کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

خدمات مجالس

خدمات مجالس

به برنامه‌ریزی و برگزاری جشن تولدها، عروسی‌ها، عزاداری‌ها، همایش‌ها و سمینارها و ارائه خدمات همچون تهیه غذا، تهیه میزوصندلی و ظرف، گل‌آرایی، پرده آرایی، فیلم‌برداری، عکاسی، موسیقی و نورپردازی برای این‌گونه مراسم، «خدمات مجالس» می‌گویند.

مجری خدمات کیست؟

«مجری خدمات مجالس» کسی است که بعد از مشاوره دادن به مراجعه‌کننده و بستن قرارداد با وی، کار هماهنگی خدمات مختلف را انجام می‌دهد.

ویژگی‌های مجری خدمات مجالس

  • مسئولیت‌پذیر است: این کار شغل بسیار حساسی است؛ چراکه بسیاری از مراسم تنها یک‌بار برگزار می‌شود وبرای مشتری بسیار مهم است که با توجه به هزینه پرداخت‌شده، بهترین خدمات را دریافت کند. پس، مجریان خدمات مجالس باید این نیاز را درک کنند و کار خود را به نحو احسن انجام دهند.
  • صبور آرام است: گاهی ممکن است اتفاق پیش‌بینی‌نشده‌ای بیفتد. در این مواقع، مجری خدمات مجالس کسی که باید اوضاع را آرام و کنترل کند.
  • خلاق و مبتکر است: به دلیل رقابت زیادی که در این کار وجود دارد. مجریان باید خلاق باشند و مدام در کار خود تنوع ایجاد کنند. آن‌ها همچنین باید اطلاعات خود را به‌روز نگه‌دارند.
  • مردم‌دار و مشتری مدار است: مجریان خدمات مجالس برای رضایت مشتری و حفظ منافع خود و مراجعه‌کننده باید همواره تمام جوانب کارها را بسنجند و البته بهترین برخورد را با مشتریان داشته باشند.

ورود به شغل

برای این کار تحصیلات و حتی دوره‌های آموزشی خاصی وجود ندارد. البته هرکدام از خدماتی که گروه‌های خدمات مجالس ارائه می‌دهند، به‌تنهایی می‌تواند دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت و بلندمدت و حتی دانشگاهی داشته باشد؛ مانند عکاسی, فیلم‌برداری، آشپزی و گل‌آرایی. این کار در آغاز به سرمایه و امکانات مالی و تبلیغات نیاز دارد.

پیشرفت شغلی

ارتقای شغلی در این حرفه بر مبنای شناخته شدن بیشتر و بالا رفتن تعداد مشتری‌هاست. درنهایت، افزایش سرمایه می‌توان بر تعداد شعبات یک مرکز افزود و حتی شهرهای دیگر شعبه افتتاح کرد.

فضای شغلی

محیط کاری اغلب این افراد یک دفتر کاری است که مشتری‌ها به آنجا مراجعه می‌کنند و بعد از دادن سفارش کار و مشاوره به امضای قرار دادن می‌پردازند. چیدمان این‌گونه دفترها در جذب مشتری تأثیرگذار است. همچنین باید این امکان وجود داشته باشد که مراجعه‌کنندگان نمونه‌هایی از خدمات این موسسه‌ها را به‌صورت فیلم یا عکس مشاهده کنند.

مجریان خدمات مجالس با اعضایی گروه یعنی عکاس، فیلم‌بردار، گروه موسیقی و نورپردازی، پرده آرا و گل‌آرا، رانندگان ماشین‌های حمل بار، گروه مهمان‌داران برای پذیرایی و ارائه خدمات و نیز آشپزها در ارتباط است.

وظایف و مسئولیت‌ها

  • پاسخ‌گویی به مشتری و معرفی خدمات پ
  • ارائه نمونه کار
  • مشاوره برای چگونگی برگزاری مراسم
  • هماهنگی بین اعضای گروه‌های مختلف
  • برآورد هزینه‌ها و تعیین چگونگی پرداخت آن‌ها.

مطلوبیت‌های شغلی

این شغل مانند بسیاری از مشاغل آزاد ازنظر زمانی شمارا محدود نمی‌کند. به این معنا که ساعت کاری شما به خودتان بستگی دارد و حتی گاهی می‌توانید این کار را از منزل یا از راه دور رهبری کنید. این کار به دلیل تنوع زیادی که دارد، بسیاری مفرح و شاد است و هیچ‌گاه شمارا خسته نمی‌کند.

محدودیت‌های شغلی

در کشور ما در بعضی از ماه‌های سال مراسم عروسی و انواع دیگر جشن‌ها برگزار نمی‌شود؛ مانند محرم و صفر یل ماه رمضان ارائه‌دهندگان خدمات مجالس، در این ماه‌ها کار کمتری برای انجام دادن دارند. در مواردی، فشاری روانی برآن ها زیاد است و گاهی کارهایشان طبق پیش‌بینی جلو نمی‌رود؛ درحالی‌که آن‌ها مسئول آبروی مردم و برگزار هر چه‌بهتر مراسم هستند وبه همین دلیل فشاری زیادی را تحمل می‌کنند.

اهمیت شغل

در ایران مانند بسیار کشورهای دیگر رسومی وجود دارد که مردم به آن‌ها پایبندند و برای هر چه‌بهتر برگزار این‌گونه مراسم مربوط به آن‌ها تلاش می‌کنند. امروز به دلیل بالا رفتن مشغله‌ها، بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند برگزاری این‌گونه مراسم را بر عهده کسانی بگذارند که آشنایی بیشتری با آن‌ها دارند. این موضوع اهمیت وجود چنین مشاغلی را مشخص می‌کند.

منابع برای کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر باید به صاحبان این شغل مراجعه کنید و از نزدیک باکار و حرفه آن‌ها آشنا شوید.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *