صفحه نخست / مقالات / بازاریابی / بازاریابی در فروش (۲)
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

بازاریابی در فروش (۲)

این مقاله در ادامه ی مقاله ی بازاریابی در فروش (۱) برای شما عزیزان قرار داده می شود که قسمت اول ان را می توانید از همین سایت بارگذاری نمایید.

مهم است که بدانیم حفظ و پاس داشتن مشتری، تنها به معنی داشتن خدمات پس از فروش نیست. بلکه شما در همان نخستین گام و اولین جلسه ارائه محصول یا خدمات به راحتی می توانید به او بفهمانید که چه اندازه مهم است. حتی اگر تماس شما غیر حضوری باشد. این کار بی شک شما را برای یک بازاریابی موفق در فروش محصول یا خدمات، چندین پله به جلو می برد.

مورد مهم دیگر داشتن یک شناخت اجتماعی نسبی از مشتریان است.

این موضوع پیش زمینه هایی دارد. اول این که محصول شما به چه گروه سنی، و به چه جنسیتی تعلق دارد؟

پاسخ این سوال را قبل از اینکه با مشتری وارد مذاکره شوید برای خود روشن سازید. تبلیغات، شیوه ی ارائه و حتی عرضه ی محصول و کالا، برای هر مخاطب متفاوت است.

به این نکته توجه داشته باشید که مردان و زنان دارای نیازهای متفاوت اند. حتی این نیازها در سنین مختلف، تغییر می کند.

در کشوری مثل ایران تنوع فرهنگی متفاوتی وجود دارد. به طور مثال نمی توان برای بانوان جنوب کشور از همان شگردهای عرضه و تبلیغ که در شمال کشور یا ناحیه ی مرکزی استفاده کرد. پس با شناختی کامل به سراغ مشتری خود بروید. خودتان را جای او بگذارید و سعی نکنید به هر نحوی که شده او را قانع کنید که مشتری شما شود.

این کار به جای اینکه به شما در جذب مشتری کمک کند، به مشتری گریزی تبدیل می شود.

رعایت چند نکته در زمان بازاریابی اهمیت بالایی دارد که در ادامه به انها می پردازیم.

  • مشتری را بخشی از مجموعه ی خود بدانید. زمانی که مشتری از شما اطلاعات می خواهد تا جایی که جایگاه شغلی شما اجازه می دهد به او توضیحات لازم را بدهید. اما اگر سوالات او بیش از حد مجازی بود که شما می توانید اطلاعات در اختیار او قرار دهید، با رعایت ادب و احترام اطلاعات تماس او را بخواهید تا اولین فرصت کارشناسان مجموعه با او تماس بگیرند. یا اینکه او را برای اشنایی بیشتر به شخص مربوطه متصل نمایید.
  • سعی نکنید او را قانع کنید که محصولات شما از دیگر رقبایتان ارزش بالاتری دارد. این کار حرفه ای نیست. اما برای او از ویژگی ها و وجه های تمایز محصول خود به شیوه ی مثبت صحبت کنید. تخریب بقیه ی محصولات باعث می شود که مشتری نسبت به حرف های شما سوء ظن پیدا کند و در ذهن خود از شما فاصله بگیرد و دیگر پذیرش حرف های شما را نداشته حتی اگر به ظاهر به حرف های شما گوش دهد.
  • شما باید به مشتریان خود اطمینان دهید که قیمت محصولات و خدمات شما، منصفانه است. این کار به راحتی با بیان بخشی از ویژگی های حرفه ای محصول یا خدمات خود عملی می شود.
  • مشتریان باید از سطح و دامنه ی اطلاعات شما اطمینان حاصل کند تا بتواند از راهنمایی شما استفاده کند.
  • بیش از هر چیز باید یاداور شویم که مشتری، چه حضوری یا غیر حضوری، بیشتر از هر چیز به رفتار شما توجه می کنند تا صحبت هایی که برای تبلیغ محصول یا خدمات خود انجام می دهید.

در پایان این بخش از مقاله یک قدم بزرگ در بازاریابی موفق و جلب مشتریان به طور مختصر صحبت می کنیم.

مشتری تعریف مشخصی دارد اما در بیشتر مواقع مشتری همان شخص یا اشخاصی هستند که نیازی به محصول یا خدمات شما ندارد. این شما هستید که با شیوه ی بیان خود این نیاز را برای انها ایجاد و بعد دریافت ان را پیشنهاد می کنید.

به نوعی شما از یک شخص عابر هم می توانید مشتری بسازید. به شرط آنکه شیوه ی ارائه ی خود را با همان ترفند گفته شده، تغییر دهید.

بنابراین مشتری را ایجاد کنید تا بتوانید در بازاریابی محصول یا خدمات خود موفق شوید…

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *