صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / راهنمایی تور مسافرتی
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

راهنمایی تور مسافرتی

راهنمایی تور مسافرتی

راهنمایی تور مسافرتی
راهنمایی تور مسافرتی

به آشنا کردن مسافران و گردشگران با جاذبه‌های گردشگری مقصد از قبیل موزه‌های، آثار تاریخی، محل‌های باستانی، یادمان‌های فرهنگی و محیط‌های زیبای طبیعی «راهنمایی تور مسافرتی» گفته می‌شود.

راهنمای تور مسافرتی کیست؟

«راهنمای تور مسافرتی» کسی است با همکار ی یک شرکت مسافرتی و مسئولیت سفری گروهی را می‌پذیرد و در طول سفر اطلاعات جامعی درباره جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، سیاسی، فرهنگی و… یک شهر یا کشور در اختیار مسافران قرار می‌دهد.

ویژگی‌های راهنمایی تور مسافرتی

 • مدیر و رهبر است: توانایی رهبری و مدیریت از ویژگی‌های مهم راهنمای تور است. او باید بتواند هدایت عده زیادی را بر عهده بگیرد و در موارد لازم، برای گروه تصمیم‌گیری کند. درعین‌حال، اعضای گروه خود را درگیر سفر کند و با ایجاد انگیزه، شادی و نشاط آنان را افزایش دهد.
 • اطلاعات عمومی بالا و روابط عمومی خوبی دارد: راهنمای تور باید در بیان واقعیات تاریخی از سلیقه گرایی دوری کند، اطلاعات او به خود است که بتواند با تک‌تک مسافران ارتباط برقرار کند.
 • وقت‌شناس است: راهنمای تور باید وقت‌شناس باشد. او باید پیش از مسافران بیدار شود، بعد از آن‌ها بخوابد و قبل از زمان تعیین‌شده در مکان‌های موردنظر حاضر شود و افراد گروه را جمع کند.
 • باحوصله، صبور و مسئولیت‌پذیر است: در طول سفر ممکن است حوادث پیش‌بینی‌نشده زیادی رخ دهند که لازم است راهنمایی تور در کمال آرامش به آن‌ها رسیدگی کند. در این‌گونه مواقع، او باید عاقلانه‌ترین عکس‌العمل‌ها را داشته باشد.
 • مثبت اندیش و ازخودگذشته است: راهنمای تور باید فردی خوش‌بین و دارای نگرش مثبت به مسائل باشد و این خوش‌بینی را به همراهان تور منتقل کند. همچنین باید ازخودگذشتگی داشته باشد و بتواند در کمال فروتنی از برخی خواسته‌های خود در جهت مصالح گروه، چشم‌پوشی کند.
 • آراسته خوش‌رو، خوش‌برخورد و شاداب است: آراستگی و خوش‌برخورد بودن باعث اطمینان بیشتر افراد به راهنمای تور می‌شود.

ورود به شغل

چند سالی است رشته «گردشگری» در هنرستان‌ها تأسیس‌شده است. شما با کسب مدرک در این رشته می‌توانید کارت راهنمای تور دریافت کنید وجذب بازار کار شوید. افرادی که دیپلم دیگر رشته‌ها را دارند نیز می‌توانند در دوره‌های آزاد این رشته شرکت کنند (مراکز آزاد آموزش این رشته با مجوز سازمان میراث فرهنگی مشغول به کارند).

در این دوره‌ها درس‌هایی چون آشنایی با طبیعت، شناخت جانوران، آشنایی با روحیات ملل، کمک‌های اولیه، نقشه‌خوانی و جهت‌یابی و…آموزش داده می‌شود.

پیشرفت شغلی

در این شغل هرچه بیشتر تجربه کسب کنید، بهتر می‌توانید رضایت مشتریان بدست آورید. داشتن روابط بالا و ایجاد ارتباط با تمام اقشار و سنین در پیشرفت شما بی‌تأثیر نیست. راهنمایی تور برای ارتقای شغلی باید بهترین مکان‌ها، مسیرها را بشناسد. درعین‌حال، با تسلط بر یک یا چند زبان برای سفرهای خارجی انتخاب می‌شود یا می‌تواند راهنمایی گردشگران خارجی در ایران را به عهده بگیرد. افرادی که تحصیلات دانشگاهی مرتبط با این حرفه دارند. (مثل تاریخ، باستان‌شناسی و….) در کار خود موفق‌ترند.

فضای شغلی

راهنمایان تور با مؤسسات گردشگری، مسافرتی، اقامتگاه‌ها (هتل‌ها، متل‌ها)، مسئولان حمل‌ونقل (رانندگان، مسئولان تهیه بلیت) در ارتباط‌اند. آن‌ها ممکن است راهنمای تور یک شهر یا منطقه مشخص باشند یا هر بار به منطقه‌ای جدید اعزام شوند.

وظایف و مسئولیت‌ها

مهم‌ترین وظیفه راهنمای تور کمک به مسافران برای بهره‌مند شدن از سفر و لذت بردن از پول و زمانی است که هزینه کرده‌اند. به‌طورکلی، وظایف او عبارت‌اند از:

 • انجام دادن هماهنگی‌های لازم باعرضه کننده‌های خدمات مثل اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها، جاذبه‌های گردشگری و…..
 • ایجاد جوی صمیمی و دوستانه در میان مسافران برای تبدیل سفر به تجربه‌ای خوشایند وبه یادماندنی برای آن‌ها
 • رفع مشکلات ناخواسته پیش روی مسافران
 • رهبری و راهنمایی همراهان تور
 • برنامه‌ریزی زمانی مثل اعلام ساعت شروع برنامه، مقدار زمان لازم برای هر فعالیت، زمان صرف غذا و….
 • آگاه بودن از تعداد مسافران و دلیل غیبت آن‌ها در یک برنامه.

مطلوبیت‌های شغلی

این شغل پاره‌وقت اعلام است: به این معنا که مسافران اغلب در زمان‌های معین مثل نوروز یا تابستان سفر می‌کنند و به همین دلیل، یک فرد در زمان‌های آزاد خود می‌تواند راهنمایی تور را بر عهده بگیرد و این حرفه، شغل دوم او باشد. راهنمای تور همیشه در سفر است و همراهان او افراد شاداب‌اند. پس این شغل تأثیر روحی خوبی بر او دارد. او با افراد متعدد که قابلیت‌ها، نگرش‌ها و باورهای متفاوتی دارند، هم‌سفر می‌شود و همین مسئله تجربه‌ها و دیدگاه‌های او را غنی می‌سازد.

محدودیت‌های شغلی

به دلیل پاره‌وقت بودن این حرفه، راهنمایان تور (به‌جز معدود راهنمایان خبره که از این طریق امرارمعاش می‌کنند) امنیت شغل ندارند. این شغل به سیاست‌های برون‌مرزی دولت‌ها هم‌بستگی زیادی دارد؛ به‌گونه‌ای که ممکن است تحت شرایط سیاسی خاص رونق خود را از دست بدهد یا به دلیل جذب گردشگر رونق بسیاری پیدا کند.

اهمیت شغلی

در هر کشور نقاطی وجود دارد که ازلحاظ تاریخی و طبیعی حائز اهمیت‌اند. راهنمایان تور این نقاط را بشناسند و می‌توانند اطلاعات جامع و مفیدی درباره آن‌ها به گردشگران بدهند. سفر زمانی برای مسافران لذت‌بخش و پربار می‌شوند که نقاط بکر و شگفت‌انگیز را ببینند. این در حالی است که بسیاری از ما با ناآگاهی سفر می‌کنیم و به دلیل نداشتن اطلاعات، فرصت دیدن شگفتی‌های بسیاری رااز دست می‌دهیم.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

به موسسه‌های مسافرتی مراجعه و با مدیران آن‌ها یا راهنمایان تور گفت‌وگو کنید. سازمان میراث فرهنگی هم می‌تواند اطلاعات مفیدی در اختیار شما بگذارد.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

استراتژی

دانلود فایل پی دی اف استراتژی

دانلود فایل استراتژی   http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل ۱.pdf http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل دوم.pdf http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل سوم.pdf  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *