کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

جوش کاری

جوش کاری

به دانش وفن اتصال قطعات فلزی و غیر فلزی برای ساخت قطعات  بزرگ ماشین آلات صنعتی ، اسکلت های مخازن تحت فشار،پل های عظیم و…«جوش کاری» می گویند. انواع جوش کاری عبارت اند از:جوش قوس الکتریکی، نقطه جوش، جوش کاری فلزات رنگین ، لحیم کاری، به طریقه برق و گاز،جوش کاری وبرش کاری درزیرآب،انواع جوش کاری مدرن در صنایع نظامی،و جوش کاری پلاستیک

جوش کاری
جوش کاری

جوش کار کیست؟

«جوش کار» کسی است که به روش های مختلف جوش کاری وبه کمک دستگاه های آن، درورق های پروفیل و لوله های تغییراتی به وجود می آورد. اوبا این کار به ساخت وسایل حمل و نقل ،لوازم منزل، تجهیزات صنعتی وسایر سازه های  فلزی که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.کمک  می کند.

ویژگی های جوش کار

 • دقیق و با حوصله است : جوش کاری کار ظریف و دقیقی است و اگر سرعت جوشکارزیاد باشد ،ممکن است جوش ها عیب هایی پیدا کنند. بنابراین باید جوش کاری را با حوصله و دقت انجام داد.
 • خلایق و مبتکر است : جوش کار با ابتکار عمل خود می تواند در زمان و هزینه کار صرفه جویی کند و کار جدیدی ارائه دهد.
 • خستگی ناپذیر است : افرادی که به این کار رو آورند، باید توانایی کار در شرایط دشوار را داشته و از استقامت بدنی مناسبی بر خوردار باشند.

ورود به شغل

یکی از راه های ورود به شغل تحصیل در رشته جوش کاری در هنرستان های کارو دانش است.اگر علاقه مند به ادامه تحصیل هم باشید،پس ازاخذ مدرک دیپلم در آزمون های دوره کاردانی پیوسته دانشگاه های کشور در رشته های کاردانی جوش کاری یا کاردانی صنایع فلزی شرکت می کنید. رشته جوش کاری در هنرستان بیشتر به صورت عملی آموزش داده می شود؛ بنابراین ،برای دانش آموزانی که به کارهای عملی علاقه مندند ،رشته مناسبی است. از طرف دیگر ، دانش آموزان ریاضی و فیزیک علاقه مند به این شغل می توانند رشته کاردانی فنی مکانیک با گرایش جوشکاری را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. رشته های مهندسی مکانیک ومهندسی مواد نیز نزدیکی زیادی به این شغل دارند و یکی از گرایش های آن ها در مقطع کارشناسی ارشد، جوش کاری است.

دانش آمو ختگان رشته جوش کاری هنرستان ها می توانند در شرکت های وابسته به نفت ، گاز پتروشیمی ،صنایع خودرو سازی کشتی سازی ،ساختمان سازی های فولادی کار کنند. این افراد اگر تحصیلات دانشگاهی داشته باشند، می توانند در صنعت به عنوان تکنیسین و بازرس جوش مشغول به کار شوند. علاقه مندان به خود اشتغالی هم با مقداری سرمایه یا با استفاده از وام های خود اشتغالی  می توانند برای خود کارگاه راه بیندازند. آن ها هر چه سرمایه بیشتری داشته باشند ، می توانند این سرمایه بیشتری داشته باشند، می توانند این کار را با وسعت بیشتری انجام دهند وبرای کارخانه های مختلف قطعات کوچک وبزرگ تولید کنند.

پیشرفت شغلی

ادامه تحصیل ،گذراندن دوره های آموزشی کوتاه و بلند مدت و داشتن سابقه کاری در ارتقای شغلی جوش کاران تاثیر گذار است.

فضای شغلی

با توجه به زمینه کاری گسترده و متنوعی که برای این شغل وجود دارد،شاغلان در آن ممکن است در محیط های متفاوتی مشغول به کار شوند؛ زیرا در هر موسسه تولید و صنعتی یک کارگاه جوش کاری وجود دارد. لازم است بدانید تمام کسانی که وارد این شغل می شوند، کار جوش کاری انجام نمی دهند بلکه ممکن است مسئول نظارت یا بازرسی کار باشند و در این صورت در محیط ادری مشغول به کار خواهند شد . به طور کلی این افراد اغلب در محیط های صنعتی و شلوغ و پر سر صدا کار می کنند.  تعدادی از اموختگان  رشته جوش کاری  می توانند در آنجا مشغول به کار شوند عبارت اند  از:

۱-موسسات تولیدی و صنعتی بزرگ مانند شرکت نفت ، شرکت گاز ، شرکت پتروشیمی ، ماشین سازی اراک ،ماشین سازی تبریز ،شرکت ایران خوردو و شرکت هایی از این قبیل

۲- شرکت ها و کارخانه های سازنده قطعات صنعتی مانند قطعات خودرو ، تجهیزات و اشین آلات کشاورزی لوازم خانگی و موسساتی از این دست

۳- کارگاه های کوچک وبزرگ تولیدی ازقبیل کار گاه های در و پنجره سازی آهنی و آلومینیمی، لوله کشی شوفاژ و حرارت مرکزی ، لوله کشی گاز خانگی و تجاری ، ساخت انواع  کابینت، میز تحریر ، کمد و فایل ، جوش کاری و صاف کاری انواع خودرو ها جوش کارها با شرکت های سازنده دستگاه های جوش و الکترود و همچنین مهندسان  متالوژی ، سازه و گرایش های مختلف مکانیک در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت ها

 • آشنایی کامل با فلزات مختلف
 • آماده کردن قطعاتی که باید جوش داده شوند
 • تشخیص آمپراژ مناسب برای دادن قطعات به یکدیگر و تنظیم درجه جوش کاری
 • پاک و صاف کردن قسمت های جوش خورده
 • توانایی انجام دادن جوش کاری به روش های مختلف مانند جوش کاری برق، جوش کاری گاز اکسی استیلن ،جوش کاری ارگون، جوش کاری CO2 ( این روش برای فلزات سخت افلزات  سخت و غیر غیر سخت در تمامی ضخمات  ها مورد استفاده قرار می گیرد.)
 • کنترل کمی و کیفی فرایند های جوش کاری در پروژ ه های مختلف
 • بازدید از عملکرد دستگاه های جوش کاری  و کسب  اطمینان از درستی آن
 • تفسیر  نقشه ها و کروکی های مهندسی و پیاده کردن آن ها در پروژه های جوش کاری.

مطلوبیت های شغلی

از آنجا که مراکز  صنعتی همواره به نیروهای ماهر جوش کار نیازمندند، این افراد  دغه دغدغه ای در مورد کار ندارند و بازار کارشان همیشه خوب است . از طرف دیگر ،جوش کاری جزو مشاغل فنی است وبرای افراد علاقه مند به این گونه مشاغل ، شغل مناسبی به حساب می آید .بسیاری از جوش کاران معتدند که خلق و تولید یک محصول ، کار زیبایی است و همین باعث علاقه مند شدن آن ها به این کار شده است.

محدودیت شغلی

یکی از آسیب های این شغل ابتلای افراد به بیماری های ریوی به دلیل تنفس هوای آلوده و مشکلات بینایی در اثر انجام  دادن مداوم عملیات جوش کاری است. البته این آسیب به کسانی  وارد می شود که به طور مداوم کار جوش کاری انجام می دهند و کار گر جوش کاری محسوب می شوند . همچنین  باید بدانید که این حرفه تا حدی خشن  است و به روحیات خاصی نیاز دارد.

اهمیت شغلی

جوش کاری از بدیهی ترین و ضروری ترین فرایند های تولید صنعتی است و باید به صورت تخصصی و با ضریب اطمینان بالا انجام گیرد  از خطر گسستگی و انفصال  در این تولید ات جلو گیری شود . به دلیل نیازی که صنایع گوناگون ساختمانی ، دریایی ، هوایی خودرو سازی و… به این دانش و فن دارند. جوش کاری در کشور ما اهمیت خاصی برخوردار  است.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات می توانید با شاغلان این شغل صحبت کنید یا با مراجعه به دانشگاه های که این رشته به صورت تخصصی در آن ها تدریس می شود ،با دانشجویان و استادان این رشته به گفت و گو بپردازید .همچنین می توانید به کنگره ها و نمایشگاه های جوش که در ایران  برگزار می شود ، مراجعه کنید و از نزدیک با این شغل و شاغلان آن آشنا  شوید . با مراجعه به وبگاه مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران به نشانی www.iwrec.co.ir هم اطلاعات خوبی به دست می آورید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *