صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / بهره وری فردی در کسب و کار موفق
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

بهره وری فردی در کسب و کار موفق

بهره وری فردی به زبان ساده یعنی استفاده ی بهینه از توانایی، استعداد و قدرت درونی شخص که به صورت پنهان وجود دارد و باید مثل یک موتور محرکه به حرکت در آید.

هر کدام از ما، با شناخت توانایی ها و ضعف های خود می توانیم بهترین راهکار را برای انجام امور و رسیدن به اهداف مان در خود پیدا کنیم.

ارزوی داشتن یک کسب و کار موفق برای هر شخص، دور از واقعیت نیست به شرط اینکه با شناخت بهره وری فردی، ابتدا از خود به شناختی درست برسد و بعد با برنامه ریزی و هدف گزاری دست به مدیریت کسب و کار خود بزند.

توانایی

باید به خاطر داشت، برخورداری از توانایی و قدرت انجام کار، به تنهایی برای موفقیت کافی نیست.

چه بسا افراد توانایی بوده اند و هستند که یک کسب و کار را با اشتیاق فراوان شروع می کنند، اما هنوز به نیمه ی راه نرسیده، مقصد و هدف خود را گم می کنند و از ادامه ی راه باز می مانند.

انتخاب شغل مناسب برای هر شخص باید نسبت به توانایی های او انجام گیرد. این موضوع اشکار است که نمی توان از یک فردی که استعداد در ریاضیات دارد خواست که وارد عرصه ی هنر شود! پس هر چقدر این شناخت عمیق تر و جامع تر باشد، مثل داشتن یک میان بُر برای رسیدن به مقصد است.

می توان گفت؛ برای موفقیت در کسب و کار و انجام کارها، به چهار اسب بارکش

 1. توانایی
 2. همت
 3. صداقت
 4. عزم راسخ

نیاز داریم. تا با همکاری و همگامی یکدیگر، درشکه ی موفقیت در کسب و کار شخصی خود را به مقصد برسانیم.

چند مرحله ساده برای رسیدن به بهره وری فردی

 • مشوق خودتان باشید. به خودتان سرکوفت نزنید. حتی اگر تا به حال تجربه شکست داشتید، اکنون زمان ان است که به موفقیت هایتان بیندیشید. هر قدر هم کوچک و ناچیز به نظر برسند. گذشته هر چه بوده تمام شده، اکنون متعلق به شماست. احساسات خوب نسبت به آنچه به دست آورده اید را بنویسید و جلوی چشم تان، روی آینه بچسبانید و وقتی جلوی آینه قرار دارید آنها را با صدای بلند برای خود بخوانید.
 • عزت نفس و تاثیر آن در کسب و کار موفق؛ شک نداشته باشید که عزت نفس مثل یک چراغ جادو ست. افراد موفق که به طراحی کسب و کار موفق و در نتیجه به درامد مناسب رسیده اند، افرادی با عزت نفس بالا هستند. این را می توانید از کلماتی که استفاده می کنند به راحتی متوجه شوید. شما نیز باید عزت نفس را خود بالا ببرید.
  راه حلش ساده است. عزت نفس را از طریق گفت و گوی مثبت با خود، در خود به وجود آورید. تکرار حرف های مثبت برای خودتان، یک گفت و گوی مثبت با خود است. هر چقدر می توانید کلمات خوب و با انرژی را به درون خود راه دهید. با خودتان شرط بگذارید که دریچه ی ورود افکار منفی و حرفهای منفی را به درون خود ببندید.
 • عشق به خودتان را تقویت کنید. به ویژگی ها و صفات شخصی خود فکر کنید. نسبت به کدام یک از صفات خود، احساس بهتری دارید؟ انجام چه کارهایی باعث ایجاد خوش بینی و احساس خوب نسبت به خودتان می شود؟ این کارها را یادداشت کنید و جلوی چشم تان قرار دهید. این ویژگی ها، الویت های انتخاب شغل برای هر فردی است که می خواهد بهترین باشد. شما نیز لایق بهترین شدن هستید به شرط اینکه صادقانه و دور از تعارف، به شناخت عمیقی از خود برسید.
 • خودتان را به عنوان شخصی منحصر به فرد و خاص بپذیرید. به احساسات خود گوش بدهید. خودتان را کامل و درست ببینید. یعنی با تمام وجود، دست به شناخت بزنید. نقاط ضعف و توانایی خود را بدون جبهه گیری بپذیرید. همه ی ما انسان ها درگیری های شخصی خودمان را داریم. اما نگذارید این درگیری ها شما را از رسیدن باز دارد.
 • خودتان را تحسین کنید. وقتی تصمیمی گرفتید، آن را عملی کنید و برای انجام آن تصمیم، به خود پاداش بدهید. حتی یک یادداشت خوب هم می تواند پاداش تصمیمی باشد که شما سال هاست در فکر انجام آن هستید. پس از این که آن کار را به درستی انجام دادید، به خودتان؛ با صدای بلند بگویید:
  • کار خوب و درستی انجام دادم.
  • به خودم افتخار می کنم.
  • کارم عالی است!

یادمان باشد، با شکست ها و ناکامی ها به عنوان مسائل موقتی برخورد کنیم و هم چنان به سمت مقصد ادامه دهیم.

موفق ترین افراد در تمام دنیا، شکست ها و موانع را تجربه کرده اند.

این مهم نیست که چه اتفاقی روی می دهد؛ مهم چگونگی برخورد ما با شرایط است که آینده و شغل دلخواه را برای ما تعیین می کند.

شکست ها و موانع بهترین گوشزد به ما هستند که بدانیم نیاز به تغییر داریم. مثل یک درخت که با آمدنِ فصل ها تغییر می کند اما هم چنان در زمین ریشه دارد و سر در آسمان آبی دارد.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

یک پیام

 1. بسیار خوب و کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *