کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

اقتصاد بی وزن چیست؟

دنی کوا پرفسور اقتصاد ، اقتصاد مبتنی بر اطلاعات را اقتصاد بی وزن می نامند.

وی معتقد است برخلاف گذشته که رشد اقتصادی را بر حسب تولید محصولات سنگین همچون فولاد و تجهیزات و ماشین آلات سنگین صنعتی و نظایر آن تعریف می کردند امروزه رشد اقتصادی بر حسب محصولات سبک الکترونیکی تعریف می شود و نیز به این نکته توجه می شود که سهم اطلاعات و ارتباطات در ارزش افزوده به مراتب بیش از سهم سایر عوامل تولید است.

رویکرد اقتصاد بی وزن بر مبنای تولید دانش و کسب درآمد و رشد از این طریق است. برای مثال در گذشته ها بارها شنیده بودیم که فردی یا حکومتی بسیار ثروتمند است زیرا که مرز جغرافیایی بزرگی دارد از تجهیزات و منابع زیادی که دارد استفاده می کند.

بعد ها کار به جایی رسید که حکومت هایی که به عنوان پل ارتباطی قوی بودند، جز حکومت و کشورهای موفق شناخته شدند. چرا که می توانستند بین حکومت ها و ممالک مختلف ارتباط برقرار کنند.

آن ها اهمیت ارتباط و کسب درآمد و اقتصاد پویا داشتن را بر مبنای ارتباطات درک کرده بودند. حتی گاهی اوقات به عنوان کشور رابط جایگاه بهتری نسبت به کشور هایی که محصول و منابع خود را تجارت می کردند داشتند.

تفاوت اقتصاد بی وزن با اقتصاد سنتی

اقتصادی که در آن کشور ها بر مبنای دارایی ها و منابع خود به فکر تجارت آن یا راه اندازی صنایع بهرو وری از منابع می شدند و بعد محصول نهایی و بهره وری شده را تجارت می کردند به نوعی اقتصاد سنتی تعریف می شد.

در کشورهایی که اقتصاد سنتی دارند بی شمار کلنگ زنی ها برای راه اندازی یک پروژه و همچنین قیچی کردن ربان ها برای بهره برداری از پروژه ها وجود دارد که در بیشتر موارد هزینه های زیادی را به اقتصاد وارد می کند.

همچنین در اقتصاد سنتی توسعه اقتصاد یکنواخت ، خطی و کند است. برخلاف اقتصاد سنتی، اقتصاد بی وزن هزینه های زیادی ندارند و رویکرد ایجاد هزینه هم ندارند و رشد و توسعه همگنی را هم به همراه دارد.

پیشرفت تکنولوژی و رابطه آن با اقتصاد بی وزن

با پیشرفت تکنولوژی تعریف مرز های جغرافیای متفاوت شد و دیگر نیاز به مرزهای فیزیکی نبود و به راحتی مردم کشورهای مختلف می توانستند با هم ارتباط داشته باشند. اما هنوز کشورهای رابط جایگاه ویژه ای داشتند.

چرا که باز همان محصول های فیزیکی بودند که بین کشور ها جابه جا می شد.منابع فیزیکی را  خیلی از کشورها نداشتند و یا کشورهایی که منابع فیزیکی دارند هم، می دانند که روزی این منابع به پایان خواهد رسید.با این رویکردها دارایی جدیدی برای عرضه معرفی شد. این دارایی همانطور که گفتیم دانش است که با کمک پیشرفت تکنولوژی و تغییراتی که در مرزهای جغرافیایی ایجاد شد راهی برای انتقال دانش به عنوان دارایی و منابع شد.منابع که هیچ وقت رو به اتمام نخواهد رفت.

مثالی برای درک بیشتر اقتصاد بی وزن 

کشورهایی که این اهمیت را درک کردند و یا کشورهایی که منابع فیزیکی نداشتند به صورت تخصصی روی این موضوع تمرکز کردند تا بتوانند اقتصاد خود را رشد و توسعه بدهند. در این مسیر هم موفق شدند، برای این منظور نگاهی کنید کشورهایی چون هند و مالزی که در زمینه های رشد پزشکی و کامپیوتر چقدر تمرکز کرده اند. 

کشور ایران هم بارها و بارها عنوان کرده است که به فکر ایجاد پلی برای برقراری ارتباط بین دانشگاه ها و صنایع است، زیرا که اهمیت رشد دانش و خلاصی یافتن از اقتصاد سنتی و بر پایه منابع  که در مدت زمان کوتاهی جای خود را به اقتصاد بی وزن خواهد داد را به خوبی درک کرده است.

تاثیر علم کامپیوتر در اقتصاد بی وزن 

متخصصین علم کامپیوتر در کشور مالزی بدون حضور فیزیکی در کشورهای دیگر در حل مسائل اقتصادی به آن ها  کمک می کند. این منابع فیزیکی کشور مالزی نیست که به اقتصاد کشور مالزی کمک می کند و برای این کشور ارز آوری می کند برعکس پیشرفت دانش و رویکرد اقتصاد بی وزن است که به این موضوع کمک کرده است.

در واقع شاید به نوعی صنعت IT را شاه کلید اصلی اقتصاد بی وزن دانست.

پیدایش کسب وکار ها با رویکرد اقتصاد بدون وزن

در راستای همین رویکرد کسب و کار های بزرگی در دنیا ایجاد شده اند که نقش رابط و یا انتقال دانش را بازی می کنند و به اقتصاد کشور یا کسب وکار خود کمک کرده اند. به نوعی کسب وکار هایی هستند که با رویکرد اقتصاد بی وزن ایجاد شده اند و رشد کرده اند.

معروف ترین این کسب و کار ها و جز اولین ها می توان کسب و کار آمازون را معرفی کرد که عملا هیچ دارایی و یا منابع ای و یا محصول فیزیکی از خود را  ندارد و به عنوان یک رابط فعالیت می کند. در کشور ما ایران هم کسب و کار هایی چون دی جی کالا و خیلی از شرکت های دیجیتالی یا استارتاپی وجود دارند که بر پایه اقتصاد بی وزن فعالیت می کنند.

اقتصاد بی وزن
اقتصاد بی وزن

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *