کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

بازاریابی در فروش (۱)

فرض کنید شما صاحب یک فروشگاه لباس هستید. مشتری های مشخصی دارید که همواره به بازدید از فروشگاه شما می آیند و خرید هایی مشخصی دارند. اما ایا این تعداد مشتری می تواند پاسخ گوی نیاز شما به فروش یا همان کسب درامد مناسب را داشته باشد؟

پاسخ این سوال برای هر فروشنده و صاحب مغازه ای که به درآمد بالا و شهرت کافی فکر می کند، مشخصا نه می باشد.

حال سوال این است چه راه حل هایی می تواند به شما امکان بالا بردن سطح فروش را بدهد؟

این راه حل در مجموع، تشکیل استراتژی شما برای فروش و بازاریابی موفق می شود.

پیشنهاد ما این است؛ بازاریابی و دستیابی به یک استراتژی موفق در فروش، دو اصل اساسی در طراحی و فروش محصول یا خدمت در کسب و کار هستند. یعنی به جای فروش کالا، شما با انجام خدماتی به درآمد می رسید. افراد زیادی مدعی این امر هستند که می توانند فروشندگان خوبی باشند. چون توانایی ارتباط با مشتری یا همان بازاریابی را دارند. اما این ادعا باید در عمل و به صورت علمی ثابت گردد.

ملاک و معیار یک بازاریابی خوب به طور مشخص ویژگی هایی دارد که در ادامه ی مطلب به آنها می پردازیم. اما پیش از این می خواهم از شما بپرسم، به عنوان صاحب همان فروشگاه لباس، چه میزان به نیازهای مشتریان خود اگاهی دارید؟

هر چه اگاهی شما نسبت به نیازهای مشتریان خود بیشتر باشد، میزان عرضه و پاسخ گیری در این عرضه بالاتر می رود. این همان شناخت سلیقه مشتری و بهترین پیشنهادها برای خرید است.

باید بگوییم، بازاریابی و استراتژی ارائه محصول، در زمان و موقعیت مناسب، جزو اساسی ترین مراحل شکل گیری یک کسب و کار موفق است.

فروشگاه ها، شرکت ها و مراکز خدماتی، باید قبل از عرضه ی محصول و حتی قبل از شروع به طراحی این امر بپردازند. تا بتوانند با شناخت کامل بر نیازهای مشتریان به یک فن مسلط در بازاریابی برسند و این امر به خوبی به صورت صد در صد موفق برنامه ریزی کنند. چون به طور معمول، این صد در صد در شرایط بازار، به هفتاد یا پنجاه درصد کاهش می یابد و این امر نباید به معنی شکسست در استراتژی باشد. بلکه باید خلل ها و ایرادهای این سیستم در دراز مدت مشخص و رفع شود.

بنابراین تا اینجا به ضرورت داشتن یک استراتژی بازاریابی و فروش محصول رسیدیم. اکنون به فنونی اشاره می کنیم که شما را می تواند به این استراتژی برساند.

۱) مشتری خود را بشناسید.

شناخت مشتری اصلی ترین اصل است. موفقیت فروش یک محصول یا ارائه یک خدمت، در گرو همین اصل است. اینکه بدانید مشتریان شما چه کسانی هستند و چه نیازهایی دارند؟

این شناخت اهمیت بالایی دارد چون شما را در مسیریابی های بعدی راهنمایی می کند. اگر خدمتی ارائه می کنید، می توانید با شناخت این اصل مهم، نیازهای مشتری را شناسایی و بهترین خدمات را طراحی کنید. این طور است که مشتری را برای مدتی طولانی حفظ کرده و رضایت خاطر او را فراهم می کنید. اما درباره ی فروش محصول هم این مهم است که مشتری چه چیز را می خواهد. شناخت علاقه مندی ها، سلیقه ی شخصی و همین سبک زندگی آنها به دست اورید. این شناخت در دراز مدت می تواند به شما بگوید چه محصولاتی استقبال نمی شوند و شما انها را از دایره ی فعالیت خود خارج کنید. این طور می توانید روی موارد دیگر تمرکز بیشتری داشته باشید.

۲) وجه تمایز محصول یا خدمات شما چیست؟

به این سوال خیلی واضح و روشن پاسخ دهید. خود را درگیر مسائل بیخود و بازی کلمات نکنید. خیلی روشن اول برای خودتان بگویید که چه چیز محصول یا خدمت شما را متفاوت می کند و چرا باید مشتری به دریافت این محصول یا خدمت به سراغ شما بیاید؟

به بیان دیگر می شود این طور بیان کرد که شما چه ارزشی برای مشتریان خود دارید؟ این موضوع را می توانید از بیان دیدگاه های آنها نیز به دست آورید. پاسخ این دو سوال می تواند به ایجاد رابطه ی مفید و پویا با مشتریان شوید.

کلید ضمانت در تداوم رابطه ی شما با مشتریان، درک متقابل است. درک متقابل معنایش این نیست که شما در همه ی مسایل حق را به مشتری بدهید و به اصطلاح او را حق به جانب بخوانیدتا همواره با شما باشد. خیر. گاهی این درک متقابل اشکارسازی نقاط ضعف خودتان برای خود است و پس از آن تحلیل این نقاط ضعف و حل آن است. شما می توانید با وقت گذاشتن و توضیح این مشکلات به صورتی که به وجه حرفه ای شما در کارتان اسیب نرساند، به مشتری بفهمانید که به نقاط ضعف و قوت خود مشرف هستید و چنانچه کوتاهی از شما بود با اغوش باز بپذیرید.

به این شکل می توانید رابطه ی صمیمی و صادقانه با مشتری داشته باشید.

ادامه دارد…

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *