتژی موفق در مدیریت موفق

تلاش و اراده ابزارهای مناسبی هستند اما هم معنی با استراتژی نیستند. استراتژی مانند اهرمیست که عزم و اراده را در مسیر درست قرار میدهد. بعضی ها اعتقاد دارند شر چیزی بیش از نبود خیر و دارای یک نیروی فعال است. به همین ترتیب، داشتن استراتژی بد تنها به معنی نداشتن استراتژی خوب نیست. همه ما از جانب مقامات دولتی ادعاهایی مبنی بر داشتن برنامه در زمینه هایی از قبیل توریسم شنیده ایم ولی عملی از جانب آنها انجام نشده است. آنها حتی مشکل را نیز نتوانسته اند تشخیص دهند. دیدگاه ایالات متحده و انگلیس برای مقابله با بحران مالی ۲۰۰۸ را در نظر بگیرید. عمل خاصی در زمینه تشخیص مشکل انجام نشد، تنها منابع از مردم به بانکها انتقال یافت. تا زمانی که مشکل را مشخص نکنید – و راه حل غلبه بر مشکل را پیدا نکنید – فاقد استراتژی هستید.

مشخصه یک استراتژی خوب قابل فهم ساختن شرایط پیچیده است و نشانه یک استراتژی بد، پیچیدگی بی دلیل آن. به راحتی میتوان استراتژی خوب را از بد تشخیص داد. استراتژی بد، پرشاخ و برگ است و با استفاده از کلمات سنگین در پی این است که بی محتوایی خود را پنهان کند. اما در واقع استراتژی های مدیر میتواند در داشتن یک پلتفرم تجارت الکترونیکی، در راس بودن و همه چیز بودن خلاصه شود. اما اینها استراتژی نیستند، اینها فقط مثل قصاب، نانوا و… نام و عنوانی بیش نیستند.

استراتژی به معنی اعمال منطق خاصی به سازمان است تا باعث شود سازمان کاری انجام دهد که در غیر این صورت آن کار را انجام نمیداد. به تعبیری دیگر، استراتژی باعث میشود شما کاری را انجام دهید که در نظر اول نشدنی به نظر میرسید. بسیاری از مدیران ارشد ترجیح میدهند همیشه صورت خندان داشته باشند تا نشان دهند: «هیچ مشکلی در کار نیست و همه چیز خوب پیش میرود.» اما استراتژی خوب مستلزم این است که نه تنها شما مشکل را بشناسید؛ بلکه به صورت فعال تلاش هایتان را معطوف به حل آن کنید.

مشاوره و راه اندازی کسب وکار
استراتژی موفق در مدیریت موفق

البته مدیران ارشد دوست ندارند مجبور شوند تصمیمی بگیرند که برای بعضیها بد تمام شود و ترجیح میدهند رضایت همه را جلب کنند. اما استراتژی خوب، شما را مجبور به انتخاب میکند. زمانی که استیو جابز به اپل بازگشت غرایزش را به کار گرفت. انتخاب برای جابز روشن بود: ساده سازی یا مرگ. او تقریبا تولید را متوقف کرد. او دارایی های شرکت را تا ۸۰ درصد کاهش داد. توسط یک وبسایت جدید محصولات اپل را به طور مستقیم عرضه کرد و بدین وسیله توزیع کنندگان و فروشندگان را از زنجیره فروش حذف کرد. مطمئنا در آن دوران جابز تحت فشار بود. کار او بی منطق نبود، بلکه او در آن زمان به طراحی مجدد شرکتی پرداخت که بعدها تبدیل به بزرگترین شرکت در زمان خودش شد. چنین استراتژی هایی ممکن است سیاستی رنج آور با خود داشته باشند. اما وقتی جواب میدهند دیگر به جای احتمالات کنار گذاشته شده، فقط چیزهای خوب انجام شده به یادمان ما آید.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *