صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / رازهای مدیریت محیط های کاری فعال و موفق (قسمت اول)
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

رازهای مدیریت محیط های کاری فعال و موفق (قسمت اول)

برای یک مدیر موفق، مهمترین و اصلی ترین نقطه نمایش مدیریت سازمانی و نشان دادن ویژگی های مدیریت موفق او، رفتار کارکنان و محیط کاری است که همواره به عنوان نماد اصلی یک شرکت در قدم اول برای دیگران نمایش داده می شود. 

وقتی که درباره ی محل های کار فوق العاده فکر می کنیم، معمولاً شرکت های چند میلیارد دلاری به ذهن مان می آیند که در صدر فهرست سالانه ی مجله ی فورچون قرار دارند. تصویری که در ذهن مان شکل می گیرد، معمولاً به این صورت است: یک محیط سرسبز وسیع و پر از رنگ های مطبوع و دلپذیر؛ جایی که موفقیت، همیشگی است، همکاری موج می زند و همه ی کارمندان شاد هستند.

secrets-of-work-environment-off-and-dynamic

اما آنچه در واقعیت می بینیم این است که فرضیاتی که این تصاویر به وجود می آورند، ما را درباره ی معنای خلق محیطی فوق العاده برای کار کردن گمراه می کنند. مهمترین مسئله مدیریت درست و راهبردی در مجموعه است.

در سالهای گذشته، دانشمندان حوزه های مختلف شروع به بررسی شرایطی که به افراد اجازه می دهد موفق تر کار کنند، پرداخته اند. نتایج این تحقیقات نشان می دهد که عوامل ایجاد کننده ی محیط های کار فوق العاده نه تنها واضح و مشخص نیستند بلکه اغلب خلاف تصورات ما هستند.

رازهای-محیط-های-کاری-فعال-و-پویا -kasbokareshoma.com-Secrets-of-work-environment-Off-and-dynamic

پنج ویژگی مهم در محیط های کاری فعال

همه همیشه خوشحال هستند.

در دهه ی گذشته بحث درباره ی شادی، ابعاد جدیدی به خود گرفته است. تحقیقاتی که در آزمایشگاه و همچنین به صورت میدانی انجام شده است، حاکی از آن هستند که زمانی که افراد حال خوبی دارند، اجتماعی تر، خیرخواه تر و حتی خلاق تر می شوند.

جای تعجب نیست که خیلی از سازمان ها تلاش کرده اند با جستجوی راه هایی برای ارتقاء شادی کارمندان، روی نتایج به دست آمده در تحقیقات سرمایه گذاری کنند. به جهات زیادی، این اقدام نشان دهنده ی روند مثبتی است اما شادی، روی تاریکی نیز دارد.

زمانی که ما شاد هستیم، دقت کمتری داریم، زودباورتر هستیم و خطر ریسک های غیرمنطقی بیشتری را می پذیریم. نه تنها شادی در محیط کار در مواقعی نقطه ی مقابل بهره وری است، بلکه احساسات منفی مانند خشم، شرمندگی و خجالت، گاه ارزشمند هستند.

این احساسات می توانند با هدایت کردن توجه کارمندان به موضوعات جدی آنها را بیشتر به کار گره بزنند و به آنها انگیزه بدهند که برای رسیدن به موفقیت، اصلاحات لازم را انجام دهند.

رهبران به جای اینکه به هر قیمتی از حس مثبت محیط کار حمایت کنند، بهتر است به این تشخیص دست یابند که عملکرد عالی نیازمند تعادل احساسات مثبت و منفی است. فشار آوردن به کارمندان برای سرکوب کردن احساسات منفی، دستورالعملی است برای بیگانه کردن آنها با کار.

رازهای-محیط-های-کاری-فعال-و-پویا -kasbokareshoma.com-Secrets-of-work-environment-Off-and-dynamic

کشمکش به ندرت پیدا می شود.

بسیاری از ما باور داریم که مخالفت های سر کار، خوشایند نیستند. این مخالفت ها نشان دهنده ی تنش در روابط هستند، در تمرکز اعضا برای انجام کارشان اختلال ایجاد می کنند و در نتیجه به بهره وری آسیب وارد می کنند. اما تحقیقات دقیقاً عکس این مطلب را نشان می دهد: در بسیاری از موارد، مخالفت، محرک عملکرد بهتر است.

دلیل چیست؟ بیشتر مخالف های محیط کار در این دو دسته قرار می گیرند: کشمکش های ارتباطی که شامل تقابلات شخصی یا تفاوت های ارزشی می شود و کشمکش های کاری که محور آنها نحوه ی انجام دادن کار است.

بررسی ها نشان می دهند که همانطور که کشمکش های ارتباطی مضر هستند، کشمکش های کاری منجر به تصمیمات بهتر و نتایج مالی قوی تری می شوند. بحث های سالم به اعضای تیم این انگیزه را می دهند که عمیق تر فکر کنند، گزینه های جایگزین را با دقت بررسی کنند و از موافقت های کورکورانه پرهیز کنند.
بر خلاف برداشتی که خیلی از ما درباره ی کشمکش داریم، تجربه ی شرکت های موفق نشان می دهند که اختلاف نظر، استراتژی های بهتری برای انجام وظایف محوله به کارمندان می دهد. محیط های کاری که با سرپوش گذاشتن روی مخالف ها سعی می کند در گروه های کاری هارمونی ایجاد کنند، فرصت خلق محیطی را که برانگیزاننده ی رشد باشد، از خود می گیرند.

رازهای-محیط-های-کاری-فعال-و-پویا -kasbokareshoma.com-Secrets-of-work-environment-Off-and-dynamic

 منبع ترجمه: http://www.healthatworkpeterborough.ca/?cat=282

علیرضا جعفری

مشاور و مدرس کسب و کار در بندرعباس
مدیر وب سایت کسب و کار شما

نظر شما درباره «رازهای مدیریت محیط های کاری فعال و موفق (قسمت اول)» چیست؟ منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *