صفحه نخست / مقالات / آموزشی / در مصاحبه های استخدامی چه سوالهایی را نباید پرسید.
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

در مصاحبه های استخدامی چه سوالهایی را نباید پرسید.

وقتی شما به یک جلسه مصاحبه شغلی دعوت می شوید، یعنی شما شخصی هستید که در مراحل اولیه انتخاب شده اید. و اکنون زمان این است که برای جلسه نهایی و نتیجه گیری از تلاش خود، مصاحبه ای را با مدیریت خود داشته باشید.

ورود به مرحله‌ی مصاحبه‌ی شغلی، یعنی به موفقیت نزدیک شده‌اید. پس از آنکه گام‌های صحیحی را برای یافتن شغل برداشتید، از یک شماره‌ی ناشناس، تماسی دریافت می‌کنید و به مصاحبه شغلی دعوت می‌شوید. این همان فرصتی است که شرکت مورد نظر در اختیارتان گذاشته تا شخصا با شما رو در رو صحبت کند و ببیند که آیا شما از همه لحاظ برای کار کردن در آنجا حائز صلاحیت هستید یا خیر؟

 در-مصاحبه-های-استخدامی-چه-سوالهایی-را-نباید-پرسید- kasbokareshoma.com-In-interviews-the-job-what-you-should-questions-asked
مصاحبه‌های شغلی، که اغلب به عنوان نوعی دعوت به بازجویی محسوب می‌شود، هم‌چنان در شرکت‌ها، اهمیت بالایی دارد؛ اما در واقع، مصاحبه‌های شغلی فرآیندی برای شناخت بیشتر از شما، به عنوان کارمند احتمالی آینده محسوب می‌شود البته به شرط این‌که از پرسیدن برخی سوالات اجتناب کنید.
وقتی خود را برای مصاحبه‌ی شغلی آماده می‌کنید، تمرکز روی برخی سوالاتی که باید بپرسید را فراموش نکنید. برخی سوالات به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید آیا اصلا تمایلی برای کار کردن در این محل را دارید یا خیر، در حالی که برخی سوالات هم ممکن است باعث شود تا فرد مصاحبه‌کننده به راحتی روی نام شما قلم قرمز بکشد و به دنبال داوطلب بعدی برود. در ادامه، به ۵ سوالی که در مصاحبه‌ی شغلی باید از پرسیدن آن اجتناب کنید، اشاره می‌کنیم.

در-مصاحبه-های-استخدامی-چه-سوالهایی-را-نباید-پرسید- kasbokareshoma.com-In-interviews-the-job-what-you-should-questions-asked

چند سوال وجود دارد که در زمان مصاحبه هرگز نباید پرسیده شود:

درباره حقوق و مزایا نپرسید.
درست است که برای شما کار و انگیزه مالی خیلی مهم است اما خوددار باشید و در جلسه مصاحبه سعی کنید حرفی از حقوق و مزایای خود به میان نیاورید. اجاره بدهید کارفرما در زمان مناسب درباره آن صحبت کند. حتی اگر صحبت کارفرما طبق نظر شما نیست، سکوت کنید. وارد بحث نشوید. کافی است بعد از مدتی توانایی خود را اثبات کنید. مطمئن باشید بعد از مدتی که برای اثبات خود به مجموعه و کارفرما وقت گذاشته اید، می توانید شما شرایط ایده آل خود را تعیین کنید.
چه زمانی سوابقم را می خواهید؟
این سوال، یکی از سوالات بی‌خطر است که اغلب ما در پایان یک مصاحبه‌ی شغلی می‌پرسیم اما ممکن است این‌گونه تعبیر شود که برای به‌دست آوردن این شغل بیش از حد مشتاق هستید یا اینکه چیز مشکوکی درباره ادعاهای شما وجود دارد که نگران هستید به آن پی ببرند. بنابراین، اگر از صحت مدارک و ادعاهای خود مطمئن هستید، نباید نگرانی نسبت به کنترل کردن آنها توسط کارفرمای احتمالی خود داشته باشید. آنها هر زمانی که آمادگی داشته باشند، از شما درخواست مدارک خواهند کرد و در فرصت مقتضی نسبت به بررسی آنها اقدام می‌کنند. پس اگر می‌خواهید سوال هوشمندانه‌ای در این رابطه بپرسید، بگویید: «بسیار خوب! مرحله‌ی بعدی چیست»؟

کار من دقیقا چیه؟
مبادا این سوال را بپرسید. این یعنی اینکه شما اصلا اعتماد به نفس ندارید. هر چه به شما بگویند مثل یک ربات فقط قادر به انجام آن هستید. در حالیکه، مصاحبه شغلی مانند نخستین قرار برای ازدواج است. بنابراین باید اعتماد به نفس داشته و خودتان را باور کنید. البته این اعتماد به نفس نه باید خیلی بالا باشد و نه خیلی کم؛ هم چنین، نباید پس از انجام مصاحبه، از مصاحبه کننده بپرسید که «چطور بودم»؟ این سوال باعث می شود که وی فکر کند شما نقش بازی کرده اید. اگر فکر می کنید که نیاز هست درباره نحوه انجام مصاحبه سوالی بپرسید، بهتر است سوال خود را به نحو دیگری مطرح کنید. مثلا بپرسید: آیا پیش زمینه ای از اطلاعاتی که باید درباره توانایی های خود ارائه کنم دارید؟ اگر پاسخ وی منفی بود، این بدان معناست که احتمالا همه چیز خوب پیش می رود و اگر جواب آنها مثبت بود، آنها خواسته خود را شرح داده و از شما می خواهند از توانایی ها و قابلیت های خود دفاع کنید.

در-مصاحبه-های-استخدامی-چه-سوالهایی-را-نباید-پرسید- kasbokareshoma.com-In-interviews-the-job-what-you-should-questions-asked

چه روزهایی تعطیلیم؟
تصور کنید شما صاحب یک کارگاه کوچک پوشاک هستید. می خواهید نیروهای خود را استخدام کنید. می دانید که در بعضی از زمان ها نیاز به این هست که کارمندان و نیروهای خدماتی شما بیش از وقت اداری در کارگاه باشند. اما برای استخدامی آنها ، شرط حضور بیش از اندازه از ساعت کاری هم نگذاشته اید. وقتی به کارکنان تان اعلام می کنید که امروز باید اضافه کار بمانند، واکنش آنها چیست؟ مطمئنا خیلی از افراد از شنیدن این جمله خوشحال نمی شوند.

حال موضوع را سخت تر ببینید. شما به عنوان صاحب همان کارگاه کوچک، در حال استخدام نیروی جدید هستید و او از شما می پرسد؛ چه روزهایی تعطیل هستند؟
می بینید این سوال چقدر آزار دهنده است! هرگز یک کارفرما نیرویی را استخدام نمی کند که از همان لحظه ی نخست به فکر تعطیلی های کاری و استراحت باشد. پس خوددار باشید. از پرسیدن این سوال پرهیز کنید. اگر قصد دارید در مصاحبه استخدامی خود قبول شوید. موفق باشید.

علیرضا جعفری

مشاور و مدرس کسب و کار در بندرعباس
مدیر وب سایت کسب و کار شما

نظر شما درباره «در مصاحبه های استخدامی چه سوالهایی را نباید پرسید.» چیست؟ منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *