صفحه نخست / مقالات / روانشناسی سازمانی / انگیزشی / انگیزه سازی ، راز یک مدیر موفق است.
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

انگیزه سازی ، راز یک مدیر موفق است.

به نام خدا

 

انگیزه سازی ، راز مدیریت موفق است.

(قسمت دوم)

در قسمت اول از سری مقالات انگیزه سازی راز یک مدیر موفق است، به تعریف مفهوم انگیزش و نظریه های مازلو و هرزبرگ پرداختیم. می توانید این مقاله در اینجا مطالعه نمایید. 

انگیزه سازی ، راز مدیریت موفق است (فسمت اول)

در ادامه به بررسی چند نظریه دیگر می پردازیم و در نهایت به یک جمع بندی درباره این نظریه ها خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

مشاوره کسب و کار

نظریه ی انتظار:

شدت انگیزش, تمایل فرد به بروز یک رفتار را مطرح می کند. بر طبق این نظریه دو عامل شدت انگیزش را تعیین می کند:

۱. ارزش مورد انتظار برای نتیجه رفتاری که بروز می کند

۲. احتمال مورد انتظار برای نتیجه ای که تحقق خواهد یافت. با افزایش این عامل , انگیزش شدیدتر یا تمایل به بروز رفتار بیشتر می شود. به عبارت دیگر , افراد برای اجرای کاری, انگیزش خواهند یافت که در درجه ی اول به ارزش هدف مورد نظر آگاه باشند , و دوم اینکه نیل به هدف را امری ممکن بدانند.

 مشاوره راه اندازی کسب و کار

نظریه برابری:

فرض نظریه برابری براین است که افراد علاقه مند هستند در ارتباط با دیگران رفتار مناسبی با آنان بشود. چنانچه , در مقایسه با دیگران , رفتار نابرابری با فرد بشود این عامل می تواند موجب تغییراتی در رفتار وی شود. براساس نظریه برابری , افراد سازمان نسبت داده های خود را از قبیل: (تعداد ساعتهای کار ,سن , تحصیلات ,موقعیت اجتماعی و سازمانی , میزان تلاش و کوشش فرد و مانند آنها)به نتایج حاصل (پاداش ها از قبیل دستمزد , ترفیع ها, مرخصی ها, مقام و مرتبه ی سازمانی ومانند آنها )را با نسبت نتایج داده های افراد که اعتقاد دارند در موقعیت مشابه هستند مقایسه می کنند. برابری وقتی موجود است که عضو سازمان عقیده داشته باشد که نسبت داده ها بر نتیجه های اوبا نسبت داده ها به نتیجه های کارکنان دیگری که مسئولیتهای مشابه دارند, یا افرادی که در همان شغل در سازمانهای دیگر کار می کنند برابر است.اما وقتی که نسبتهامساوی نباشند فرد احساس نابرابری می کند و در وی تنشی به وجود می آید. این فرد می کوشد تا به برابری برسد. این تلاش برای نیل به برابری نشانگر انگیزش به کار است. قدرت این انگیزش در رابطه ی مستقیم با میزان نابرابری است که فرد تصور می کند.

و اما بخشی که بیش از همه برای ما اهمیت دارد:

نظریه تعیین هدف:

بر اساس این نظریه وقتی افراد به شیوه ای عمل می کنند که آنان را به سوی هدفهای روشنی که پذیرفته اند و انتظار منطقی برای تحقق آن دارند می داند, در حقیقت برانگیخته شده اند. بنابراین نظریه ی تعیین هدف, مانند نظریه انتظار , برابری و مانند آنها راه دیگری برای بیان علت رفتار افراد به شمار می رود. نتیجه پژوهشی در این زمینه نشان می دهد:

۱. وقتی که هدفها مشخص و پرجاذبه اند , به عنوان عوامل انگیزشی و با کارآیی بیشتر در نتیجه ی فعالیتهای فردی و گروهی تاثیر می گذارد.

 ۲. وقتی زیر دستان در تعیین هدف مشارکت داشته باشندنسبت به تحقق هدفها انگیزش و تعهد بیشتری احساس می کنند .

۳. کارکنان به بازخور دقیق عملکرد خود نیاز دارد. مشارکت در تعیین هدفها به آنان کمک می کند که در صورت ضرورت شیوه های کاری خود را اصلاح کنند و آنان را تشویق می کند تا برای تحقق هدفها پشتکار داشته باشند.

 

مشاوره کسب و کار

راهبرد های برانگیختن اعضای سازمان:

یادآوری این نکته ضروری است که هیچ راهبرد منحصر به فردی نمی تواند برای همیشه موثر تر از راهبردهای دیگر باشد. در واقع , هر مدیری ممکن است دریابد که ترکیبی از این راهبردها می تواند به عنوان موثر ترین راهبرد در موقعیت سازمانی کارساز باشد.

۱.   ارتباط مدیریتی :

شاید اساسی ترین راهبرد انگیزشی، برای مدیران این باشد که با اعضای سازمان به آسانی ارتباط خوبی برقرار کنند. این ارتباط  مدیر- زیر دست می تواند نیازهای اساسی انسانی از قبیل شناسایی , احساس تعلق و ایمنی را ارضا کند.برای نمونه , عمل ساده ی مدیری که تلاش کند با زیر دستان آشنا شود , تاثیری مهم بر ارضای هر یک از این سه نیاز خواهد داشت و نمونه ی دیگر پیامی است که مدیر به زیر دست می دهد و او را برای خوب انجام دادن کارش تحسین می کند.

این پیام می تواند نیازهای شناسایی و ایمنی زیر دست را ارضا کند. به طور کلی , مدیران باید تلاش کنند تا همواره با اعضای سازمان ارتباط برقرار کنند.  نه تنها به این علت که ارتباط وسیله ای ابتدایی برای هدایت فعالیتهای سازمانی است بلکه به این جهت که ارتباط  ابزار اساسی  تامین نیازهای انسانی  اعضای سازمان است.

مثال :

مدیریت درهرسازمانی راهکارها وپیشنهادات خاص خود رابرای آن سازمان دارد, اما انچه باید مدیریت درهربخش وسازمانی مورد توجه قراردهد برقراری ارتباط مناسب با کارکنانشان با توجه به شخصیت , موقعیت ومحیط کاری و….  است تا مدیربتواند درکنارچارچوب های مقررات رسمی با ایجاد رابطه ی مناسب ( برای ایجاد انگیزه ) به اهدافی که مد نظرش است دست پیدا کند.

به طورمثال مدیریت یک سازمان هرچند مدت یکباربه بخش های مختلف سازمانش سربزند و ازکارکنان کتابخانه دربخش های مختلف بخواهد مشکلات خودشان را بازگو کنند , پیشنهادات خودشان رابیان کنند , وحتی مدیرمی تواند فراترازاین عمل کند وازکارکنانش بخواهد درمورد مشکلات شخصی وخانوادگی خودشان صحبت کنند , …… , کارکنان کتابخانه باید متوجه شوند که آنها برای مدیرشان اهمیت دارند .

نظریه های متعدد دیگری هم هستند که درباره مدیریت سازمانی و ایجاد انگیزش بیان شده اند. اما لازم به ذکر است که هیچ کدام به طور قطعی برای یک سازمان جواب مثبت و مشخص نداده اند. بسیاری از این نظریه ها در حد یک نظریه مانده اند و به نتایج تئوری خود بسنده کرده اند. مهم این است که ترکیب این نظریه ها در اجرای سازمانی و در تحلیل رفتار سازمانی می تواند به شما  – به عنوان یک مدیر موفق- کمک کند تا بهترین تصمیم گیری را در ایجاد انگیزه برای کارکنان خود داشته باشید.

 کسب و کارشما-مدیران موفق

در کل می توان این طور بیان کرد که  :

مدیر یک سازمان زمانی می تواند به درستی عمل کند وموفق باشد که ازمبانی سازمان و از روانشناسی انسان، شناخت درستی داشته باشید, و درباره ی نظریه های جدید درمورد انگیزش درکارمطالب را به خوبی مطالعه کرده , نظریه ها را درک کرده , درباره ی آنها اندیشیده وسپس آن نظامی را که برای سازمان و واحدش مناسب تراست را برگزیند .

در یک نظام انگیزشی خوب انعطاف پذیری کلمه ای کلیدی است . هیچ دونفری به هم شبیه نیستند واگرمدیری برای اداره ی هرشخص وهر مشکلی به قوانین , مقررات ویک نظام متکی باشند , ازآن جایی که انسان دارای رفتارهای پیچیده ای است نمی توان متوقع بود که او برای مدتی طولانی موفق باشد .

 دراصل مدیران موفق و خوب درباره ی هرموقعیتی باید بیندیشند , یعنی با هرموردی باید به گونه ای برخورد شود که گویی موردی منحصر به فرد است . درواقع بیشتر موارد تا حدی منحصر به فردند . درنهایت  به یک ضابطه بسیار تکراری می رسیم :

اگر با کارمندان تان همان گونه رفتار کنید که میل دارید با شما رفتار شود , درواحد خود در زمینه ی انگیزش یا روحیه با مشکلات بسیاراندکی روبرو خواهید شد ودرجهت اهداف سازمان با موفقیت گام برخواهید داشت .

[mkd_button size=”” type=”” text=”دانلود pdf این مقاله” custom_class=”” icon_pack=”font_awesome” fa_icon=”” link=”dl.kasbokareshoma.com/pdf/Stimulating the.pdf” target=”_self” color=”” hover_color=”” background_color=”” hover_background_color=”” border_color=”” hover_border_color=”” font_size=”” font_weight=”” margin=””]

علیرضا جعفری

مدیر سایت کسب و کار شما

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *