صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / دستیابی به درآمد مناسب در یک مدل کسب و کار موفق
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

دستیابی به درآمد مناسب در یک مدل کسب و کار موفق

همه ی ما برای کسب درآمد کار می کنیم. این همان سیستم پاداش دهی در علم روانشناسی است که رفتار درست یا غلط را می سازد و یا با یک عمل از پیش تعیین شده، جایگزین می شود.

این موضوع روشن است که برای داشتن یک درامد مطلوب باید راه و روش خاص خود را انتخاب کنیم. در جامعه ی کنونی ما که همه چیز در حال تغییر و تحول است، خیلی از مشاغل وجود دارند که یک پل ارتباطی بین شما و رویاهایتان شوند. تنها کافی است یک کاشف ماجراجو شوید و دریچه ی های ذهنی خود را یکی یکی باز کنید تا به هدفتان دست یابید.

پس در اولین گام از شما می خواهیم که هدف خود را از وارد شدن به یک کسب و کار جدید با درامد مناسب، به صورت واضح و روشن به روی کاغذ آورید.

یادتان باشد رسیدن به درآمد مناسب یک هدف نیست، بلکه پاداش شما برای انجام رفتارهای درست یا طی کردن مسیر درست است و برخلاف آن، نرسیدن شما به درامد مناسب هم به معنای تنبیه است، نه به هدف نرسیدن!

این موضوع را بپذیرید و با آن کنار بیایید، در غیر این صورت با خود در ستیزی قرار می گیرید که حاصلش جز فرسوده شدن و از بین رفتن خلاقیت، انرژی و گم شدن در پیچ های هزارتو نیست.

بنابراین پس از این، باید هدف گزاری درست انجام دهید.

هدف گزاری درست در کسب و کار

برای هدف گزاری درست باید الویت های شغلی خود را مشخص کنید. این موضوع باعث کاهش هزینه های کسب و کار و بالا رفتن درامد حاصل از یک کسب و کار موفق می شود.

الویت نخست همان جلب رضایت مشتری است. این امر باعث شهرت و اعتبار برای شما خواهد شد و به این ترتیب، راه برای کسب اعتبار جدید گشوده می شود.

توجه به مشتری، ارتباط پویا و خوب با مشتری و پاسخ گو بودن نسبت به مشتری، از جمله صفات شخصی هستند که شما به آن نیاز دارید تا بتوانید رضایت مشتریان خود را تامین کنید.

گاهی این مشتریان حضوری و گاهی غیر حضوری هستند. تفاوتی ندارد. شما در هر دو حالت باید رفتار حرفه ای، صمیمانه و البته در چهارچوب ادب و احترام داشته باشید.

در ادامه سعی می کنیم رفتار حرفه ای در یک کسب و کار موفق را به طور ساده بیان کنیم.

  • اظهار تشکر کنید. از مشتریان به خاطر داد و ستد آنها با شما و فرصتی که برای خدمت به آنان در اختیار شما قرار داده اند، تشکر کنید.
  • دیدگاه مشتری. سعی کنید از دید مشتریان خود به محصولات و خدماتی که به آنان ارائه می کنید، نگاه کنید. فراموش نکنید که مشتریان و ارباب رجوع نیز انسان هایی دارای احساسات، نیاز ها و انتظارات هستند.
  • آسان سازی کنید. بهتر است راه حل های ساده را جایگزین راه حل های پیچیده در مشکلات کنید. این کار آسان سازی رابطه ی شما با مشتریان است و باعث تقویت ارتباط شما با مشتریان می شود. می توانید با طرح سوال هایی از این دست به این هدف برسید.
    • آیا موارد وجود دارد که احساس می کنید ما باید به آنها بهبود ببخشیم؟
    • چگونه می توانیم به تجربه ای که شما با ما دارید، جنبه ی مثبت تری ببخشیم؟
  • به حرف های مشتریان گوش دهید و هر چه می توانید، درباره ی آنان معلومات به دست آورید. تماس تلفنی یا قرار حضوری و گوش شنوا بودن بهترین راه حل است. این موضوع باعث می شود نیازهای مشتریان را به طور مستمر ارزیابی کنید. و شناخت این نیازها، باعث تغییر در روند ادامه ی کار می شوند.
  • اطلاعات خود را با دیگران سهیم شوید. با در میان گذاشتن نظرات خود با گروه، راه حل های متفاوت، پیشنهادات و دستاوردهای خوبی به دست می آورید. مشورت و شریک شدن در تجربه های کاری این فرصت را برای هر کسی فراهم می کند تا تجربه های دیگران را بدون هزینه ی زمانی و مالی، تجربه کند.

یادمان باشد، قدرت خوب و دوستانه رفتار کردن در موفقیت، غیر قابل تصور است.

کارهایی که با رفتار سرد و خصمانه غیر ممکن یا دشوار به نظر می رسند، با خوشرویی و صمیمت ممکن است به راحتی انجام شوند. استفاده از واژه ها و الفاظ درست، یا موهبت الهی یا یک استعداد نیست. بلکه یک تمرین مداوم است که تبدیل به یک عادت و منش در شخص می شود.

تکرار – تکرار … معجزه!

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *