صفحه نخست / مقالات / روانشناسی سازمانی / انگیزشی / ایجاد حس امنیت و نقش رهبران کسب و کار
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

ایجاد حس امنیت و نقش رهبران کسب و کار

سلام دارم خدمت همه شما همراهان و دوستان گرامی من در مجموعه کسب و کار شما

کلماتی مانند من، به من و مال من رو از فرهنگ لغاتتان حذف و آنها را با کلماتی مانند ما، با هم، و مال ما جایگزین کنیم. احساس تعلق خاطر، ارزش های مشترک و همدلی عمیق به طور چشمگیری اعتماد، حس همکاری و حل مشکلات را افزایش می دهد.

اما چطوری می تونیم یک حلقه ی امن در کسب و کارمون ایجاد کنیم یا اصلا منظورمون از حلقه امن چیه؟

کسب و کار شما-مدیران موفق

شیری مدت ها در قلمروی زندگی چهار گاو نر در جست و جوی طعمه بود. بارها تلاش کرده بود به آنها حمله کند، اما هر بار که به گاوها نزدیک می شد، آنها دم هایشان را به هم گره می زدند. در نتیجه از هر طرف که به آنها نزدیک می شد، با شاخ یکی از آنها مواجه می شد. ولی سرانجام میان گاوها شکراب شد و هر کدام از آنها جداگانه در گوشه ای از قلمرو به چرا مشغول شدند. در نتیجه شیر یکی پس از دیگری به آنها حمله کرد و در زمانی کوتاه به زندگی چهار گاو نر خاتمه داد.

ترس و وحشت، احساس حقارت، تنهایی، حماقت، بی عرضگی و واپس زدگی همگی تنش هایی عصبی هستند که تلاش می کنیم در سازمان اتفاق نیفتد.

هدف رهبری باید ایجاد محیطی باشد که در آن افراد از یکدیگر نترسند و راه حل آن ایجاد تعلق خاطر است و اگر بخواهیم این احساس تعلق خاطر رو ایجاد کنیم، راه حل این است، این احساس با ارائه فرهنگی بر پایه ارزش های و باورهای انسانی، همدلی و ایجاد حلقه ی امن شکل می گیرد.

مشاوره راه اندازی کسب و کار

رهبر با خلق یک حلقه امن حول افراد سازمان، تهدیداتی که افراد در گروه حس می کنند را کاهش می دهد. این امر باعث می شود که آنها آزادی عمل بیشتری داشته باشند و بتوانند زمان و انرژی بیشتری رو برای مقابله با خطرات احتمالی بیرون از کسب و کار خودشون و بهره برداری از فرصت های بزرگ صرف کنند. بدون حلقه ی امن، کارکنان مجبورند زمان و انرژی زیادی را صرف دفاع از خود در مقابل یکدیگر کنند.

فقط هنگامی که احساس کنیم در حلقه ی امن قرار داریم، به شکل تیمی یکپارچه همکاری می کنیم و صرف نظر از شرایط برون سازمانی بهتر دوام خواهیم آورد و رشد خواهیم کرد. به دلیل وجود همین علت هاست که قدرت و استقامت شرکت ناشی از محصولات و خدماتش نیست، بلکه برگرفته از میزان همکاری موثر بین کارکنانش است.

هر یک از اعضای گروه در حفظ حلقه ی امن نقش پر رنگی رو دارند و وظیفه ی رهبر، اطمینان از ایفای نقش به صورت صحیح توسط هر یک از اعضاست. بطور کلی مراقبت از افراد درون حلقه یکی از وظایف اصلی رهبری در کسب و کار است.

کسب و کارهای کوچیک به خاطر اندازه اش آسیب پذیری بیشتری در برابر خطرات بیرون سازمانی دارد. همچنین در کسب و کارهای کوچیک مدیریت حلقه امن هم خیلی آسان تر است.

این موضوع یک امری کاملا طبیعیه که تا زمانی که مقامات و مسئولین بخش اداری هر کسب و کاری عمداتا برای محافظت از خودشان کار می کنند، مسیر پیشرفت و ترقی کند می شود و کل کسب و کار نسبت به تهدید و فشارهای بیرونی آسیب پذیر می شود.

یک سوال مهم

آیا در محل کار احساس امنیت می کنید یا خیر؟

تصور علاقه و دلبستگی به شغل، احساس امنیت در محیط کار و کار برای شرکتی که واقعا به احساس ما درباره ی خود و شغل مان اهمیت می دهد، فوق العاده ست. متاسفانه تعداد رهبران شرکتی که برای ایجاد احساس امنیت در محیط کار کارکنانشان سخت تلاش می کنند، کمتر از آن است که بتوان بیان کرد. از نظر اونها کار فقط کار است.

به هر دلیلی گاهی اوقات مجبوریم که موقعیت فعلی کسب و کار خودمون رو حفظ کنیم و اینکه چرا باید به دنبال تغییر شرایط باشیم؟ به هر حال، هر تصمیمی عواقب خاص خودش را دارد. برای بیشتر ما داشتن احساس امنیت فعلی، دروغی است که به خودمون می گیم. اگر نظام شایسته سالاری حاکم باشه، می تونیم به خودمون بگیم که چنانچه سخت کار کنیم و وظایفمون رو به بهترین نحو انجام بدیم، امنیت شغلی خواهیم داشت. اما این موضوعیه که به ندرت پیش می یاد و در بیشتر اوقات برای کسب و کارهای بزرگ آنچه که مهم است، صرفا مسئله حساب و کتاب مطرح است.

با این اوضاع برای بیشتر افرادی که در کسب و کارهای بزرگ فعالیت می کنند هر ساله موقعیت شغلی اونها در معرض خطر قرار داره.
نتایج تحقیق سال۲۰۱۱ دانشمندان علوم اجتماعی دانشگاه کانبرای استرالیا نشان دهنده ی این واقعیته که تنفر از شغل برای سلامتی مضر است و بعضی اوقات بدتر از بیکاری است. میزان افسردگی و اضطراب افرادی که از شغلشان ناراضی اند، به اندازه ی افسردگی و اضطراب افراد بیکار یا بیشتر از آن است.

اگر احساس می کنید افراد فقط به منافع خودشان می اندیشند یا رهبرای شرکت به مسائل مالی بیشتر از ما اهمیت می دهند، میزان اضطراب و فشار عصبی مان افزایش می یابد. این اولین دلیل تمایل به تغییر شغل است، وقتی رهبران شرکت، هیچ احساس تعلق خاطری ایجاد نمی کنند و برای کار ما دلیلی فراتر از کسب درآمد و تحقق منافع شخصی تعریف نمیکنند، طبیعی است که به هیچ وجه نتوانیم نسبت به چنین شرکتی وفادار بمانیم.

شاید مصیبت به سراغ شرکتی بیاید، اما شرکتی که به استقبال مصیبت برود، بیشتر آسیب می بیند. به عبارتی دیگه حتی اگر از ما انتقاد بشه، معمولا تعهد بیشتری نسبت به کار داریم، چون احساس می کنیم حداقل کسی وجود ما را به رسمیت می شناسد.

کورتیزول هورمونی که هنگام ایجاد تنش عصبی در بدن ترشح می شه، نتایج تحقیقات حاکی از این امره که رهبران تنش عصبی کمتری از زیر دستانشان دارند، هرچه رده شغلی فرد در سلسله مراتب کسب و کار پایین تر باشد، خطر ابتلا به ناراحتی های جسمی و روحی ناشی از تنش عصبی افزایش می یابد و غیر از این نیست.

طبق این تحقیقات، هرچه در سلسله مراتب شغلی مقام بالاتری داشته باشی، باید نسبت به افراد دارای رده ی شغلی پایین تر انتظار زندگی طولانی تری داشته باشید. میزان مرگ زود هنگام کارگران دارای پایین ترین رده ی شغلی، چهار برابر مرگ زودرس افراد دارای رده ی شغلی بالاست.

کسب وکار شما

محیط کار حمایتگری که به خوبی مدیریت شود، برای سلامتی افراد مفید است. کسانی که احساس می کنند قدرت تصمیم گیری دارند و الزامی برای دریافت تایید مقام بالاتر ندارند کمتر دچار تنش عصبی می شوند. کسانی که فقط کاری را که از آنها خواسته شده است انجام میدهند و همواره مجبور به پیروی از قوانین هستند، بیش از همه رنج می برند.

امیدوارم که با آشنایی بیشتر از شرایط ایجاد احساس امنیت و شناخت بیشتر تنش های عصبی در کار تمامی اینها رو از چرخه کسب و کار و زندگی تون دور نگه دارید.

متشکر از شما که با من همراه بودید.

علیرضا جعفری

مدیر سایت کسب و کار شما

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *