صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / در مورد ارزش افزوده بیشتر بدانیم
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

در مورد ارزش افزوده بیشتر بدانیم

یکی از موارد مهمی که طی سال های اخیر برای مودیان مالیاتی دنیایی از مشکلات را ایجاد کرده همین موضوع مالیات بر ارزش افزوده است که ظاهرا با توجه به حساسیت موضوع و عدم احاطه و تسلط اکثر مودیان مالیاتی به این نوع از مالیات، خسارت های سنگینی برای ایشان داشته است.


اهمیت تاریخ ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

به تاریخ ارسال اظهارنامه خیلی دقت کنیم و ارسال اظهارنامه را به روز آخر موکول نکینم.

سعی کنیم هر زمان موارد مربوط به ماده ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر یعنی گزارش خرید و فروش که در ادامه خواهد آمد را بسیار مهم دانسته و اعداد اظهارنامه و گزارش را حتی الامکان یکسان ارائه نماییم.

فاکتورهای مربوط به خرید و فروش را حتما بصورت فرم نمونه ارائه شده توسط اداره دارایی تهیه کنیم و برای بحث تخفیفات از نامه نگاری خودداری و این مقوله را در فاکتورها منعکس کنیم. حتما مدارک مربوط به انبارهای مجموعه که تطبیق صحت موارد کاری است را بصورت منظم و مرتب در دست انجام قرار دهیم و در طول سال بارنامه های لازم را فراموش نکنیم.

به گونه ای عمل کنیم که نیاز به ارسال اظهارنامه اصلاحی نداشته باشیم و از هیچ فاکتوری که در آن ردیف مالیات و عوارض ارزش افزوده وجود دارد به راحتی نگذریم. هر فاکتوری بخصوص در امر هزینه داریم اگر مکلف به پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده در آن شده ایم بدون هیچ تعارفی از صادر کننده، اطلاعات کامل و فاکتور رسمی بخواهیم و آن را در سر فصل مربوطه منعکس کنیم.

حتما مدارک مربوط به انبار های مجموعه که تطبیق صحت موارد کاری است را بصورت منظم و مرتب در دست انجام قرار دهیم و در طول سال بارنامه های لازم را فراموش نکنیم. در امر حسابداری نیز فردی مسلط در این بخش را استخدام و برای این موضوع و گزارش خرید و فروش فصلی وسایر موارد از همین فرد استفاده کنیم.تا در ارسال تمامی گزارشات دولتی در طول سال به مشکلی بر نخوریم.

در مجموع اگر بتوانیم چند دوره این مقوله را منظم پیش ببریم در ادامه نیز  به راحتی خواهیم توانست از رسیدگی های حوزه مالیاتی مربوطه با سربلندی در آمده و در برخی موارد از سازمان مالیاتی طلبکار هم باشیم.

تنظیم کدینگ حسابداری و سر فصل منظم در حساب های مربوطه برای هر فصل از سال را بسیار ضروری دانست و برای بخشودگی ها نیز هر زمان بخشنامه ای آمد باید نهایت استفاده را برد. اما در مورد گزاراشات خرید و فروش فصلی یا همان ماده ۱۶۹ مکرر به اطلاع میرساند که: 

یکی از اساسی ترین موارد در امور حسابداری شرکت ها در حال حاضر، تنظیم و ارسال گزارش خرید و فروش فصلی یا همان ماده ۱۶۹ مکرر می باشد که در برخی شرکت ها و برای بعضی مدیران عامل، محل جنگ اعصاب شده است و بخصوص در زمان رسیدگی یکباره گروه رسیدگی چندین و چند صفحه را ارائه و تقاضا می کند. شماره اسناد مربوطه را در همان گزارش درج کنند و به دلیل استرس زمان رسیدگی به دفاتر و اسناد شرکت ها برای حسابداران جوان و عدم پاسخگویی فوری به موضوع، ظاهر قضیه بسیار سخت جلوه داده می شود،‌بهتر است فردی در هر مجموعه برای تنظیم اظهارنامه ارزش افزوده و گزارش خرید و فروش تعیین شود تا بتواند با تنظیم دقیق اعداد و ارقام، اختلافی را برای هر دو گزارش نداشته باشیم.

ضمن اینکه باید بدانیم جرائم مربوط به این گزارش به راحتی بخشوده نمی شود و بنابراین حتما در زمان مقتضی نسبت به ارسال آن اقدام کنیم. قبل از ارسال گزارش حتما از اطلاعات خریداران و فروشندگان کاملا مطلع شوید و بدون داشتن اطلاعات مکتوب و رسمی به شنیده ها توجه نکنید.

توجه دقیق و کافی به بخش نامه ها و تغییرات روزمره در امر برنامه نرم افزاری وزارت امور اقتصاد دارایی را ضروری بدانیم و خود را با آن تطبیق دهیم چرا که سازمان امور مالیاتی، تمام تلاش خود برای یکپارچه سازی سیستم مالیاتی کشور را، بدون توجه به عدم آموزش مودی مالیاتی و مشکلات اصناف و افراد مشاغل مرطبت به کار بسته و تمام هزینه را در نهایت از کیسه همین مودیان مالیاتی تامین خواهد کرد.

در مجموع علاوه بر اینکه امیدوارم روزی قوانی مالیاتی برای تمامی مودیان بصورت یکسان پیاده شود و معافیت های بی مورد برای طبقات خاص برداشته شود و آموزش های لازم توسط دولت قبل از صدور برگ تشخیص و جرائم به مودی داده شود و همه در برابر قانون ملزم به ارائه اسناد و مدارک باشند.

تاکید می کنم هیچ کدام از مودیان مالیاتی در هر گروه، برای این گونه موارد و گزارشات خود را در مقابل گروه رسیدگی ضعیف نشان نداده و با قدرت تمام کار را به انجام و از زحمات خود تمام قد دفاع کنند تا خسارت های زلزله های مالیاتی توسط عزیزان ادارات امور مالیاتی در مجموعه خود را به کمترین میزان برسانند.

اهم مواردی که در قانون مالیات و ارزش افزوده مورد اهمیت خاص می باشند:

۱- طبق ماده ۱۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده،‌ هر سال مالیاتی به چهار دوره مالیاتی تقسیم می شود.

۲- طبق ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده، محصولات کشاورزی و فراوری نشده و دام و طیور زنده و آبزیان و زنبور عسل و نوغان،‌ انواع کود و سم و بذر و نهال و آرد خبازی و نان و گوشت و قند وشکر و برنج و حبوبات و سویا و شیر و پنیر و روغن نباتی و شیر خشک مخصوص تغذیه کودکان و کتاب و مطبوعات و دفاتر تحریر و انواع کاغذ چاپ و کالاهای اهدایی دولتی و کالاهای همراه مسافر تا سقف معین و اموال غیر منقول و انواع دارو و لوازم مصرفی درمانی و خدمات درمانی و خدمات مشمول بر مالیات بر در آمد حقوق و خدمات بانکی  و حمل و نقل عمومی و فروش فرش دست بافت و خدمات پژوهشی و خوراک دام و طیور و رادار و تجهیزات، از این قانون معاف هستند.

۳- طبق ماده ۱۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده، نرخ مالیات بر ارزش افزوده سیگار و محصولات دخانی ۱۲ درصد و بنزین سوخت هواپیما ۲۰ درصد می باشد.

۴- طبق ماده ۲۱ قانون مالیات بر ارزش افزوده،‌ مهلت ارسال اظهارنامه ۱۵ روز بعد از انقاضای هر دوره می باشد.

۵- طبق ماده ۲۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده،‌ جرائم مودی به ۶ صورت خواهد گرفت که عبارتند از:

عدم ثبت نام معادل ۷۵ درصد مالیات متعلق، عدم صدور صورت حساب معادل ۱ برابر مالیات متعلق، عدم درج صحیح قیمت معادل ۱ برابر مالیات متعلق، عدم تکمیل اطلاعات صورت حساب طبق نمونه اعلام شده معادل ۲۵ درصد مالیات متعلق، عدم تسلیم اظهارنامه معادل ۵۰ درصد مالیات متعلق و عدم ارائه دفاتر معادل ۲۵ درصد مالیات متعلق.

۶- طبق ماده ۲۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده، تاخیر در پرداخت مالیات های متعلق به ازای هر ماه ۲ درصد جریمه تاخیر به دنبال خواهد داشت.

۷- طبق ماده ۲۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده، مودی مالیاتی می تواند موضوع تنظیم گزارش های حسابرسی مالیات بر ارزش افزوده خود را به سازمان حسابرسی و یا موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ارجاع و طبق تبصره ۱، اداره امور مالیاتی می تواند این گزارش را بدون رسیدگی قبول و برگ مطالبه صادر نماید.

۸- طبق ماده ۳۴ قانون مالیات بر ارزش افزوده، مودیان مکلفند تا ۱۰ سال تمامی اطلاعات مربوط به ارزش افزوده خود را بصورت دقیق نگهداری و در صورت مراجعه ماموران مالیاتی بایستی به ایشان ارائه شود.

۹- طبق ماده ۸۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده، نرخ عوارض سیگار و محصولات دخانی ۳ درصد و انواع بنزین و سوخت هواپیما ۱۰ درصد و نفت سفید و نفت گاز ۱۰ درصد و نفت کوره ۵ درصد می باشد.

۱۰- طبق ماده ۳۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده، مودیان باید مالیات و عوارض مربوطه را به حساب های تعیین شده واریز نموده و در این راستا اعلام می داریم هر گونه اشتباه در امر واریزی به حساب های دیگر حتما مودی را برای استرداد وجه واریزی خود دچار مشکلات اداری بیشماری خواهد نمود.

موارد قانونی مرتبط با بحث ماده ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر شامل موارد زیر می باشد:

۱- طبق ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم، اشخاص حقوقی و حقیقی که طبق اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت نام در نظام مالیاتی می شوند، مکلف هستند برای انجام معاملات خود صورت حساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورت حساب ها و قراردادها و سایر اسناد مشابه به سازمان مذکور ارائه نمایند.

اگر صورت حساب صادر نشود و یا شماره اقتصادی خود و طرف معامله درج نشود و یا از شماره اقتصادی خود و دیگران به صورت صحیح استفاده نشود معادل ۲ درصد مبلغ معامله مشمول جریمه خواهند شد.

اگر این فهرست معاملات ارائه نشود نیز معادل ۱ درصد دیگر بر اساس لیست معاملاتی جریمه بر عهده خواهند گرفت. توجه بفرمایید موارد مربوط به ماده ۸۱ از این قاعده مستثنا می باشند.

۲- طبق ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم، سازمان امور مالیاتی سامانه ای را به انجام خواهند رساند که در آن تمام اطلاعات مورد نیاز،‌ توسط مودی و نیز تمامی وزارتخانه ها و بانک ها و شهرداری ها و سازمان ثبت اسناد و تمام اشخاص حقوقی که در این مسیر دارای اطلاعاتی از مودیان مالیاتی حقیقی و حقوقی هستند، تکمیل و قابل دسترسی خواهد بود و در واقع با برنامه ریزی مالیاتی اطلاعات مورد نیاز برای کنترل کامل فعالیت های کاری و تجاری مودی به بهترین شکل ممکن امکان پذیر بوده و عملا با مستند سازی و مراجعه به اطلاعات دقیق می توان د رامر تشخیص مالیاتی اقدام نمود. 

مواردی که مورد بررسی قرار گرفته شامل پنج مورد می باشند که عبارتند از: اطلاعات هویتی، اطلاعات معاملاتی، اطلاعات مالی و پولی و سرمایه ای، اطلاعات دارایی ها و اموال و املاک در نهایت سایر اطلاعات فعالیت های اقتصادی که با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و تصویب هیات وزیران به موراد مزبور اضافه خواهد شد.

۳- طبق ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم، برای انجام هر دو مورد فوق بایستی به گونه ای در سامانه ثبت نام اقدام و اسناد و مدارک و فاکتور ها را حسب برنامه نرم افزاری نظام جامع مالیاتی تنظیم نمود تا علاوه بر شفافیت تمامی فعالیت های اقتصادی بتوان در هر مرحله ای از این اقدامات با تکیه بر مستندات کامل دفاع نمود.

ذکر این نکته را ضروری می دانم که در حال حاضر با توجه به روند انجام امور قطعا مواردی که برای مودیان مالیاتی دچار ابهام و تشدید کننده مشکلات مالیاتی بوده، وجود دارد ولی با مراجعه به سازمان امور مالیاتی تمامی این مشکلات و مغایرت ها قابل بررسی  و حل می باشد.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *