صفحه نخست / مقالات / بازاریابی / بازاریاب کیست؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

بازاریاب کیست؟

به شناخت نظام بازار و برنامه ریزی و فعالیت برای برطرف کردن نیازهای آن ««بازاریابی»» می گویند.

بازاریاب کیست؟

بازاریاب کسی است که با معرفی یک کالای مشخص و آشنا کردن خریداران و مصرف کنندگان با آن، میزان تقاضا برای آن محصول و خدمات کارخانه یا شرکت سازنده ی آن را بالا می برد.

ویژگی های بازاریاب

  • روابط عمومی بالا و فن بیان خوبی دارد: بازاریاب برای برقرار کردن ارتباط با دیگران و تبادل موثر اطلاعات به روابط عمومی و قوی و بیان شیوا احتیاج دارد.
  • هوش هیجانی و انعطاف پذیری بالایی دارد: از آنجا که محیط کار بازاریاب ثابت نیست، او باید بتواند به سرعت خود را با محیط و افراد جدید تطبیق دهد. در واقع، بازاریابان با کسب بیشترین اطلاعات از محیط و افراد، مناسب ترین تصمیم را برای پیشبرد اهداف خود می گیرند.
  • پشتکار فراوان دارد: بازاریاب باید پشتکار و پایداری داشته باشد و با دیدن سختی کار، آن را رها نکند و با بررسی هر موقعیت، بهترین راهکار را پیشنهاد دهد.
  • تفکر خلاق دارد: بازاریاب با ایجاد خلاقیت در کار باعث توسعه و پیشرفت کار می شود.

ورود به شغل

داشتن تحصیلات دانشگاهی در یکی از رشته های مدیریت (مخصوصا مدیریت بازرگانی و MBA)  به رشد سریع بازاریاب کمک می کند. ( در شرکت های بزرگ حتی ممکن است بازاریاب ارتقا پیدا کند و مدیرعامل شود.)

با این حال، داشتن«« هوش هیجانی »»، «« تجربه »» و «« آگاهی از اصول بازاریابی»»، بیشتر از تحصیلات دانشگاهی در این شغل اهمیت دارند. بازاریاب باید اطلاعات جامعی نیز دز زمینه ی روان شناسی، جامعه شناسی و اقتصاد داشته باشد.

پیشرفت شغلی

تجربه، رمز موفقیت بازاریاب است. اگر شما چندین سال به طور مداوم کار کنید و سابقه ی حرفه ای خوبی داشته باشید، می توانید ««مدیر فروش»» شرکت ها , کارخانه ها شوید.

فضای شغلی

شرایط و ضوابط کاری بازاریاب ها با توجه به سطح کیفی کار و نوع فعالیت آن ها متفاوت است ولی آنچه اهمیت دارد این است که آن ها باید روابط کاری سازنده و مناسبی با دیگر همکاران و مشتریان خود داشته باشند.

بازاریاب در یک شرکت با بخش فروش، بخش مالی، بخش تولید و تدارکات، مدیران آگهی و تبلیغات و مدیران سازمان در ارتباط است. در خارج از سازمان نیز مهم ترین تعامل آن ها با کانال های توزیع مانند عمده فروشان و در نهایت مصرف کنندگان و عموم مشتریان است.

وظایف و مسئولیت ها

  • بررسی ویژگی های بازار، فاکتورهای افزایش قیمت و برآورد ایجاد تعادل میان اهداف شرکت و رضایت مشتریان
  • بررسی روش های بازاریابی برای تدوین راه های تبلیغاتی جهت ارائه به مدیران آگهی و تبلیغات
  • مشورت با کارکنان بخش خرید و فروش برای اطلاع از خدمات و کالاهای مورد نیاز جهت ارائه آن ها به بازار
  • بررسی قیمت ها با در نظر گرفتن مکان جغرافیایی و توجه به قیمت گذاری، پورسانت( پرداخت درصد معینی از منفعت)
  • بازریاب پس از کسب تجربه ی عملی در مدیریت می تواند در کل سازمان تحول ایجاد کند. او ضمن مدیریت، به کارآفرینی و ایجاد شغل های جدید می پردازد؛ ضمن آنکه به مدیران سازمان خدمات مشاوره ای ارائه می کند.

مطلوبیت های شغلی

این شغل به شما کمک می کند که مهارت های عمومی زندگی خود را افزایش دهید. برای مثال، بررسی موضوعات از دیدگاه های مختلف و انتخاب بهترین تصمیم، ارتقای روابط عمومی، تحلیل شرایط جامعه، بخشی از این شغل محسوب می شوند، می توانند در زندگی خصوصی شما هم مفید باشند. همچنین بازاریاب با پول و شرایط سیاسی و اقتصادی هر کشور سر و کار دراند؛ بنابراین، با تصمیمات خود می توانند بر سود یک کشور ( در حد کلان) تاثیر بگذارند. پس آن ها هیجان زیادی را در کنار کار خود تجربه می کنند.

محدودیت های شغلی

این شغل حقوق ثابت ندارد و شاغلان آن از امنیت شغلی بی بهره اند. از طرف دیگر، اگر بازاریاب ها در کار خود موفق عمل نکنند، ممکن است به جای سودآوری در حد کلان به اقتصاد جامعه لطمه بزنند. همچنین به دلیل شناخت و آگاهی کم افراد جامعه نسبت به این تخصص، ممکن است در شهرهای کوچک تر ذهنیت درستی از عملکرد این افراد وجود نداشته باشد.

اهمیت شغلی

بازاریابی در بسیاری از کشورها بیشترین تاثیر را بر تصمیمات مدیران در بخش تولید می گذارد. صاحبان صنایع می خواهند  در کار خود ریسک ها را کاهش دهند، نیاز بازار را بشناسند و مشتریان بیشتری جذب کنند. هیچ یک از این موارد هم بدون حضور بازاریاب تحقق نمی یابد. بازاریاب پس از آنکه نیاز مشتریان را می شناسند، کالاهای مورد نیاز آنان را با کیفیت  خوب در اختیارشان می گذارد.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

بهترین را برای کسب اطلاعات بیشتر گفت و گو با بازاریاب هاست.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *