کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

خیاطی

خیاطی

به حرفه دوخت پارچه که منجربه تولید به تولید لباس، پرده ملحفه و… می شود،«خیاطی»می گویند.

خیاط کیست؟

«خیاط»به کسی گفته می شود که بر اساس سفارش مشتری ونیاز او،با رسم الگو پارچه را برش بدهد و چیزی بدوزد.

ویژگی های خیاط

  • با ذوق وسلیقه است:خیاط می داند که هر رنگ و مدل لباسی به مشتریانش می آید. او تلاش می کند تا بهترین و زیبا ترین لباس ها را به مشتریان تحویل بدهد.
  • با صبر و حوصله است:این شغل ریزه کاری های فروانی دارد. خیاط ها شاید مجبور باشند چند بار یک الگو را بشکند ،لباس را کوک بزنند یا آن را بشکافند.
  • رابط اجتماعی خوبی با مشتری ها دارد:از آنجا که خیاط با مردم سر کار دارد،رابطه خوبش با مشتری ها می تواند در موفقیت او تاثیر گذار باشد . طبیعی است که مشتری ها یک خیاط خوش برخورد را بیشتر می پسندند.

ورود به شغل

در هنرستان ها رشته هایی همچون«طراحی دوخت »،«خیاطی و دوخت های تزیینی»،«خیاطی لباس زنان »،«خیاطی لباس مردانه»و خیاطی لباس عروس»آموزش داده می شوند.در دانشگاه نیز رشته ای به نام «طراحی لباس» وجود دارد.اما بعضی ها با گذراندن دوره هایی که در آموزشگاه های خیاطی ،در این دوره ها نازک دوزی ضخیم دوزی ،دوخت لباس شب و لباس بچه گانه ،طراحی لباس و… را یاد می گیرند. و مدرک مربوط به خانم هاست و آقایان معمولا با کار کردن در کار گاه ها یا مغازه های خیاطی وبه صورت استاد و شاگردی مهارت های لازم را به دست می آورند(تعداد آموزشگاه های خیاطی ویژه آقایان بسیار محدود است.)

پیشرفت شغلی

شما ممکن است بعد از چند سال آن قدر در خیاطی حرفه ای شوید که دلتان بخواهد آموزشگاه خیاطی دایر کنید در این صورت باید علاوه بر گرفتن تاییدیه از وزارت کار برای مکان آموزشگاه ، در آزمون مربیگری شرکت کنید و پس از قبولی در این آزمون ، آموزشگاه تاسیس کنید. با تمام این ها در این شغل تجربه حرف اول را میزند؛هرچه بیشتر تجربه پیدا کنید ،بیشتر موفق می شوید.

فضایی شغلی

اگر دلتان می خواهد از آن خیاطی هایی باشید که جای مستقلی دارند ،باید شرایط لازم برای اجاره کردن یا خرید یک مغازه را داشته باشید . در غیر این صورت ، محل کار شما در خیاط خانه ها یا کارگاه های تولید پوشاک خواهد بود . در تولیدی های هر کس وظیفه خاصی رابر عهده می گیرد وبا ابزار خاصی کار می کند . در این کارگاه های کار خیاطی به صورت «سری دوزی» انجام می شود (یعنی آن ها لباس های یک شکل و یک اندازه می دوزند و حق اعمال سلیقه ندارند). خیاط ها علاوه بر همکاران خود با خراز ها، پارچه فروش ها و اتو شویی ها در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت ها

  • مشتری ها را برای تهیه پارچه مناسب با مدل مورد نظرش راهنمایی می کند.
  • با دقت به سفارش مشتری گوش می دهد و مطابق میل و سلیقه او عمل می کند.
  • اندازه گیری ،کشیدن الگو ،برش پارچه ،دوخت واتو کشی ودر مواردی تغییر و تعمیر لباس های آماده به سفارش مشریان بر عهده اوست.
  • تحویل سالم لباس به مشتری و خوش قولی از وظایف اصلی یک خیاط است (مردم به خیاط هایی که به قول خود عمل می کنند و سفارش مشتری را سر وقت به او تحویل می دهند ،اعتماد دارند )فراموش نکنید که جلب اعتماد مردم بزرگ ترین سرمایه یک خیاط است

مطلوبیت های شغلی

خیاطی از جمله مشاغلی است که در خانه هم می توان به آن پرداخت و به امکانت زیادی نیاز ندارد. پس بسیاری از خانم ها می توانند آن را به عنوان شغل خود انتخاب کنند.

محدویت های شغلی

در این شغل سلامت جسمانی مانند سلامت بینایی و کمر مهم است و بر اثر کار زیاد ، ممکن است این سلامت به خطر بیفتد.

اهمیت شغلی

انسان ها همیشه به لباس نیاز دارند و خیاط کسانی هستند که این نیاز رفع می کنند . لباس می تواند نشانگر شغل ودرجه اجتماعی افراد باشد. ما برای حضور در مکان های مختلف به لباس های متفاوتی نیاز داریم . از طرف دیگر ،دین اسلام ما را به پوشیدن لباس آراسته سفارش کرده و خیاط کسی است  که می تواند به ما در رسیدن به این آراستگی کمک کند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

می توانید مجلات خیاطی را بخوانید و سوال های خود را با کارشناس آن ها در میان بگذارید . به آموزشگاه های خیاطی ، کار گاه های تولیدی پوشاک و اتحادیه  صنف خیاطان هم سری بزنید. اگر بازم هم جواب سوال هایتان را پیدا نکرده ، به وزارت کار و امور اجتماعی مراجعه کنید.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *