صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / تعمیر و نگه داری هواپیما
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

تعمیر و نگه داری هواپیما

تعمیر ونگه داری هواپیما

به بازرسی ،تعمیر واصلاح یا جزئی هواپیما،هلی کوپتر و صنایع مشابه «تعمیر ونگه داری هواپیما»می گویند.

متخصص تعمیر ونگهداری هواپیما کیست؟

«متخصص تعمیر و نگه داری هواپیما»کسی است که با شناسایی عیب اجزای ماشین های هوایی وتعمیر وتعویض آن هاایمنی پرواز تضمین می کند.

ویژگی های متخصص تعمیر و نگه داری هوپیما

  • مسولیت پذیر است: این کار با جان تعداد زیادی انسان در ارتباط است. خطای یک متخصص ممکن است موجب وارد آمدن خسارت بسیار یا حتی سوانح هوایی شود. بنابراین، افراد که وارد این شغل می شوند، می دانند که مسئولیت  بزرگی به عهده دارند.
  • با دقت است: تشخیص عیوب هواپیما به هوش و ذکاوت احتیاج دارد. با این حال، اگر افراد دقت کافی نداشته باشند، نمی توانند از هوش خود بهره ای ببرند.

صبور است: به دلیل فشار روانی زیادی که این حرفه دارد، داشتن صبر و حوصله می تواند در کیفیت کار متخصص تعمیر و نگه داری هواپیما بسیار تاثیر گذار باشد.

  • توانایی کار گروهی را دارد: این کار، یک کار گروهی است. معمولا متخصصان به صورت گروهی روی یک هواپیما کار می کنند و پس از بازرسی آن عیوبش را بر طرف می سازند.

تعمیر کار هواپیما
تعمیر کار هواپیما

ورود به شغل

با داشتن مدرک کاردانی می توانید فعالیت خود رادر این حرفه شروع کنید (یادتان باشد که دانشجوی این رشته باید به ریاضیات، فیزیک و مکانیک علاقه مند باشد).بعد از آن می توانید وارد مرحله کارشناسی شوید ولی امکان ادامه تحصیل شما در مقاطع  بالاتر وجود ندارد. پس علاقه مندان به ادامه تحصیل می توانند در رشته های مکانیک یا هوا فضا ادامه تحصیل دهند.

در این رشته دانشگاهی به یاد گیری زبان اهمیت زیادی داده می شود وتعداد زیادی از واحد های آن به زبان تخصصی اختصاص دارد. به دلیل پویایی این رشته و ورود هواپیما های جدید به عرصه صنعت هواپیمایی، ترجمه کتاب ها و دستورالعمل ها امکان پذیر نیست و مهندسان وتکنسین های فعال در این عرصه باید تسلط زیادی به زبان انگلیسی داشته باشند و خود، این منابع را مطالعه کند. پس تسلط به زبان انگلیسی در موفقیت در این رشته تحصیلی بسیار موثر است.البته دانشگاه ها نیز با ارائه دوره های زبان در این زمینه به دانشجویان کمک می کنند.به علاوه، در این رشته کارگاه های تخصصی شامل دروس تخصصی وجود دارند. که دانشجویان را برای ورود به بازار کار به صورت عملی آموزش می دهند و آماده می کنند.

آموزش های درس های تخصصی هواپیما

در واقع، دانشجویان علاوه بر آموزش نظری درس های تخصصی موتورجت ، سیستم های دقیق هواپیما و…. کارگاه های عملی این دروس را نیز می گذارنند. دانش آموختگان این رشته پس از پایان تحصیلات به هواپیمایی کشوری معرفی می شوند تا در آزمون نهایی موتور یا بدنه هواپیما شرکت کنند.

در صورت موفقیعت در این آزمون ،به آن ها مدرک پایه داده می شود که با وجود آن می توانند در شرکت حمل نقل هوایی یا کارخانه هایی تعمیر موتور وبدنه هواپیما استخدام شوند. گفتنی است که بسیاری از متخصصان تعمیر و نگه داری هواپیما پس از چند سال فعالیت در یک شرکت یا کارخانه و به دست آوردن تجربه، تخصصی و شایستگی های لازم، براساس نیاز شرکت یا کارخانه مورد نظر برای آزمون تخصصی به هواپیمایی کشوری معرفی می شوند.

برای مثال ،یک متخصص تعمیر ونگه داری هواپیما امکان دارد برای تخصص موتور بوئینگ ۷۴۷ یا بدنه ایرباس و موارد دیگری به هواپیمایی کشوری معرفی شود و در صورتی که در آزمون تخصصی این رشته موفق گردد، به او مدرک تخصصی داده می شود. بر اساس این مدرک ،چنین فردی می تواند به هواپیمایی که در آن تخصص پیدا کرده است، اجازه پرواز دهد و صلاحیت پرواز هواپیمای مورد نظر را از لحاظ فنی تایید کند. این امر در ارتقای شغلی متخصصان تغییر و نگهداری هواپیما بسیاری تاثیر گذار است.

پیشرفت شغل

دانشجویان دوره کارشناس پس از فارغ التحصیلی می توانند در شرکت های طراحی وساخت قطعات هواپیما فعالیت کنند و موفق شوند؛زیرا چنین افرادی سطح علمی بالاتر و آشنایی بیشتری با فنون هواپیمایی دارند.

فضایی شغلی

شاغلان در این حرفه بر اساس اینکه در کارگاه ،آشیانه هواپیما و یا خطوط پرواز مشغول به کار باشند ،فضایی شغلی متفاوتی خواهند داشت. به هر حال،افرادی که پشت میز نشینی علاقه دارند، نباید وارد این کار شوند.

سازمان هواپیما ناظر وکنترول کننده صنعت تعمیر ونگه داری هواپیماست که البته بازار کار وسیعی برای دانش آموختگان این رشته ندارد اما شرکت های حمل ونقل هوایی مثل آسمان،هما، کیش ایر وشرکت های تعمیر اساسی موتور وبدنه هواپیما مثل صنایع هواپیمایی ایران (سها )، هلی کوپتر ساز (پنهان)، هواپیما سازی ایران (هسا)و بعضی از شرکت هایی که کارهای جنبی در زمینه تعمیر و نگهداری موتور و بدنه هواپیما انجام می دهند، مراکزاصلی جذب دانش آموختگان این رشته هستند.

شماری از آن ها نیز با توجه به اطلاعات خوبی که در زمینه مکانیک و الکترو نیک دارند ،جذب کارخانه ها و شرکت های دیگر، مثل «ایران خودرو»، می شوند. در کل می توان گفت که هیچ یک از دانش آموختگان توانمند این رشته بیکاری نمی مانند.

تعامل شغلی این افراد با تکنسین های الکترونیک هواپیما، خدمه فرودگاهی و گاهی خلبان ها و عوامل پروازی است.

وظایف و مسئولیت ها

متخصص تعمیر و نگهداری به صورت کلی باید ایمنی پرواز را تامین کند؛ یعنی، تمامی قطعات و سطوح و سیستم های هواپیما رااز لحاظ فنی در وضعیت مطلوب وسلامت کامل نگه دارد. به طور کلی این وظایف را می توان برای او بر شمرد:

  • تعیین زمان مناسب برای بازرسی وبرطرف کردن عیوب هواپیما
  • عیب یابی وبرطرف کردن عیوب
  • اقدام به رفع مقطعی عیوب
  • تشخیص صلاحیت پرواز
  • تعیین مشخصات فنی قطعات وتهیه در خواست قطعات یدکی؛ متخصص تعمیر و نگه داری هواپیما تمام قطعات را که لازم است در ساعت های معین پرواز بازرسی شود، مورد بررسی قرار می دهد و اگر ایرادی پیدا کرده باشند، در صورت امکان تعمیر ودر غیر این صورت تعویض می کند . برنامه تعمیر و تعویض قطعات هواپیما به صورت منظم انجام می گیرد.

مطلوبیت های شغلی

این شغل به دلیل فنی وعملی بودن بسیار متنوع وجذاب است. همچنین اکثر دانش آموختگان این رشته وارد بازار کار می شوند. آن ها در صورت استخدام در محیط های نظامی و دولتی می توانند خانه سازمانی داشته باشند و از سربازی معاف شوند.

محدودیت های شغلی

رشته تعمیر ونگه داری هواپیما تنها از بین داوطلبان مرد دانشجو می پذیرد و حتی اگر دانشگاهی به آموزش زنان بپردازد،بازار کار برای آنان وجود نخواهد داشت. همچنین گاهی این افراد مجبور می شوند با کمترین امکانات و در زمان کوتاهی هوپیما را تعمیر و برای پرواز آماده کنند. به همین دلیل ،شغل آنان می تواند پر از فشار روانی و بسیار تنش زا باشد. افرادی که در قسمت خطوط هوایی کار می کنند، نوبت کاری شبانه دارند واین یکی دیگر از محدودیت های این شغل محسوب می شود. سر و صدای زیادی هم بخشی جدا نشدنی از این حرفه است.

اهمیت شغلی

امروزه مهمترین مسئله برای کارخانه های هواپیما سازی و شرکت های هواپیمایی، ایمن و مطمئن است . یکی از مهم ترین کارها در این زمینه ، کسب اطمینان از سلامت کامل بدنه ، موتور وسیستم های داخلی هواپیماست که توسط متخصصان تعمیر و نگه داری هواپیما انجام می گیرد. این شغل به خصوص در کشور ما اهمیت ویژه ای دارد؛ زیرا ما هنوز در زمینه ساخت هواپیما در حد مطلوبی نیستم و لازم است هواپیما های موجود را به بهترین شکل تعمیر و نگه داری کنیم. با توجه به نقش تعمیر و نگه داری هواپیما در سلامت پرواز و حفظ جان مسافران ، ضرورت این شغل مشخص می شوند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات  بیشتر می توانید به«دانشکده صنعت هواپیما »(وابسته به سازمان هواپیمایی)، مراجعه وبا استادان و دانشجویان صحبت کنید. مراجعه به نشریه های مربوط به هواپیمایی یا روابط عمومی سازمان های هوایی هم می تواند در شناخت این شغل به شما کمک کند.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *