کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

جنگل داری

جنگل داری

به مجموعه از علوم وفنون که به شناخت جنگل ها، زیستگاه ها و جانداران موجود در آن ها ونیز چگونگی بهره برداری و حفاظت ازآن ها می پردازند ، «جنگل داری» می گویند.

جنگل داری
جنگل داری

جنگل دار کیست؟

«جنگل دار»کسی است که کار حفاظت از جنگل و بهبود بخشیدن به آن، فراهم آوردن زیستگاه هایی برای حیات وحش،مهیا کردن مناطقی برای چرای دام ها ،تأمین چوب مورد استفاده برای ساخت وسایل  چوبی و سوخت و انرژی با حفاظت  منافع اقتصاد ی حاصل از جنگل وبوم شناسی آن را ، به عهد دارد.ویژگی های جنگل دار

 • به طعبیت علاقه مند است : جنگل دار به طبیعت و محیط زیست علاقه مند است وبا توجه به مشکلات موجود در آن این علاقه مندی را از دست نمی دهد.
 • نکته سنج، هوشمند وخلاق است: مهندسان جنگل داری باید از هوش وخلاقیت سرشاری برخوردار باشند تا بتوانند مشکلات محیط زیست را به خوبی و به درستی ببینند وراه حلی برای آن ها بیابند.
 • صبور پر تحمل است:صبر وتحمل لازمه این حرفه است تا بتوان به راحتی مشکلات فعالیت در محیط جنگل و عملیات میدانی را پشت سر گذاشت.
 • با دقت و دارای قدرت تجزیه و تحلیل است:درک مسائل طبیعی وبوم شناسی (اکولوژیک) ودقت کافی در حل مسائل جنگل به قدرت تجزیه و تحلیل بالایی نیاز دارد که جنگل داران باید از آن بهره مند باشند.

ورود به شغل

حداقل مدرک لازم برای ورود به این شغل «کاردانی تکنولوژی جنگل داری» است.رشته«کاردانی تکنولوژی جنگل داری» از رشته های نزدیک به گرایش جنگل داری(مهندسی منابع طبیعی )است. هدف این رشته آموزش افراد است که ضمن آشنایی کلی با مسائل جنگل ، در عمل بتوانند طرح های مرتبط با آن را پیاده کنند. در مقطع کارشناسی می توانید گرایش های جنگل داری، جنگل داری شهر ی، جنگل داری واکولوژی جنگل، مدیریت جنگل داری و پارک های جنگلی را انتخاب کنیدو تحصیلاتتان را تامقطع دکترا ادامه دهید.

پیشرفت شغلی

جنگل داری از جمله رشته هایی است که با کسب تجربه و بالا رفتن تحصیلات می توان در آن پیشرفت کرد.

فضایی شغلی

فعالان این رشته اغلب در جنگل ها و نواحی ای که پوشش های گیاهی مختلف دارند،کار زندگی می کنند؛ پس باید آمادگی جسمی لازم را داشته باشند. این افراد بنا به گرایش و مکان استخدامی تعاملات حرفه ای متفاوتی دارند . کارشناسان دیگرشاخه های منابع طبیعی ،مهندسان راه وکارکنان اداری بخش های مختلف سازمان ها مانند محیط زیست ، اداره برق و راه وترابری از جمله افرادی هستند که جنگل داران با آن ها در ارتباط اند . وزارت جهاد کشاورزی ،سازمان جنگل ها و مراتع کشور،موسسات تحقیقاتی منابع طبیعی ، مراکز دولتی دیگر از قبیل وزارت آموزش پرورش ،کشاورزی ،فرهنگ و آموزش عالی،شهرداری ها، سازمان پارک ها و فضای سبز ، سازمان محیط زیست ، طرح های جنگل داری خصوصی ، شرکت های بهره برداری از جنگل ها، دانش آموختگان این رشته را جذب می کنند.

وظایف و مسئولیت ها

 • طراحی ، محاسبه و تهیه طرح های جنگل داری (در مساحت های مختلف به صورت مجزا یا طراحی طرح های جنگل داری در داخل یک حوضه آبخیز)
 • طراحی، محاسبه و اجرای راه و جاده های جنگلی شامل مسیریابی ،پیاده کردن مسیر و زیر سازی جاده ها
 • برنامه ریزی،هدایت واجرای امور مربوط به حفاظت ،احیا وبهره برداری اصولی ازجنگل های کشور
 • انجام دادن کارهای نقشه برداری که در کارهای را سازی وتهیه نقشه های دقیق جنگلی برای محاسبات و طراحی مورد نیازاست؛
 • شرکت در طرح های تحقیقاتی مراکز علمی و موسسات پژوهشی کشور
 • طراحی و تهیه ،نظارت و اجرای طرح های جنگل در مناطق معتدل ،خشک و نیمه خشک
 • طراحی و احداث نهالستان های موقت ودائمی جنگل و تولید انبوه نهال ومکان یابی مناطق تولید بذر و تهیه بذر های جنگلی ورفع نیاز نهالستان های جنگلی
 • تهیه، محاسبه و اجرای طرح های آمار برداری و اندازه گیری از جنگل ها.

مطلوبیت های شغلی

بسیاری از ما دوست داریم در محیط های طبیعی فعالیت کنیم.جنگل داران این هیجان  را همواره تجربه می کنند.

محدودیت های شغلی

فعالیت های میدانی گاهی ممکن است مشکلاتی نیز داشته باشد: مثل دوری از امکانات و زندگی شهری . مشکلات هماهنگی با ارگان های مختلف برای طرح ها و کمبود قوانین حمایت کننده ، از دیگر  محدودیت های این شغل  محسوب  می شوند.

اهمیت شغلی

اگر نیروی انسانی برای جنگل داری تربیت  نشود،عوامل  طبیعی  وانسان  جنگل ها را از بین  خواهند برد. جنگل ها منابع طبیعی   تجدید شونده هستند؛ آن ها چوب مورد نیاز انسان  را تأمین  و آلودگی های هوا را پالایش می کنند . علاوه بر این افزایش ذخایر آبی ،جلو گیری از فرسایش ،تولید اکسیژن و ایجاد قطب های تفریحی و گردشگری از دیگر  خواص جنگل  هاست . جنگل ها محیط زیست سالمی نیز برای فعالیت های اقتصادی و اجتماعی  فراهم می کنند . فعالیت های کشاورزی  صنعتی و اجتماعی با  این رشته در ارتباط اند و به طور مستقیم و غیر مستقیم ازآن سود می برند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

با مراجعه به وبگاه انجمن جنگل بانی  ایران به نشانی www.isaforestry.ir اطلاعات  مفیدی به دست می آورید . می توانید با دانشجویان و استادان این رشته هم گفت وگو کنید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

استراتژی

دانلود فایل پی دی اف استراتژی

دانلود فایل استراتژی   http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل ۱.pdf http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل دوم.pdf http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل سوم.pdf  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *